Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozsáhlý průzkum mezi tisíci lidmi ukáže, jak zdraví jsou Brňané

  12:55aktualizováno  12:55
Přijďte do nemocnice u sv. Anny. Uděláme vám kompletní vyšetření a poradíme, jak žít, aby vám nehrozily zdravotní potíže. Navíc přispějete do studie, která pomůže všem Brňanům. Tak se dá ve zkratce popsat obsah dopisu, který v posledních dnech nachází v poštovních schránkách 3 600 obyvatel Brna.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Kolik Brňanů má cukrovku? Jak moc mají vysoký tlak? Jak vypadá typický jídelníček místních obyvatel? Jak často se hýbou? I to se chtějí vědci z Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) dozvědět díky projektu pojmenovaném Kardiovize 2030.

Špičkové kapacity náhodně vybrané jedno procento obyvatel města prosí, aby dopis neházelo do koše. Znalost údajů pomůže přesně nasměrovat v Brně prevenci proti srdečním a cévním chorobám. Právě na ty lidé v celém Česku umírají nejčastěji.

"Snažíme se pomoct lidem vyhnout se zbytečnému utrpení. Řešit situaci ještě dříve, než třeba v podobě infarktu přijde. Začali jsme se tak zajímat o průchodnost tepen obyvatel Brna. Odtud jsme se dostali k problematice kouření. Když však lidé přestávají kouřit, řada z nich zase přibere. Takže byl jen krok k tomu zkoumat, jak se lidé hýbají a co jedí. V tom všem se ukázalo, že si Brňané evidentně nevedou úplně dobře, ale jak přesně, to mi vlastně nevíme," popsal Ondřej Sochor z nemocnice u sv. Anny, co stálo na startu výzkumu. Vede ho společně s Franciscem Lopezem Jimenezem z americké Mayo Clinic.

Lidé, kteří tuší, že mají problémy, se bojí přijít

Zatím experti z ICRC vyšetřili více než 850 lidí. Připouštějí, že byť je vyšetření zdarma, přimět některé, aby za lékaři přišli, může být náročné.

Někteří lidé totiž ordinaci neviděli i deset let. Často pak až od výzkumníků slyší, že mají cukrovku nebo vysoký krevní tlak.

"Máme zkušenost, že nechat se vyšetřit nemají zájem lidé úplně zdraví, ale mnohdy právě také ti, kteří vědí, že mají nějaké potíže, ale nechtějí bolavé místečko otevírat," uvedl Sochor.

Kardiovize Brno 2030

V České republice unikátní projekt ICRC má dvě fáze.

V té první vědci vyšetří stovky Brňanů. Dle odhalených nejčastějších rizikových faktorů pak v další fázi navrhnou preventivní programy.

Obdobný projekt vědci začali v 80. letech v Severní Karélii. Za deset let tu úmrtnost na kardiovaskulární choroby klesla dvakrát rychleji než ve zbývajících oblastech Finska. Další projekt se odehrál v USA.

"Člověk se dozví věci, které normálně nemá šanci zjistit, protože to pojišťovna nehradí. Je perfektní, že výsledkům teď mohu přizpůsobit svou životosprávu," popsal jeden z účastníků studie Daniel Dítě.

Devětapadesátiletý herec a dabér je jedním z 3 600 lidí vybraných náhodně počítačem z databáze zdravotních pojišťoven. Jsou to lidé ve věku od 25 do 64 let.

"Nemůžeme vzít každého, kdo by se přihlásil, protože pak bychom nasbírali trochu odlišný vzorek a nemohli ho vztáhnout na celé Brno," vysvětlil Sochor.

Vyšetření trvá asi dvě hodiny. Zahrnuje měření tlaku, EKG, ale i stanovení procenta tuku a svalstva v těle či odhad stáří cévní stěny.

"V souhrnu tak můžeme zjistit, že naším typickým problémovým pacientem v Brně je muž ve věku 35 až 45 let, který vůbec nechodí k lékaři. Nic ho nebolí, ale má vyšší obvod pasu, vyšší procento tuku, vysoký cholesterol a skoro se nehýbe. Budeme vědět, že právě to jsou lidé, na které je potřeba zaměřit preventivní programy a pomoci jim," dává příklad Sochor.

A číslovka 2030 v názvu projektu není jen na ozdobu. Lékaři kondici účastníků projektu plánují sledovat dále, jak budou stárnout, a díky datům právě do roku 2030 co nejvíce snížit rizika infarktu či mozkových příhod u všech Brňanů.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz