Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První střet kandidátů na hejtmana: nejprve přišly úsměvy, potom útoky

  20:15aktualizováno  20:15
Sál kinokavárny na náměstí SNP se večer proměnil na improvizované televizní studio. Na předvolební diskusi, kterou natáčela Regionální televizní agentura (RTA), se tam totiž sešlo pět lídrů krajských kandidátek.

Předvolební debata kandidátů na jihomoravského hejtmana | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Jeden kolega se mi smál, že by mě mohli namalovat jako indiána, ale naštěstí jsem dostal jen make-up. Snad ty dvě hodiny vydrží," vtipkoval před začátkem debaty lídr ČSSD Michal Hašek. "Snad nebudeme vypadat jako balzamované mrtvoly," usmívala se také jednička zelených Kateřina Dubská.

Před začátkem nebyl nikdo z pětice nervózní. "Jen tak přiměřeně. Ale mám sebou žábu," pochlubil se hned lídr komunistů Vojtěch Adam čerstvým oceněním za ekologický úřad a s mrknutím na Dubskou dodal: "My totiž spolupracujeme se zelenými."

. Reportáž

Sál byl pár minut před začátkem téměř zaplněný. Více než polovinu publika tvořili politici. Ti z brněnské i krajské scény a dostavili se i poslanci nebo kandidáti do Senátu.

Na pódium nastoupili lídři podle abecedy. Na obrazovce jim k tomu hrál krátký šot, jejich představení. A někteří politici na sebe při jeho natáčení prozradili i svůj největší trapas. "Stalo se, že jsem si spletl dvě pacientky a po té, kterou bolelo koleno, jsem chtěl ukázat břicho," práskl na sebe Vojtěch Adam, který je lékař.

Předvolební debata kadnidátů na jihomoravského hejtmana
 
Podle abecedy druhá v pořadí Kateřina Dubská za sebou podle jejího šotu nemá žádný zásadní životní průšvih. "Na svém trestu si každý pracuje sám," zní její životní motto.

O Michalu Haškovi se lidé dozvěděli, že ještě jako koncipient v právnické kanceláři dostal jako svůj úplně první případ zajímavost - svatbu v břeclavské věznici.

"O panu hejtmanovi je známé, že rád běhá," začalo představení současného šéfa kraje a lídra lidovců Stanislava Juránka. A jeho největší trapas? Když při návštěvě prezidenta Václava Klause uvedl jako Václava Havla.

Předvolební debata kadnidátů na jihomoravského hejtmana

Poslední z pětice, jednička kandidátky ODS Milan Venclík, se zase "pochlubil" tím, že na jednom večírku gestikuloval tak, až polil přítomnou dámu červeným vínem. "To není žádný trapas, chci slyšet pravdu," komentoval jeho šot muž v publiku.

Když byli všichni kandidáti na hejtmana - čtyři muži a jedna žena - usazení v řadě, dostali první společný dotaz: Co se povedlo a co se nepovedlo za poslední čtyři roky v Jihomoravském kraji. "Kraj se hodně rozvíjí," shodli se všichni. Chválili rozvoj turistického ruchu, brněnského letiště i integrovanou dopravu.
Kromě Juránka a Venclíka, kteří tvoří v současné době koalici, si ale zbylí tři kandidáti i "rýpli". "Chybí tady otevřenost v zadávání veřejných zakázek," konstatovala například Dubská.

Hašek s Juránkem se pak přeli o to, kdo má větší auto na předvolební kampaň. "Na velikosti nezáleží, ale možná by to mohla posoudit paní Dubská," snažila se z nesmyslné diskuse vybruslit moderátorka. A pobavila tím všechny přítomné.

RTA pak odvysílala anketu, kterou natočila mezi Brňany. Z ní vyplynulo, že voliče politika příliš nezajímá. "Lidé nadávají na politiky, ale nesledují je," reagoval na to Venclík. Čtyři kolegové mu souhlasně přikyvovali. To byl ale poslední moment, kdy se pětice shodla.

Tématem večera bylo totiž zdravotnictví. A debata se okamžitě stočila k brněnské Úrazové nemocnici. "Jde jen o mocenskou politiku," hřímal Adam. A sklidil potlesk. Stejně jako Hašek. "Úrazovka je trauma některých politiků, že si s tím neumí poradit," prohlásil směrem k Juránkovi. "Ten problém se nedá vyřešit z úrovně kraje," bránil ho jeho náměstek Venclík.

Vzduch houstl. Politici se potili. A došlo i na osobní "kopance". "Pan Hašek ví moc dobře, co se děje v Praze, ale neví, co se děje v Brně," řekl Juránek.
"To je nekorektní, toho bychom se měli vyvarovat," žaloval ihned Hašek.

Předvolební debata kadnidátů na jihomoravského hejtmana

Už po hodině zmizely kandidátům úsměvy. Tedy až na chvíli, kdy dostal slovo náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. "Já vás zdravím a hodně o tom vím," začal svůj komentář. "S ministrem se známe ze sálu. Říkám, Tomáši, postav novou nemocnici. A on mi řekl, že by to stálo miliardu. Ale už teď tam půl miliardy nacpal," prohlásil Rychnovský, kterého pak musela od mikrofonu doslova odtrhávat asistentka.

Politici nakonec společně "naťukli" téma dopravy. O něm ale budou diskutovat na příští debatě RTA, která se bude natáčet v Břeclavi.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz