Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řád národa přitahuje politiky. Co se tam řekne, to platí, vychvalují

  11:42aktualizováno  11:42
Nejprve založili facebookový profil, kde zveřejňovali životní moudra a citáty slavných, čímž získali přízeň 275 tisíc lidí. Z úspěšného projektu však následně vzniklo hnutí Řád národa, které tíhne k nacionalismu. Počet jeho příznivců roste i na jižní Moravě.

Herec menších rolí Jiří Maria Sieber patří mezi hlavní postavy Řádu národa. | foto: FTV Prima

Hajme zájmy své vlasti a tradiční role ženy a muže v rodině, hlásají jejich hesla. Nesouhlasí ani s přijímáním ekonomických migrantů. Mezi hlavní postavy hnutí patří Jiří Maria Sieber, který kandiduje v nadcházejících senátních volbách na Ústecku a veřejně popírá existenci plynových komor během holokaustu.

Řád národa se v poslední době rozšiřuje i na jižní Moravě, kde má podle vyjádření krajského vedení už kolem šesti stovek členů a další přibývají. Pro ilustraci - k hnutí ANO se tady hlásí asi 470 stoupenců, tradiční ODS jich má kolem dvou tisíc.

K řádu nedávno přešli i dva známí hodonínští politici, kteří zastávají místa v zastupitelstvu, jedna navíc i v radě. Hnutí chce uspět v příštím roce v parlamentních volbách, dva kandidáty vyslalo i do říjnového boje o senátní křesla - kromě Siebera je další kandidát z Prahy.

Už nyní má řád svého poslance. Vstoupil do něj totiž boskovický rodák Karel Fiedler, původně zvolený za Úsvit v Moravskoslezském kraji. „Lidé se nás ptají, jestli by se mohli přidat. Nepřijmeme každého, musí to být trochu kvalitní člověk,“ podotkl předseda jihomoravské organizace Řádu národa Tomáš Bušek.

Mezi členy patří i hodonínský zastupitel a bývalý místostarosta Roman Sedlačík, který je na Hodonínsku známý i díky tomu, že trénuje thaibox a každý rok v prosinci pořádá galavečer Noc bojovníků.

Každý má možnost předvést, co v něm je, říká radní Hodonína

Než vstoupil do Řádu národa, byl zarytý sociální demokrat. Před komunálními volbami v roce 2010 se na předvolebních akcích často zdržoval ve společnosti jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD), ještě nedávno dokonce v Hodoníně šéfoval jedné ze sociálně demokratických organizací.

„Už mě nebavilo věčné slibování, které k ničemu nevedlo. Vstoupil jsem do Řádu národa, protože když se tam něco řekne, tak to platí,“ zdůvodnil Sedlačík svoje rozhodnutí.

Stal se dokonce tajemníkem hnutí v kraji. „Na Hodonínsku máme asi sto členů. Na možnost vstupu se mě ptají i další zastupitelé a politici,“ tvrdí Sedlačík. Sieberovy výroky o holokaustu nepovažuje za zásadní. „Je výraznou osobností, která má šanci uspět v senátních volbách. Co tvrdí o holokaustu, je ale jeho osobní názor,“ uvedl.

Do Řádu národa přestoupila i hodonínská radní Jana Gajošová, která kandidovala za politické seskupení Změna, jež sdružuje nezávislé kandidáty, Moravany a členy Strany zelených.

„Řád národa je mladé politické hnutí, které ještě nemá zkostnatělou členskou základnu. Každému nově příchozímu členovi je tak dána možnost předvést, co v něm je a co dokáže. Rozhodla jsem se této možnosti využít a ukázat, jak pracuji, tvořím a co pro mě znamená Hodonín,“ prohlásila Gajošová, která je také předsedkyní hodonínského hokejového klubu.

Existence hnutí odráží vlnu nacionalismu, konstatuje expert

Řád národa připravuje na 7. září brněnský sněm, který se pravděpodobně uskuteční v hotelu Voroněž. Právě v Brně se předsedou tamní organizace stal Jiří Houdek, jenž také patří mezi známější komunální politiky. V minulosti byl totiž starostou brněnské městské části Černovice, do zastupitelstva kandidoval za ČSSD.

Houdkovi se výroky tváře hnutí Seibera o plynových komorách nelíbí. „Pokud je členem nějakého politického seskupení, tak to rozhodně nejsou jen jeho osobní názory,” upozornil Houdek, který bude chtít záležitost prodiskutovat na zářijovém sněmu v Brně.

Politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně hovoří o Řádu národa jako o radikálně nacionalistickém hnutí. „Zatím nepřekročili zákony této země, ani se nijak výrazně nevyprofilovali. Existence tohoto hnutí ale odráží zvednutou vlnu nacionalismu v Česku,“ míní Mareš.

V parlamentních volbách v příštím roce mu velkou šanci na úspěch nedává. „Nacionalistická scéna je roztříštěná, museli by vytvořit nějaký blok a kandidovat spolu,“ dodal.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Muž při hromadné rvačce v brněnském baru vytáhl nůž a pobodal tři lidi

(Ilustrační snímek)

Velká bitka se strhla v noci na sobotu v jednom z barů v Kozí ulici v Brně. Dvaadvacetiletý muž při ní vytáhl nůž a...

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

Za pravdu bych mohl být perzekvován, řekl soudu o bitce starosta Bystrce

Bystrcký starosta Tomáš Kratochvíl (vpravo) a zastupitel Martin Küfhaber se...

Při vyšetřování rvačky mezi starostou brněnské Bystrce Tomášem Kratochvílem (ČSSD) a vojákem z tajné služby svědčil ve...

Najdete na iDNES.cz