Psí psycholog Jaroslav Opat dovede z agresivního zvířete „udělat“...

Psí psycholog Jaroslav Opat dovede z agresivního zvířete „udělat“ poslušného miláčka. | foto: archiv Jaroslava Opata

Pes by neměl vycházet ze dveří první, musí se podřídit, říká psycholog

  • 16
Domovní zvonek se rozdrnčí a pes se štěkotem vystartuje ke dveřím. Sousedi si den co den stěžují na hluk, ale chlupáč se svého zlozvyku odmítá vzdát. Přesně takové případy řeší psí psycholog Jaroslav Opat z Tišnova.

Bezradní majitelé si jeho triky, jak na nevycválaná zvířata, mohli přijít poslechnout na brněnské výstaviště, kde se o minulém víkendu konal veletrh chovatelských potřeb Propet.

Účastníky naučil Opat například to, jak dát psovi najevo, že vůdcem smečky jsou oni a nikoliv on. „Většina psů chce, aby je někdo vedl. Divocí psi žijící ve smečkách také mají vždy jednoho vůdce,“ vysvětluje osmatřicetiletý psí psycholog. Podle něj stačí – stejně jako u dětí – nastavit psovi jasná pravidla a důsledně je dodržovat.

Pejskaři nejčastěji chybují v tom, že podcení první příznaky problému. Nevhodné chování je potřeba řešit okamžitě.

„Nedávno jsem pomáhal majitelce výmarského ohaře. Její fenka vrčela na ni i její rodinu, ale žena s tím roky nic nedělala. Nakonec fenka pokousala jejího syna,“ uvádí Opat. Agresivní fenku teď „předělává“ v poslušného rodinného psa.

Převýchovu nabízí psí psycholog všem, kterým čtyřnohý kamarád přerostl přes hlavu. Pro komunikaci se psy používá stejné prostředky, kterými mezi sebou komunikují ve smečce. Dorozumívá se gesty, zvuky i postojem těla.

Víc než psům se věnuje majitelům

„Psa, který štěká na zvonek, nejdřív verbálně napomenu. Pokud nereaguje, chytím ho rukou pod krkem a jemně stisknu. V psovi to vyvolává pocit, že ho koušu do krku. Nebo ho nenásilně dotlačím do kouta. Pes se musí podřídit,“ popisuje své metody.

Chlupatým klientům se však při dvouhodinovém sezení věnuje jen pár minut. „Psa odnaučím štěkat třeba za půl hodiny, zbytek času pracuji s majitelem,“ objasňuje Opat.

Páníčky učí třeba to, že by pes neměl vycházet ze dveří první, nebo jim ukazuje, jak využít krmení k získání respektu.

K práci psího psychologa dovedly Opata jeho vlastní zkušenosti s problematickými psy.

„Když jsem byl malý, párkrát mě pokousali. Já jsem se jich nikdy nebál, protože jsem věděl, že to byla moje chyba, udělal jsem něco špatně. Snažil jsem se z toho poučit,“ popisuje Opat své začátky. A učí se i v dospělosti. Inspiruje ho třeba psí guru Cesar Millan, který má ve Spojených státech svůj vlastní pořad o výchově psů.