Vojenský radar v obci Sokolnice na Brněnsku.

Vojenský radar v obci Sokolnice na Brněnsku. | foto: Radek Miča, MAFRA

„Radar NATO je ošklivější než ruský, ale úspornější,“ myslí si starosta

  • 3
Ministr obrany Martin Barták na včerejším jednání bezpečnostní rady Jihomoravského kraje přizval i starosty obcí z okolí nového radaru v Sokolnicích. "Konečně začala nějaká komunikace, předtím jsme rozhodně nebyli spokojení," říká Jiří Životský, starosta Sokolnic. Právě ty patřily v minulých letech k největším odpůrcům radaru NATO.

Je pravda, že jste se o zkušebním provozu radaru dozvěděli až z médií?
Ano, vyčítal jsem to ministrovi. Vůbec jsme nevěděli, že začal zkušební provoz. A oni tvrdili, že to jsou jen dílčí zkoušky. Vždyť to bylo naprosté slovíčkaření.- čtěte: Technici testují radar u Slavkova, ministr obrany uklidňuje okolní obce

Jak jste spokojený s dnešním jednáním?
Musím říct, že velice. Ministr vyšel všem našim požadavkům vstříc. Uklidnil nás tím, že budeme moct přihlížet novým posuzováním vlivu na prostředí. Taky nám velice pomůže vybudování systému varovných sms. Ten lidi velice uklidní.

V čem spočívá?
„Esóesky“, jak jim říkáme, máme už teď. Ale jejich posílání je složité: hejtman je posílá mně a teprve já přes počítač lidem v obci. Nový systém je pošle rovnou lidem.

Patřil jste k velkým kritikům nového radaru. Přesto, snese srovnání se starými sovětskými, které tam stávaly?
Co se vzhledu týče, ty ruské tolik nevyčuhovaly a nebyly bílé, takže jakžtakž zapadaly. Ale po všech jiných stránkách je tento nový úžasným zlepšením. Vezměte třeba výkon. Každý z těch několika ruských potřeboval asi milion wattů, tomuto stačí asi 47 tisíc.

Proč jste tedy od roku 2004 protestovali proti novému radaru?
Šlo hlavně o lidi. Jen několik set metrů od Mohyly míru stavíme v klidné době vojenské zařízení. A pak, je to na území chráněného Slavkovského bojiště. Lidé, co si chtějí třeba jen opravit střechu, s tím mají strašné vyřizování. Ale stát si tu může stavět cokoli.