Fakultní nemocnice Bohunice. (Ilustrační snímek)

Fakultní nemocnice Bohunice. (Ilustrační snímek)

Budova psychiatrické kliniky dál trápí Brňany. I ty s depresí

  • 3
Psychicky nemocný člověk potřebuje milé prostředí. Když se má ovšem léčit v depresivní atmosféře, jeho nálada se ještě zhorší. Přesně takový stav mnohdy zažívají pacienti Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno, od jejíž stavby letos uplyne padesát let. Za tuto dobu se tu téměř nic nezměnilo.

„Stará okna, dveře a vybavení mnohdy připomíná ještě minulý režim. Je to hrozně nedůstojné, jednou jsem dokonce podepsal reverz a odešel domů. Když jsem totiž vstoupil na kliniku, můj stav se ještě zhoršil,“ poznamenal muž, který se v Brně léčí s depresemi.

Kvůli rodině si přál zůstat v anonymitě, redakce však jeho jméno zná.

Nyní má ale nemocnice naději, že získá na modernizaci kliniky peníze z Evropské unie. A to díky připravované koncepci psychiatrické péče.

„Jasno budeme mít zřejmě do konce letošního roku. Víme, že klinika potřebuje zmodernizovat,“ říká ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. Podotkl, že v areálu jsou kliniky, které jsou daleko starší než psychiatrie.

„Byly postaveny už v třicátých letech minulého století a potřebují rekonstrukci. Paradoxní je, že krajské a městské nemocnice se opravují stále,“ poznamenal Kraus.

Ve Znojmě ordinují v úplně novém

Úplně opačná situace je přitom ve znojemské krajské nemocnici, kde mají necelý rok nové psychiatrické oddělení za bezmála 34 milionů korun.

„Bylo to součástí celkové opravy nemocnice, kdy oddělení stěhujeme ze staré budovy do nové,“ přiblížila mluvčí nemocnice Marcela Půčková.

Rozhodně veseleji se pacienti cítí i v brněnských Černovicích a zdejší státní Psychiatrické nemocnici, která prochází postupnou rekonstrukcí.

„Nově jsme dokončili modernizaci mužského doléčovacího oddělení. Samozřejmě, nemůžeme opravit celý areál najednou, ale postupně to jde,“ tvrdí ředitel Psychiatrické nemocnice Marek Radimský.

Stejně jako Kraus očekává, co všechno jim nová koncepce psychiatrické péče umožní. „Její součástí bude i možnost zažádat o peníze,“ informovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Pro duševně nemocné pacienty je však nejdůležitější pomoc lékařská. Koncepce počítá třeba se vznikem mobilních krizových týmů, které budou pacientovi k dispozici čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu.

Podle Radimského by mohly pomoci v místech, kde chybí odborné ambulance. „V Brně je psychiatrů dostatek, ale v menších městech může být vyhledání odborníka horší,“ uzavřel.