Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První český horkovzdušný balon v Brně slavil třicetiny, vzletět nemohl

  12:51aktualizováno  12:51
Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se do vzduchu vznesl první český horkovzdušný balon. Na koleně ho postavili nadšenci v brněnském Aviatik klubu. A ve středu se to slavilo. Jak jinak než snahou vzletět.

Miloš Sedláček (vlevo) a Aleš Kubíček ve středu slavili u historického koše s výrobním číslem 2. Počasí ale nakonec nedovolilo, aby balon vzlétl. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Ten nenápadný balon se ve středu připravoval ke startu z medláneckého letiště. Dnes by nebylo těžké ho v bezpočtu podobných podvečerních vzletů horkovzdušných korábů v Brně přehlédnout.

Před třiceti lety ale vznesení se toho samého balonu znamenalo revoluci. Byl totiž úplně prvním českým balonem, který na území Československa kdy odstartoval.

"Stála za tím jednoduchá touha vzlétnout," říká pamětník Michael Suchý. Dnes pracuje ve firmě Balóny Kubíček, kterou nadšenci založili po revoluci. Vyrábějí i 85 balonů ročně a vyvážejí je do 45 zemí.

První český pasažérský balón BB LIAZ létá dodnes.

První český pasažérský balón BB LIAZ létá dodnes.

Na konci 70. let byl ale balon ke spatření jen v Praze. Jenom jeden. Létající dopravní prostředek anglické provenience tam vlastnil místní Balon klub.

"A pak už balony Češi vídali jen na obrázcích," vykládá dnes Suchý.

Skupinka brněnských nadšenců se to pod jménem Aviatik klub rozhodla zásadně změnit. Právě tak začal vznikat na koleně první balon pod vedením konstruktéra Aleše Kubíčka.

Stole a židle v koši pro dvaatřicet lidí

Třicet let technického pokroku, které dělí první český horkovzdušný dopravní prostředek od těch nejnovějších modelů, je znát.

V začátcích posádka musela do koše krkolomně lézt, protože první vzduchoplavci netušili, jak v něm udělat funkční dveře.

"Dnes krom dveří mají naše koše i různé přepážky, židle a stolečky. Obrovský pokrok se udělal také v hořácích a tkaninách, z nichž je velká kupole naplněná horkým vzduchem utkaná," vyjmenovává Suchý.

Ale ještě předtím, než vůbec vznikla dnešní firma, museli milovníci balonů přežít období komunismu.

"Jak známo, komunistický režim neměl rád, když se jeho ovečky moc sdružovaly a ještě kolem takových nebezpečných aktivit, jako je výroba a provoz balonů. Proto se výroba balonů i s Alešem Kubíčkem přesunula pod lepší dohled, do společnosti Aerotechnik, vlastněné státem," dodal Suchý. A tady vznikla celkem třicítka balonů, které putovaly na vývoz do východní Evropy.

Z firmy tísnící se v činžáku třetí největší výrobce na světě

Režimem sešněrovanou výrobu ale nakonec ukončila sametová revoluce. A tak vzniká firma, která si sídlo udělala v někdejším činžáku ve Francouzské ulici. Látky tu protahovali úzkými okny.

Dnes unikátní vysokopevnostní polyesterovou textilii vyrábějí v další továrně v Černé Hoře u Brna. A sestavování balonů se přestěhovalo do většího - továrny v brněnských Maloměřicích. Kubíček Balloons je dnes třetí největší firmou na výrobu balonů na světě.

Jedna věc se ale za tři desítky let nezměnila. Koše jsou v Brně pořád tkané z ratanu. Ale dnes se do některých, které tu vznikají, pohodlně vejde i 32 pasažérů.

"Je to obvyklé třeba v Turecku nebo v Egyptě. Slouží třeba pro turistické vyhlídkové lety," popsal Suchý.

Ve středečním silném větru si nakonec u obřího koše v Medlánkách pamětníci jen povídali. Počasí jim let nedovolilo. Ale plány mají velké. Svět, ve kterém po obloze lidé létají na horkém vzduchu obaleném látkou, je čím dál tím složitější.

"Dříve se létalo na maximálně dvou typech balonů, dnes je jich i čtyřicet. A už jsme vyrobili i dvě vzducholodě. A cílíme na další země," říká Suchý. Minulý týden tu byli třeba z Egypta.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Najdete na iDNES.cz