Nejméně odolné vůči jarním mrazům bývají meruňky (ilustrační foto).

Nejméně odolné vůči jarním mrazům bývají meruňky (ilustrační foto). | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Prudké ochlazení sadaře i zahrádkáře zaskočilo. Mráz nejvíc ničí meruňky

  • 19
Mrazy, které v posledních dnech udeřily na jižní Moravě, vyděsily všechny pěstitele. Na prudké ochlazení jsou zvlášť citlivé hlavně meruňky, ale nízké teploty mohou poškodit i další plodiny. Zmrznout mohou třeba i brambory.

Zdeněk Karber z Velkých Pavlovic raději ještě nevysazoval na zahradu rajčata. Další rostliny, které by mohl poškodit mráz, pro jistotu zakryl netkanou fólií.

Na jižní Moravě místy klesla rtuť pod nulu. Nastalý chlad mohl napáchat velké škody nejen zahrádkářům, ale i sadařům. "Teplota u nás klesla místy na nulu až minus jeden stupeň," říká Zdeněk Karber, velkopavlovický místostarosta a pěstitel.

Do Česka dorazily rekordní mrazy

Studené počasí může právě v těchto dnech hodně poškodit meruňky, které z velké části zdejší pěstitele živí a také je proslavily. Velkopavlovická odrůda totiž patří k nejrozšířenějším.

"Mráz je právě teď hodně nebezpečný. Květy již opadly a malé plody jsou nyní velmi náchylné k prochladnutí," vysvětlil Karber.

Malé plody, lidově zvané naháčky, nic nechrání. "Meruňky jsou nyní na mráz nejnáchylnější," potvrdila i tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Jiřina Homolová.

Podle ní se však nedá jednoznačně říci, jaká teplota je pro ně kritická. "Když klesne nad ránem na dvě až tři hodiny na minus pět, nemusí napáchat takové škody, jako když tři dny za sebou klesne v noci teplota k nule," říká Jiřina Homolová.

Záleží také na tom, jak jsou plody velké. "Čím jsou menší, tím je to horší," dodává.

Zmrznout mohou i brambory

Nízké teploty však neškodí jen v sadech, radost z nich nemají ani zahrádkáři a pěstitelé brambor. I brambory může spálit mráz. Neznamená to však, že bude po úrodě.

Brambory znovu obrazí, ale pěstitel musí počítat s tím, že se jejich růst zpozdí. "Velmi rané odrůdy by měli chránit netkanou fólií," poradil místopředseda vyškovských zahrádkářů Josef Horák.

A také doufá, že pěstitelé příliš nespěchali a s vysazováním rajčat a paprik počkali. "Pokud je nechrání fólií, je rozumnější je dávat ven až po Zmrzlých," dodal.

Ovšem na otázku, jestli ledoví muži, kteří pěstitele v první polovině května straší pravidelně, dorazili už nyní, zatím neznají odpověď ani meteorologové. "Zmrzlí muži jsou napevno jen v kalendáři," uvedl Petr Münster z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle Münstera chladné počasí v tomto období nepřichází do střední Evropy podle pověry, ale podle pozice tlakových útvarů nad kontinentem.

Meteorolog však pěstitele uklidnil alespoň tím, že žádnou jinou takto chladnou květnovou epizodu ve výhledu zatím nemají. Podle předpovědi bude rizikové páteční ráno, kdy může v některých místech kraje klesnout teplota i na minus tři stupně. Optimističtěji již vypadá sobota. Na ni meteorologové hlásí polojasno a nejnižší noční teploty 4 až 0 stupňů Celsia.