Řadě domácností na jižní Moravě kvůli mrazům dochází uhlí

  6:00aktualizováno  6:00
Mrazivá zima zvyšuje náklady domácností na jižní Moravě na topení. Lidé už mnohdy musí dokupovat uhlí, protože jim došly zásoby plánované do jara. V minulých dnech navíc způsobily mrazy i problémy s distribucí uhlí z dolů.
Ve velkých mrazech bývají problémy s distribucí uhlí: problémy mají těžební stroje, zamrzají vagóny. Ilustrační foto

Ve velkých mrazech bývají problémy s distribucí uhlí: problémy mají těžební stroje, zamrzají vagóny. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Prodejci uhlí prodloužili vyřizování objednávek na týden, nebo i čtrnáct dnů. Pokud jim však dojdou zásoby, mohou mít potíže s opětovným naplněním skladů. Mrazivé počasí totiž podle předpovědí nepoleví ani v únoru.

"Pokud má prodejce zásobu uhlí na skladě, nebo si objednává dopředu a s rozumem, nemůže problém vzniknout," říká Pavel Bradáč, prodejce uhlí z Kuřimi.

"Nějaké potíže s dodávkami se opravdu objevily, protože přimrzlo a poptávka po uhlí se zvedla. V dolech čekají kamiony na nakládku a uhlaři i pod dojmem takových zpráv zvyšují objednávky. Já jsem objednával minulý týden, řekli mi že do týdne nebo do čtrnácti dnů to mám tady. Takovou prodlevu vydržím bez problémů, ale pokud někdo zásoby nemá a chce dodat uhlí do druhého dne, má smůlu," dodává Bradáč.

Petr Hartych z brněnské firmy G2-trans, která s palivy obchoduje ve velkém, problémy s dodávkami uhlí potvrzuje. "Lidé obvykle kupují uhlí do domácností na jaře, ve slevách. A někdy neodhadnou množství, které je na zimu potřeba. Někdo zase nechce platit dlouho dopředu a uhlí průběžně dokupuje. S extrémní zimou tak přichází zvýšené množství objednávek a pokud začne mít kvůli zimě technické obtíže i dodavatel uhlí, mohou vzniknout prodlevy při nakládání a rozvozu uhlí," vysvětluje Hartych.

"My uhlí na skladě nemáme, objednáváme ho právě na základě poptávky od menších prodejců. A na dolech v Bílině či v Komořanech jsme v minulých dnech určité problémy se včasnou dodávkou skutečně zaznamenali," říká Petr Hartych.

Opakuje se to každou zimu

Firmy, které dodávají uhlí menším prodejcům, vidí příčinu možných problémů s nedostatkem uhlí pro domácnosti spíše v nezkušenosti některých obchodníků s palivy.

Zlomové období, kdy lidem během zimy začne docházet palivo a začne se zvyšovat poptávka po doplnění zásob, se totiž víceméně pravidelně opakuje každou zimu. A zkušení dodavatelé počítají se zvýšeným počtem objednávek v období dlouhé a tuhé zimy, ale i s prodlevou, kterou mohou mít v extrémních mrazech takzvaní prvododavatelé, tedy doly.

"V mrazu mohou mít problémy těžební stroje, zamrzají vagóny a drhne i nakládka na kamiony. Obchodníci s uhlím s takovou situací obvykle počítají a předzásobí se, ale ti, co to třeba dělají krátce, nebo nemají sklady, nedostatek pocítit mohou," potvrdil pracovník brněnské firmy Kraspo, která obchoduje s uhlím a koksem.

"My nemáme moc místa na to, abychom se nějak předzásobili, ale prozatím nám uhlí vozí průběžně," říká Dana Třísková z Uhelných skladů v Hrušovanech nad Jevišovkou. "Navíc se uhlí začne velmi brzy rozpadat, takže nějaké dlouhé skladování ani není možné," dodává Třísková.

Podle ní si lidé uhlí do domácností v těchto dnech doobjednávají a vedle těch, kteří si přijedou doplnit zásobu přímo do skladu s přívěsným vozíkem, využívají i rozvozu na nákladních automobilech.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Další z rubriky

Dějiny ze známek nevymažeme, říká šéf brněnských filatelistů

Předseda Klubu filatelistů Alfonse Muchy v Brně Zdeněk Okáč.

Zdeněk Okáč šéfuje už deset let brněnskému klubu filatelistů. Sám začal sbírat známky jako jedenáctiletý, když šel...

Od ňader Venuše až po vinné sklípky. Na nové logo kraje se snáší kritika

Nové logo Jihomoravského kraje.

Od nového loga si vedení Jihomoravského kraje slibuje modernější pojetí komunikace. Na modrý nápis se zvýrazněným...

Školák pomohl muži s epilepsií, záchranářům pak daroval anděla

Dvanáctiletý hokejista Vojta pomohl v Hodoníně muži s epilepsií. Za odměnu jej...

Pohotovou reakcí pomohl dvanáctiletý chlapec v Hodoníně muži, kterého na ulici postihl epileptický záchvat. Díky...

Najdete na iDNES.cz