Pomáháme, nejsme sobečtí jako vy, vzkázali mladí v průzkumu rodičům

  7:14aktualizováno  7:14
Mladí nejeví zájem pomáhat okolí a raději sedí u počítače nebo navštěvují kavárny a bary. Právě to si myslí jejich rodiče a prarodiče. Z odpovědí lidí mladších 30 let však vyplývá, že jim jejich okolí lhostejné není.

ilustrační snímek | foto: Adam Hájek, iDNES.cz

Většina z nich se už buď aktivně zapojuje do dobrovolnických činností, nebo by rádi pomáhali, ale nevědí jak. Ukazují to výsledky průzkumu agentury Ipsos na jižní Moravě.

Podle expertů je přitom rozdílný generační náhled běžný a pozitivní. „Velmi časté je přesvědčení, že je mladá generace horší, což je mnohdy totožné s tím, že je zkrátka jiná,“ podotýká profesor Martin Kreidl z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, který se právě mezigeneračními vztahy zabývá.

„Ale generační odlišnost bývá zdrojem pozitivního vývoje, brání stagnaci společnosti – mladí jsou otevřenější světu a pouští se i do věcí, které jsou těm starším neznámé, neatraktivní, nemyslitelné. Vzpomeňme si na listopad 1989, který byl revolucí studujících,“ připomíná Kreidl.

A jeho kolega Radim Marada, jehož oborem je generační konflikt, poukazuje na to, že pokud rodiče vidí vlastní děti v něčem lepší, než byli oni sami v jejich věku, mají sklon považovat je za výjimky mezi vrstevníky.

Zatímco když se rodičům zdá, že jsou jejich děti méně odpovědné, pracovité nebo skromné, spíše je s jejich vrstevníky ztotožní. „Co je na našich dětech dobré, je zásluha naší výchovy, to špatné je vliv doby. S tím žádná statistika nehne,“ shrnuje Marada.

Mladí se učí, jak zvládnout teroristický útok i infarkt

Průzkum o ochotě mladých agentura zpracovala pro Nadaci O2, která nabízí programy SmartUp a již ukončený Think Big právě pro lidi od 15 do 29 let, kteří chtějí nezištně pomáhat své komunitě. Jen na jižní Moravě tak vniklo přes stovku projektů.

Co ukázal průzkum

  • Agentura Ipsos vyzpovídala v březnu 630 respondentů, kteří byli podle věku rozřazeni do dvou skupin – do 29 a nad 30 let.
  • Jen 11 % Jihomoravanů z druhé skupiny si myslí, že by dnešní mládež nezištně pomohla. Že není ochotná zadarmo pro okolí cokoliv udělat, si myslí 33 % respondentů. Dalších 56 % se domnívá, že mladí pomáhají jen tehdy, když jim to přinese prospěch. Podle drtivé většiny by se mládež nejraději celý den věnovala počítači a sociálním sítím (78 %) nebo navštěvovala kavárny, bary či restaurace (19 %).
  • Z odpovědí mladých však vyplývá, že jim jejich okolí lhostejné není. Celých 92 % dotázaných do 29 let uvedlo, že již pomohlo nebo by chtělo pomoci dětem, seniorům, handicapovaným nebo menšinám. Aktivně se do dobrovolnictví zapojuje 44 % dotázaných, stejné procento by rádo pomáhalo, ale neví jak.

„Jedním z velmi úspěšných a přínosných bylo založení centra krizové přípravy, kde se lidé učí zvládat situace tváří v tvář reálnému nebezpečí,“ popisuje šéfka nadace Anna Kačabová s tím, že kurzy simulují krizové situace od autonehod až po teroristické útoky.

Úspěšný je i projekt Veroniky Mikulové, která v Brně pořádá Deafland – festival amatérských filmů neslyšících, nominovaný na Cenu Gratias Tibi udělovanou organizací Člověk v tísni. Ale také městská hra v brněnských ulicích s názvem Stínadla tudy! nebo Stayin Alive, zaměřující se na vzdělávání mladých v první pomoci při cévních onemocněních.

