Pytláci na Brněnsku házejí kůže i vnitřnosti zabitých zvířat do řek

  16:55aktualizováno  16:55
Jako na pytlácké stezce to vypadá v některých místech na Brněnsku. Nelegální lovci si tam totiž nelámou hlavu se zakrýváním stop a kůže i vnitřnosti z upytlačených srn a divokých prasat házejí rovnou do řeky. Myslivci a vodohospodáři vytahují z koryt řek kůže stažených srn.

Hasiči vylovili z Bobravy v Želešicích přibližně 140 kilogramů kůží a vnitřností divokých zvířat. | foto: Obecní úřad Želešice

Jen z řeky Jihlavy vytáhli a na most mezi Medlovem a Malešovicemi na Brněnsku vyskládali neuvěřitelných dvě stě čtyřicet tři kůží. "Čtyři kůže byly z telat, všechny ostatní ze srn," řekl předseda mysliveckého sdružení Němčičky-Medlov Jan Jelínek.

K nezvyklému nálezu přijeli i rajhradští policisté. "O týden později vylovili z řeky na stejném místě dalších deset kůží," uvedl Milan Komenda, který má na židlochovickém úřadu na starosti myslivost.

V Medlově je kafilerie, kůže do vody mohla vysypat jedna ze zpracovatelských firem, která nechtěla za likvidaci zbytků ze zvěřiny zaplatit. Problém je ovšem v množství.

Podle obou mužů jde zřejmě o pytláckou a dobře organizovanou skupinu. "Široko daleko není žádná farma se srnami. Naše sdružení má podle odstřelového plánu povolený odlov patnácti až dvaceti kusů srnčího ročně. Podobně jsou na tom sdružení v okolí. Takové množství zvěře nikdo nenastřílí," vysvětlil Jelínek.

Sto korun za kilo srnčího

Před Silvestrem hasiči ze Želešic vyráželi k lomu, v proudu řeky Bobravy se tam pod mostem točily kůže a vnitřnosti z čerstvě stažených zvířat. Hasiči vylovili osmnáct kůží z daněl (samice daňka, pozn. redakce) a srn, dvě kůže byly z divokého prasete.

Hasiči vylovili z Bobravy v Želešicích přibližně 140 kilogramů kůží a
Hasiči vylovili z Bobravy v Želešicích přibližně 140 kilogramů kůží a

Hasiči vylovili z Bobravy v Želešicích přibližně 140 kilogramů kůží a vnitřností divokých zvířat.

"Bylo toho celkem 140 kilogramů," popsal starosta Želešic Jiří Kvasnička. "Kůže musel do Bobravy naházet někdo z mostu, který vede přes řeku. Na mostě byly ještě krvavé stopy," poznamenal.

Upytlačenou zvěř policisté hledají v kuchyních. Za zvěřinu se totiž dobře platí. "Naši muži teď procházejí a kontrolují místní restaurace a firmy, kde se jídla z divočiny vaří," vysvětlil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

"Kilo srnčího se vykupuje za 90 až 110 korun," naznačil Jelínek. Za jednu srnu tak mohou pytláci dostat kolem dvou tisíc.

"Hostinští musí prokázat, odkud zvěřinu nakoupili. Problém je, že hostinský může mít papíry na jednu srnu, kterými se prokáže. Ale jestli pak vydá pětadvacet, nebo dvě stě padesát obědů z další upytlačené zvěřiny, mu už těžko někdo dokáže," prozradil Komenda.

Jeden střílí, druhý zvěř odveze

Doba, kdy se pytlačilo z hladu, je pryč. Pytláky totiž láká zisk. Pracují ve skupinách a v noci. "Mají skvěle vybavené zbraně nočním viděním a tlumičem, což je trestné," popsal Komenda ze židlochovického úřadu.

Za pytláctví hrozí lidem peněžitý trest, propadnutí věci nebo šest měsíců až pět let vězení. Přesto pytláků přibývá. "Když mají čas, rychle zvěř vyvrhnou, odstraní spárky a hlavu a celou ji naloží," vysvětlil Komenda.

Organizované skupiny mají daleko propracovanější scénář. "Jeden srnu zastřelí a z lesa odjede bez ní. To už je připravený druhý, který srnu naloží. Když jej zastaví policie, argumentuje, že srnu našel a odváží ji, jak má podle zákona, myslivcům," řekl Komenda.

Pytlačí se i v Brně. Z obory Holedná, kde se chovají daňci a mufloni, zmizelo vloni na podzim čtrnáct zvířat.

Jakmile se v honitbě ukáže pytlák, myslivci to brzy poznají. "Když obcházíte pole, dobře vidíte, kolik srn kde je. Ubývá jich. Kde jich dřív byla na polích stovka, je jich sotva deset," uvedl Rostislav Beránek, který má na starosti péči o zvěř na šlapanickém úřadě.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

VIDEO: Koňský povoz přivezl vánoční strom na náměstí Svobody

Povoz tažený koňmi přivezl na náměstí Svobody vánoční strom (17. listopadu...

Stovky lidí v sobotu čekaly na příjezd vánoční stromu na náměstí Svobody v Brně. Letos ho přivezl povoz tažený dvěma...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Spolek stavbou motokrosové dráhy poškodil životní prostředí, rozhodl soud

Ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku ujíždí v areálu bývalé motokrosové dráhy...

Spolek SVS Delta Racing Team při budování motokrosové dráhy u Vážan nad Litavou na Vyškovsku poškodil životní...

Najdete na iDNES.cz