Pálavský Vlašák získá punc originality, na vinětách bude již letos

  14:18aktualizováno  14:18
Jedinečný původ a originalita Ryzlinku vlašského z vápencového podloží Pálavy získá nově i své originální označení. Na pultech vinoték by se víno takto vybaveno mělo objevit ještě letos.

Pálavská vína si vydobyla ohlas i v zahraničních médiích. (Ilustrační snímek) | foto: Financial Times

Vápencové podloží a poloha Pálavy dávají každoročně vzniknout nádherným "Vlašákům", které jinde v republice a na světě nenajdete. Potvrdit to chce i ministerstvo zemědělství, které udělí vinařům z Pálavy povolení označovat místní Ryzlink vlašský jako víno originální certifikace, tedy VOC.

Takové označení je pro spotřebitele garancí špičkové kvality a hlavně původu vína.

Jako první v zemi začali svá vína označovat podle takzvaného "terroir" znojemští vinaři před třemi lety. Zjednodušeně jde o značení nikoliv podle cukernatosti hroznů, ale podle místa původu, které má jedinečné klimatické a půdní podmínky, a vínům tak dává nezaměnitelnou chuť.

Loni se přidalo sdružení Mikulov a Modré hory. Letos se má zrodit víno originální certifikace Pálava. Podle duchovního otce VOC Pálava Miloše Michlovského se teprve teď naplní to, co titul víno originální certifikace znamená.

Pro vysvětlení poukazuje na příklad historicky prvního sdružení VOC Znojmo. "Platí pro oblast od Hnanic, což je u hranic s Rakouskem, až po Kojetice u Třebíče. Na tak velkém území jsou různé půdy a různé podmínky. Jak mohou být taková vína originální?" řekl.

Pohled na Pálavské vrchy z národní přírodní památky Dunajovické kopce, které

Pohled na Pálavské vrchy z národní přírodní památky Dunajovické kopce, které leží na svazích Velké Slunečné, Jánské hory a Liščího kopce mezi obcemi Březí, Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí asi 8 km severozápadně od Mikulova.

VOC Pálava se má týkat pouze "čepičky" pálavských kopců. Území je vymezené okolím Horních a Dolních Věstonic, Pavlova, Klentnice, Mikulova a Bavor.

Navíc do systému bude spadat jen jediná odrůda, zatímco konkurenční sdružení zahrnula pod víno originální certifikace hned několik odrůd. VOC Mikulov jich má například sedm. Podle Miloše Michlovského se tím punc originality poněkud ztrácí.

Pálavský Vlašák

Značkou VOC Pálava bude možné opatřit jen a pouze Vlašský ryzlink. "To, jaký je Vlašák z Pálavy, pozná nejen odborník, ale i poučený laik. Jeho chuť je typická, neopakovatelná. Vlašák odjinud takový nikdy nebude," vysvětlil Michlovský.

O povolení užívat značku VOC Pálava žádá u ministerstva zemědělství trojlístek vinařských firem s podobnou filozofií - Vinselekt Michlovský, Tanzberg a Mikrosvín Mikulov. Doufají, že povolení získají co nejdříve, aby mohli začít jako VOC označovat už vína z aktuální sklizně.

Trend označování vín podle původu má svůj význam i pro spotřebitele. A může být dobrou obchodní značkou. "Poučenější část spotřebitelů už pojem VOC zná," potvrdil majitel vinoték na Břeclavsku Libor Nazarčuk.

Zatím sice jeho zákazníci nechodí nakupovat cíleně takto označená vína, původ je pro ně přesto důležitý. "Lidé vždy vyhledávají něco místního a typického," míní.

Podle místa původu označují víno Francouzi i Italové

Jakmile se VOC Pálava objeví na pultech vinoték třeba v Mikulově, lidé po něm podle něj sáhnou, stejně jako ve znojemské vinotéce rádi koupí VOC Znojmo.

O tom, které víno bude moci nosit na etiketě označení VOC, rozhodují sami vinaři z jednotlivých sdružení. Kritéria jsou však předem jasně stanovená.

Apelační systém značení podle místa původu se tradičně používá zejména ve Francii a Itálii. V České republice jsou spotřebitelé stále zvyklí na označování podle cukernatosti - například pozdní sběr či výběr z hroznů.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Useknutí prstu i láska na lodi. Historici zmapovali příběhy předků z války

Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl...

Není obvyklé, aby do historické výstavy vkládali autoři své osobní příběhy. Přesto letos udělali brněnští muzejníci na...

V Brně a okolí rostou tisíce bytů, populární jsou hlavně předměstí

Rezidence Karla IV. na východním okraji města Rosice poblíž Brna bude hotová v...

Nedostatek bytů cítí lidé v Brně a okolí znatelně, to však neznamená, že by se nové nestavěly vůbec a na trhu nebylo k...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Najdete na iDNES.cz