Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První střet kandidátů na hejtmana: nejprve přišly úsměvy, potom útoky

  20:15aktualizováno  20:15
Sál kinokavárny na náměstí SNP se večer proměnil na improvizované televizní studio. Na předvolební diskusi, kterou natáčela Regionální televizní agentura (RTA), se tam totiž sešlo pět lídrů krajských kandidátek.

Předvolební debata kandidátů na jihomoravského hejtmana | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Jeden kolega se mi smál, že by mě mohli namalovat jako indiána, ale naštěstí jsem dostal jen make-up. Snad ty dvě hodiny vydrží," vtipkoval před začátkem debaty lídr ČSSD Michal Hašek. "Snad nebudeme vypadat jako balzamované mrtvoly," usmívala se také jednička zelených Kateřina Dubská.

Před začátkem nebyl nikdo z pětice nervózní. "Jen tak přiměřeně. Ale mám sebou žábu," pochlubil se hned lídr komunistů Vojtěch Adam čerstvým oceněním za ekologický úřad a s mrknutím na Dubskou dodal: "My totiž spolupracujeme se zelenými."

. Reportáž

Sál byl pár minut před začátkem téměř zaplněný. Více než polovinu publika tvořili politici. Ti z brněnské i krajské scény a dostavili se i poslanci nebo kandidáti do Senátu.

Na pódium nastoupili lídři podle abecedy. Na obrazovce jim k tomu hrál krátký šot, jejich představení. A někteří politici na sebe při jeho natáčení prozradili i svůj největší trapas. "Stalo se, že jsem si spletl dvě pacientky a po té, kterou bolelo koleno, jsem chtěl ukázat břicho," práskl na sebe Vojtěch Adam, který je lékař.

Předvolební debata kadnidátů na jihomoravského hejtmana
 
Podle abecedy druhá v pořadí Kateřina Dubská za sebou podle jejího šotu nemá žádný zásadní životní průšvih. "Na svém trestu si každý pracuje sám," zní její životní motto.

O Michalu Haškovi se lidé dozvěděli, že ještě jako koncipient v právnické kanceláři dostal jako svůj úplně první případ zajímavost - svatbu v břeclavské věznici.

"O panu hejtmanovi je známé, že rád běhá," začalo představení současného šéfa kraje a lídra lidovců Stanislava Juránka. A jeho největší trapas? Když při návštěvě prezidenta Václava Klause uvedl jako Václava Havla.

Předvolební debata kadnidátů na jihomoravského hejtmana

Poslední z pětice, jednička kandidátky ODS Milan Venclík, se zase "pochlubil" tím, že na jednom večírku gestikuloval tak, až polil přítomnou dámu červeným vínem. "To není žádný trapas, chci slyšet pravdu," komentoval jeho šot muž v publiku.

Když byli všichni kandidáti na hejtmana - čtyři muži a jedna žena - usazení v řadě, dostali první společný dotaz: Co se povedlo a co se nepovedlo za poslední čtyři roky v Jihomoravském kraji. "Kraj se hodně rozvíjí," shodli se všichni. Chválili rozvoj turistického ruchu, brněnského letiště i integrovanou dopravu.
Kromě Juránka a Venclíka, kteří tvoří v současné době koalici, si ale zbylí tři kandidáti i "rýpli". "Chybí tady otevřenost v zadávání veřejných zakázek," konstatovala například Dubská.

Hašek s Juránkem se pak přeli o to, kdo má větší auto na předvolební kampaň. "Na velikosti nezáleží, ale možná by to mohla posoudit paní Dubská," snažila se z nesmyslné diskuse vybruslit moderátorka. A pobavila tím všechny přítomné.

RTA pak odvysílala anketu, kterou natočila mezi Brňany. Z ní vyplynulo, že voliče politika příliš nezajímá. "Lidé nadávají na politiky, ale nesledují je," reagoval na to Venclík. Čtyři kolegové mu souhlasně přikyvovali. To byl ale poslední moment, kdy se pětice shodla.

Tématem večera bylo totiž zdravotnictví. A debata se okamžitě stočila k brněnské Úrazové nemocnici. "Jde jen o mocenskou politiku," hřímal Adam. A sklidil potlesk. Stejně jako Hašek. "Úrazovka je trauma některých politiků, že si s tím neumí poradit," prohlásil směrem k Juránkovi. "Ten problém se nedá vyřešit z úrovně kraje," bránil ho jeho náměstek Venclík.

Vzduch houstl. Politici se potili. A došlo i na osobní "kopance". "Pan Hašek ví moc dobře, co se děje v Praze, ale neví, co se děje v Brně," řekl Juránek.
"To je nekorektní, toho bychom se měli vyvarovat," žaloval ihned Hašek.

Předvolební debata kadnidátů na jihomoravského hejtmana

Už po hodině zmizely kandidátům úsměvy. Tedy až na chvíli, kdy dostal slovo náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. "Já vás zdravím a hodně o tom vím," začal svůj komentář. "S ministrem se známe ze sálu. Říkám, Tomáši, postav novou nemocnici. A on mi řekl, že by to stálo miliardu. Ale už teď tam půl miliardy nacpal," prohlásil Rychnovský, kterého pak musela od mikrofonu doslova odtrhávat asistentka.

Politici nakonec společně "naťukli" téma dopravy. O něm ale budou diskutovat na příští debatě RTA, která se bude natáčet v Břeclavi.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz