Kavalír King Charles španěl. Ilustrační foto

Kavalír King Charles španěl. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Psi Bessy a Ája pomáhají v léčebně. Učí nemocné znovu počítat

  • 2
Dva speciálně vycvičení psi pomáhají už rok dlouhodobě nemocným pacientům v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří. King Charles Španěl Bessy a pitbulteriérka Ája pracují například s lidmi po cévní mozkové příhodě a pomáhají jim cvičit paměť a vyjadřování. Terapii si pochvalují nejen nemocní lidé, ale i lékaři.

Pod vedením canisterapeutky chodí za dlouhodobě nemocnými pravidelně dva vycvičení psi. "Právě pravidelnost je důležitá. Osvědčilo se nám provádění terapie jedenkrát týdně ve stejný čas a hodinu," popsala primářka léčebny dlouhodobě nemocných Blanka Vepřeková.

Psi rozpovídali ženu po mrtvici

Terapeutka spolu se psy cvičí paměť nemocných a jejich orientaci v čase. "Vybavují si například jména pejsků, vyjadřují svoje pocity. Pacienti

canisterapie

Metoda využívá příznivého působení psů na člověka prostřednictvím těsného fyzického kontaktu. Pozoruje se zlepšení psychického i zdravotního stavu nemocných lidí, zejména osob s mentálním a tělesným postižením.

odmění pejsky piškoty. Prostřednictvím psů je snaha pacienty uvolnit, zbavit je uzavřenosti a zlepšit tak průběh jejich rehabilitace," doplnila primářka.

Díky kontaktu se psy se pacientům zlepšuje nálada a začínají reagovat, ačkoli to před tím odmítali. Nemusí se přitom být, že by je pes napadl. "Psi jsou neagresivní, cvičení, hygieničtí, jejich srst nelíná," vyjmenovala Vepřeková.

Canisterapie pomohla například ženě po mozkové mrtvici, která měla velmi vážnou poruchu řeči. "V přítomnosti psa se ale po chvíli neuvěřitelně rozmluvila. Bylo to opravdu viditelné zlepšení v její komunikaci, které se při dalších návštěvách zlepšovalo. Přitom při vizitě se s ní nebylo možné nijak domluvit," popisuje zástupkyně primářky Eva Šindelářová.

Kočky v nemocnici být nemohou

King Charles Španěl Bessy a pitbulteriérka Ája jsou psi očkování a cvičení. "Ačkoli rasa pitbulteriéra může působit nebezpečně, naše zkušenost s tímto pejskem potvrdila, že je naprosto neškodný, což mnohé pacienty příjemně překvapilo," poznamenala Šindelářová.

Zpočátku se v léčebně obávali nedůvěry ze strany nemocných. "Při první návštěvě jsme změnili názor," řekla se smíchem lékařka.

V léčebně využívají k terapii jen psy. "Kočka má sice na nemocného člověka také velmi dobrý vliv, ale v nemocnici ji k těmto účelům nelze použít. Kočky jsou totiž většinou přátelské výhradně ke svému majiteli, kterého důvěrně znají," uvedl mluvčí nemocnice Pavel Gejdoš.