Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pytláci na Brněnsku házejí kůže i vnitřnosti zabitých zvířat do řek

  16:55aktualizováno  16:55
Jako na pytlácké stezce to vypadá v některých místech na Brněnsku. Nelegální lovci si tam totiž nelámou hlavu se zakrýváním stop a kůže i vnitřnosti z upytlačených srn a divokých prasat házejí rovnou do řeky. Myslivci a vodohospodáři vytahují z koryt řek kůže stažených srn.

Hasiči vylovili z Bobravy v Želešicích přibližně 140 kilogramů kůží a vnitřností divokých zvířat. | foto: Obecní úřad Želešice

Jen z řeky Jihlavy vytáhli a na most mezi Medlovem a Malešovicemi na Brněnsku vyskládali neuvěřitelných dvě stě čtyřicet tři kůží. "Čtyři kůže byly z telat, všechny ostatní ze srn," řekl předseda mysliveckého sdružení Němčičky-Medlov Jan Jelínek.

K nezvyklému nálezu přijeli i rajhradští policisté. "O týden později vylovili z řeky na stejném místě dalších deset kůží," uvedl Milan Komenda, který má na židlochovickém úřadu na starosti myslivost.

V Medlově je kafilerie, kůže do vody mohla vysypat jedna ze zpracovatelských firem, která nechtěla za likvidaci zbytků ze zvěřiny zaplatit. Problém je ovšem v množství.

Podle obou mužů jde zřejmě o pytláckou a dobře organizovanou skupinu. "Široko daleko není žádná farma se srnami. Naše sdružení má podle odstřelového plánu povolený odlov patnácti až dvaceti kusů srnčího ročně. Podobně jsou na tom sdružení v okolí. Takové množství zvěře nikdo nenastřílí," vysvětlil Jelínek.

Sto korun za kilo srnčího

Před Silvestrem hasiči ze Želešic vyráželi k lomu, v proudu řeky Bobravy se tam pod mostem točily kůže a vnitřnosti z čerstvě stažených zvířat. Hasiči vylovili osmnáct kůží z daněl (samice daňka, pozn. redakce) a srn, dvě kůže byly z divokého prasete.

Hasiči vylovili z Bobravy v Želešicích přibližně 140 kilogramů kůží a
Hasiči vylovili z Bobravy v Želešicích přibližně 140 kilogramů kůží a

Hasiči vylovili z Bobravy v Želešicích přibližně 140 kilogramů kůží a vnitřností divokých zvířat.

"Bylo toho celkem 140 kilogramů," popsal starosta Želešic Jiří Kvasnička. "Kůže musel do Bobravy naházet někdo z mostu, který vede přes řeku. Na mostě byly ještě krvavé stopy," poznamenal.

Upytlačenou zvěř policisté hledají v kuchyních. Za zvěřinu se totiž dobře platí. "Naši muži teď procházejí a kontrolují místní restaurace a firmy, kde se jídla z divočiny vaří," vysvětlil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

"Kilo srnčího se vykupuje za 90 až 110 korun," naznačil Jelínek. Za jednu srnu tak mohou pytláci dostat kolem dvou tisíc.

"Hostinští musí prokázat, odkud zvěřinu nakoupili. Problém je, že hostinský může mít papíry na jednu srnu, kterými se prokáže. Ale jestli pak vydá pětadvacet, nebo dvě stě padesát obědů z další upytlačené zvěřiny, mu už těžko někdo dokáže," prozradil Komenda.

Jeden střílí, druhý zvěř odveze

Doba, kdy se pytlačilo z hladu, je pryč. Pytláky totiž láká zisk. Pracují ve skupinách a v noci. "Mají skvěle vybavené zbraně nočním viděním a tlumičem, což je trestné," popsal Komenda ze židlochovického úřadu.

Za pytláctví hrozí lidem peněžitý trest, propadnutí věci nebo šest měsíců až pět let vězení. Přesto pytláků přibývá. "Když mají čas, rychle zvěř vyvrhnou, odstraní spárky a hlavu a celou ji naloží," vysvětlil Komenda.

Organizované skupiny mají daleko propracovanější scénář. "Jeden srnu zastřelí a z lesa odjede bez ní. To už je připravený druhý, který srnu naloží. Když jej zastaví policie, argumentuje, že srnu našel a odváží ji, jak má podle zákona, myslivcům," řekl Komenda.

Pytlačí se i v Brně. Z obory Holedná, kde se chovají daňci a mufloni, zmizelo vloni na podzim čtrnáct zvířat.

Jakmile se v honitbě ukáže pytlák, myslivci to brzy poznají. "Když obcházíte pole, dobře vidíte, kolik srn kde je. Ubývá jich. Kde jich dřív byla na polích stovka, je jich sotva deset," uvedl Rostislav Beránek, který má na starosti péči o zvěř na šlapanickém úřadě.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Najdete na iDNES.cz