Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nejhorší město pro psy je Znojmo. Vodítko tam musejí mít všude

  18:00aktualizováno  18:00
Psi ve Znojmě prožijí většinu života na vodítku. Na rozdíl od jiných měst jižní Moravy tady totiž chybí lokalita, kde se mohou proběhnout na volno. Je to pro ně trápení, shodují se pejskaři i odbornice na psí duši.

Podle nové vyhlášky budou mít psi v Blansku místa pro běhání. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Už tři roky platí ve Znojmě přísná vyhláška, která nikde ve městě netoleruje psy bez vodítka nebo náhubku. Je tak nejstriktnějším městem kraje.

„O parku pro psy se uvažovalo, avšak v místech, kde se pohybuje nejvíce pejskařů, jsme nenašli žádnou vhodnou lokalitu,“ uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. To si ale majitelé psů nemyslí. „V centru by to mohla být travnatá plocha ve spodním parku, v horním parku příkop mezi hradbami, možná část parku v Loucké, městský lesík,“ zamýšlí se třeba Pavel Kovařík.

Líbí se mu kombinace parčíků pro psy a zákaz tam, kam čtyřnozí miláčci nepatří, třeba u dětských hřišť. „Ve Znojmě panují přísná omezení, ale naproti tomu žádné možnosti vyžití,“ dodává.

Model, který zmiňuje, přitom úspěšně funguje v dalších městech jižní Moravy. I podle brněnské vyhlášky musí pes na veřejných prostranstvích buďto být na vodítku, nebo mít nasazený košík. Zároveň je tady ale několik desítek volných výběhů pro psy. K nejoblíbenějším patří například Lužánky. Zákaz pro pejskaře platí převážně na dětská hřiště, květinové záhony, prostory fontán nebo studánek.

A i když psi v Brně mohou volně běhat, s útoky agresivních psů se strážníci příliš nesetkávají.

V ostatních městech jsou také benevolentní

„Zpravidla jde jen o drobné spory. Možná to pramení i z toho, že dodržování vyhlášky důsledně kontrolujeme, a dokonce jsme na mnoho měsíců zavedli opatření ‚Parky‘, kdy jsme vytipovaná místa kontrolovali i desetkrát denně. V poměrně intenzivním dohledu pokračujeme i po konzultacích s městskými částmi a zdá se, že pejskaři začínají být vůči sobě navzájem i lidem nevlastnícím psa ohleduplnější. A to i po stránce úklidu, což nás těší asi nejvíce,“ vysvětluje mluvčí brněnských policistů Jakub Ghanem.

Podobně benevolentní jsou i v Hodoníně, Břeclavi nebo ve Vyškově. V Blansku momentálně vyhlášku připravují.

„Předpokládám, že pohyb psů omezíme a budou muset být na vodítku, s výjimkou vyhrazených ploch. Jejich počet upřesňujeme, snažíme se, aby nebyly od sebe vzdáleny více jak 500 metrů,“ podotkl Petr Rizner z městského úřadu.

Znojemské vyhlášce se podivuje i odbornice, která se zabývá naukou o chování zvířat.

„Nevím, čemu má sloužit. Zřejmě úplnému zamezení chovu psů, protože zodpovědný člověk si nepořídí psa, když ho nemá kde nechat dosyta vyběhat. Vláčet psa stále na vodítku a pak jej vzít jednou za čas do lesa a tam ho vypustit, to je přece nesmysl. Všichni známe rčení ‚je jako utržený ze řetězu‘. Takový pes je pak nebezpečný jak sám sobě, tak všem lidem a zvířatům, protože se bez toho řetězu vůbec neumí chovat,“ upozorňuje Hana Žertová, která v Brně vede etologickou poradnu.

Policisté argumentují čísly

Podobně mluví i Milada Lehoczká ze Znojma, která venčí tak, že dvakrát denně své psy veze za město, aby se proběhli.

„To si ale můžu dovolit jen jako podnikatelka s flexibilní pracovní dobou. Přestože oba mí psi na volno poslouchají na slovo a chodí u nohy, na vodítku se doslova škrtí a tahají mě a já se jim upřímně nedivím, psi tak v podstatě ztrácejí zdravý sociální život a návyk. Potřebují se očuchat, občas na sebe i zavrčet,“ myslí si.

Znojemští policisté argumentují čísly a tím, že vyhláškou bojují proti agresivním psům.

„V letošním roce jsme řešili pouze jedno pokousání člověka do ruky. Loni žádné, v roce 2013 to byly tři případy. Ale pamatuji si roky 2011 a 2012, kdy se událo vícero útoků psem klidně během jediného měsíce. Bohužel v té době jsme neměli elektronickou evidenci, takže se na to nemohu podívat přesněji. Ale ač se dodržování vyhlášky pejskařům příliš nelíbí, fakta a statistika hovoří v její prospěch,“ stojí si za svým preventista městské policie Petr Hladký.

Pes musí volně běhat, říká etoložka

Podle etoložky se ale kvalitní vztah mezi člověkem a psem vytvoří jen tím, že může volně běhat.

„Člověk psa motivuje, aby jej ochotně následoval, pes si musí páníčka stále hlídat. Když se k tomu přidá správný trénink přivolání – razím zásadu alespoň 100 přivolání denně – brzy vznikne podmíněný reflex,“ vysvětluje Žertová.

Pes časem sám pozná situace, kdy ho majitel obvykle volá, a ochotně přijde, někdy dokonce i bez volání, třeba když se blíží cyklista, běžec, cizí neznámý pes nebo končí chodník.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Na snímku zleva Bolek Polívka zdraví manžele Drahošovi na závěr besedy.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Řezník vybudoval úspěšnou firmu, nejvíc sil ho stály evropské normy

Jaromír Steinhauser loni přesídlil svou firmu vyrábějící uzeniny z Brna do...

Chce vše dělat poctivě, jak je zvyklý odnepaměti. Za minulého režimu Jaromír Steinhauser pracoval jako řezník v...

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Najdete na iDNES.cz