Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pytle ukrývaly přes 60 tisíc dopisů. Každý druhý otevřený

  11:33aktualizováno  11:33
Každý dopis vzít do ruky, prohlédnout, zda je otevřený a opsat adresy odesílatele i příjemce. A to vše víc než 63 tisíckrát. Všichni postradatelní zaměstnanci poštovní úložny v Brně se od včerejšího rána probírají jedenasedmdesáti pytli s nedoručenou poštou.

Břeclav, nalezené pytle s dopisy - V šachtě na břeclavské železniční stanici, v tzv. poštovním tunelu, nalezli 14. března dělníci asi 60 pytlů nedoručené pošty | foto: Václav Šálek ČTK

Ty v pátek našli v nepoužívaném tunelu na břeclavském nádraží dělníci.

"Hned v pondělí ráno začalo dopisy třídit sedm zaměstnanců z bezpečnostního odboru. Už dopoledne se k nim přidali další lidé. Prozatím odhadují obsah pytlů na 63 tisíc dopisů a pohlednic. Přesné číslo bychom měli znát v úterý," poznamenal Ivo Mravinac z České pošty.

Při důkladné prohlídce pytlů se také ukázalo, že kdosi necelou polovinu dopisů otevřel. Původně se zdálo, že z každého pytle bylo namátkou otevřeno jen pár obálek.

Případem ztracených zásilek se zabývají i břeclavští kriminalisté. "Místo nálezu máme zdokumentované, nyní čekáme na revizní zprávu od České pošty. Teprve potom sestavíme různé vyšetřovací verze. Budeme například sledovat zdokumentovanou trasu nalezených pytlů," přiblížil náměstek břeclavského policejního ředitele Jan Cupal.

Člověku, který dopisy otevřel, hrozí za porušování listovního tajemství až rok vězení.

Všechny dopisy a pohlednice odeslali lidé ze zahraničí v letech 2001 až 2006 na Hodonínsko, Břeclavsko a Uherskohradišťsko. "Všechny dopisy s čitelnou adresou, bez ohledu na to, zda byly otevřené či neotevřené, doručíme spolu s vysvětlením a omluvným dopisem. Ten bude putovat i k těm odesilatelům, kteří na zásilku uvedli svou zpáteční adresu," doplnil Ivo Mravinac.

Česká pošta totiž tím, že přijme zásilku, uzavírá smlouvu s odesilatelem. Podle prvních informací je však ve ztracených vacích velké množství pohlednic, na které lidé většinou zpáteční adresu neuvádějí.

Objevení jedenasedmdesáti pytlů s dopisy a pohledy ze zahraničí však zaměstnalo i operátory kontaktního centra České pošty. Ti na bezplatné lince podávají informace o službách pošty.

"Už v devět hodin ráno, tedy dvě hodiny po otevření centra, volala jeho vedoucí s tím, že přijímají desítky telefonátů z celé České republiky. Lidé se ptali, zda mezi dopisy nebyla i zásilka pro ně. Takové informace však nebylo možné podávat, vždyť tato pošta zatím nebyla ani roztříděná. Lidé navíc blokovali linky pro další uživatele," uvedl Mravinac.

Zdůraznil, že mezi nedoručenými dopisy nemohly být zásilky pro obyvatele jiných částí České republiky než jsou bývalé okresy Břeclav, Hodonín a Uherské Hradiště.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

Policie obvinila řidiče, který autobusem prorazil železniční závoru

Linkový autobus s dětmi jedoucími do školy ve Vyškově uvázl na železničním...

Z obecného ohrožení z nedbalosti policie obvinila řidiče linkového autobusu, který loni na podzim vjel ve Vyškově na...

Romy tu nechceme, bouří se lidé z okolí léčebny. Politici mluví o ghettu

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Začátkem příštího týdne se do areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci v Brně začne stěhovat...

VIDEO: Zloděj páčil dveře garáže, pak na kole ujížděl strážníkům

Strážníci dopadli zloděje ujíždějícího na kole

Na horském kole se pokoušel uniknout třiatřicetiletý muž, kterého strážníci přistihli při nočním pokusu o vloupání do...

Najdete na iDNES.cz