Česká pošta kompletuje adresy dopisů ztracených v Břeclavi

Česká pošta kompletuje adresy dopisů ztracených v Břeclavi | foto: Monika TomáškováMonika Tomášková, 

První tři tisíce dopisů z šachty pod břeclavským nádražím dorazí adresátům

  • 2
Zhruba tři tisíce lidí ze Znojma, Břeclavi a Uherského hradiště najde během příštího týdne ve schránce dopis. Až rozlepí novou bílou obálku s počítačově napsanou adresou, najdou druhou, zřejmě trochu zmačkanou nebo zašpiněnou. A v ní dopis, který měl přijít před několika lety.

Pošta totiž už za pár dní odešle první várku dopisů, které našli dělníci v podzemí železničního nádraží v Břeclavi.
"Dopisy jsou hygienicky nezávadné, informovala nás o tom krajská hygienická stanice. Takže je začneme postupně odesílat,“ potvrdila mluvčí České pošty Dita Václavíková.

O dekontaminaci nalezených zásilek se totiž postaralo Technické muzeum v Brně, kde byly všechny dopisy ošetřeny ve speciálním přístroji, který zničil všechny plísně a hlavní nečistoty na zásilkách.

Studenti přepisují adresy
Na tom, aby adresáti dostali staré dopisy co nejdříve, i když vlastně s několikaletým zpožděním, už od včerejška pracují zaměstnanci pošty i desítky studentů Středního odborného učiliště logistických služeb v Brně, kde se mimo jiné učí i poštovnictví.

Dohromady denně do počítače přepíší stovky adres z původních obálek. Po včerejšku to dokonce vypadá, že jich denně zvládnou přepsat až dva tisíce. "Jsme rádi, že studenti pošťákům pomůžou. S učilištěm máme dobré vztahy a pomoc se určitě hodí,“ podotkla Václavíková.

Adresy se pak nalepí na nové obálky, do kterých staré dopisy "zabalí“ speciální automatický stroj na brněnské poště. Kdyby pobočka v Brně nápor nestíhala, přesune se část strojové práce do Českých Budějovic. Nakonec musí zaměstnanci pošty ručně do každé z pětadvaceti tisíc obálek vložit omluvný dopis a také arch známek v hodnotě 100 korun. Tím se chce pošta alespoň symbolicky adresátům omluvit.

Až se takto zkompletovaných obálek sejdou první tři tisíce, což bude během nejbližších pár dní, pošta je jako první odešle.

Ne všichni adresáti se dopisů dočkají
Celkem dělníci našli na břeclavském nádraží 39 260 dopisů z let 2001 až 2006, odeslaných ze zahraničí. Ne všichni adresáti se ale dodatečného doručení dočkají. Pošta totiž může odeslat jen 25 016 zásilek. Zhruba 3 300 dopisů bylo otevřených a převzala si je k šetření policie. Dalších 11 tisíc zásilek bylo v tak špatném stavu, že muselo být zničeno: dopisy se rozpustily ve vodě a chemikáliích a budou použity k výrobě kartonu.
 
Celým případem, který sama Česká pošta označila jako největší skandál ve své historii, se už několik týdnů intenzivně zabývá břeclavská policie.  Zjišťuje, kdo dopisy otevíral, prohledával a poté vhazoval do nepoužívaného tunelu na nádraží.
 

. Přišel vám ztracený dopis?

Mohla to být omluva... a zůstala neomluvena.
Mohla to být prosba... a zůstala nevyslyšena.
Mohl to být jen pozdrav...a zůstal nevyřízen.


Pokud najdete ve schránce dopis, který jste měli číst před několika lety, ale dorazil až nyní, napište nám na redbrn@mfdnes.cz. A podělte se o to, jak Vám nedoručený dopis třeba trochu pozměnil život.

Kriminalisté případ zatím vyšetřují jako podezření ze spáchání porušování listovního tajemství. Z vyšetřování policie už vyplynulo, že zloděj, který zásilky otvíral, znal dobře chod zdejší třídírny. Proto také počítal s tím, že po ztraceném pytli se nikdo pídit nebude.

"Pytle s obyčejnou poštou mívají neoznačené plomby. Takže pokud se ztratil celý, nikdo na to nepřišel," uvedl kriminalista Jan Cupal z břeclavské policie. Kdyby totiž zloději pytle rozbalili a vykradli jen některé dopisy, na problém by se přišlo. Plomba by byla porušená a pošta by okamžitě poznala, že zásilky chybí.

Přišlo jen pětadvacet stížností
Největší krádež v historii pošty byla až do odhalení skrýše při stavebních pracích na nádraží utajena. Z desítek tisíc lidí, kterým nepřišel dopis ze zahraničí, si totiž  téměř nikdo nestěžoval. "Za pět let zaznamenali na břeclavské poště asi pětadvacet stížností. To je absolutní minimum. Břeclavská pošta byla vždy naprosto bezproblémová, nikdo proto nepojal podezření, že by se tu něco ztrácelo,“ podotkl Cupal.

Policie prošetřuje i pracovníky Českých drah. K pytlům, které se vozily vlakem na břeclavské nádraží, se mohli snadno dostat. Hlavní pozornost však stále soustředí na tehdejší zaměstnance České pošty.

,