„Ta totiž patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Jen v Česku denně zemře stovka lidí na mrtvici či infarkt. Stačí jeden den a studenti projdou výukou první pomoci, naučí se správně provést telefonát se záchrannou službou a budou vědět vše o vzniku a prevenci těchto onemocnění. Společně tak zabráníme zbytečným úmrtím,“ vysvětluje jedna z autorek projektu Zuzana Ševčíková.

Nejbližší akce je naplánována na 22. září na Slovanském náměstí v Brně, kde si zájemci mohou na interaktivních stanovištích vše prakticky vyzkoušet.

Dobrovolnictví umožňuje zkoušet nové věci i získat zkušenosti

Část mladých v Jihomoravském kraji ale pomáhá bez nadačního zastřešení. Například devatenáctiletá Magda Röthová ze Znojma shromažďuje kusy látek, které by normálně končily v koši. Pak je technikou patchwork sešívá dohromady a vyrábí z nich kapsáře nebo povlaky do dětských oddělení nemocnic nebo dětských domovů.

„Někteří se mě ptají proč a já nevím, co odpovědět. Když je to třeba a já mám dost volného času a umím šít, tak nechápu, proč toho nevyužít,“ podivuje se Röthová.

Touhu pomáhat má přitom podle průzkumu 88 procent dotázaných. Podle sociologa Kreidla dobrovolnictví dobře zapadá do kontextu dalších životních voleb. Umožňuje zkoušet nové věci, získávat zkušenosti, rozhlížet se po životě před tím, než se člověk začne usazovat. A je to i součást strategie, jak odkládat vstup do dospělosti.

„Možná je pro některé z nich ochota nezištně pomáhat i projevem vzdoru vůči onomu romantickému obrazu sobeckého, sebestředného světa dospělých. Prostě generačním vzkazem: nejsme jako vy. Ani to však jejich kladné odpovědi nic neubírá na upřímnosti,“ podotýká sociolog Marada.

Méně alkoholu, cigaret a sexu

Odborníci přitom při srovnávání mladé generace a jejich rodičů a prarodičů poukazují na ještě jeden zajímavý fakt, a totiž že mladí jsou mnohem asketičtější. Brněnská psychoterapeutka Stanislava Ševčíková to vysvětluje tím, že mají více uspokojené základní potřeby v dětství a dospívání.

„Mladí lidé jsou také ve vyšší míře chtěnými dětmi svých rodičů, kteří se při plánování rodiny chovali zdravě a odpovědně, a vychovali tedy podobně zdravě cítící a odpovědné děti,“ tvrdí Ševčíková.

A kromě toho, že méně pijí, kouří, více o sebe pečují, zdravě jedí a sportují, podle oslovených odborníků prý také méně často vyhledávají sex. „Takový trend by nás neměl překvapit, uvědomíme-li si, v jakém prostředí dnes mladí dospívají,“ upozorňuje sociolog Marada.

„Svět se jim představuje jako jedno velké riziko, jejich těla jako příliš křehká, jejich osobnosti jako příliš zranitelné. Snadněji než pro jejich rodiče se jim sex spojí především s riziky – otěhotněním, HIV, odmítnutím, selháním, znásilněním či obviněním z něj, nejistotou ohledně sexuální orientace. Je zároveň možné, že expertní vědění zbavuje sex jeho aury tajemství, touhy, souznění, tělesné radosti a dobrodružství – tedy nakonec i přitažlivosti,“ uzavírá Marada.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

Školák pomohl muži s epilepsií, záchranářům pak daroval anděla

Dvanáctiletý hokejista Vojta pomohl v Hodoníně muži s epilepsií. Za odměnu jej...

Pohotovou reakcí pomohl dvanáctiletý chlapec v Hodoníně muži, kterého na ulici postihl epileptický záchvat. Díky...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

Denně menza vyhodí 90 kilo jídla. Výzkumníci z Brna to chtějí změnit

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Do boje proti plýtvání potravinami se pustili výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně. A začali ve své škole....

Najdete na iDNES.cz