Půdní byt. Ilustrační foto

Půdní byt. Ilustrační foto | foto: Living, Jaroslav Kvíz

Radní, která si nechala „přiklepnout“ dva půdní byty, odstoupila z kandidátky

  • 0
Opoziční zastupitelka Brna-středu a donedávna i kandidátka do krajských voleb Marie Šidlová (KDU-ČSL) by si klidně mohla otevřít realitní kancelář. V době, kdy působila ve vedení městské části jako radní a členka majetkové komise, si totiž od svých kolegů nechala přidělit dva půdní prostory.

V tíživé bytové situaci ale nebyla, podle veřejně dostupných informací kromě dvou půd její rodina už v té době vlastnila také byt a dům.

MF DNES už dříve informovala, že Šidlová dostala od rady Brna-středu, jejíž byla členkou, v roce 2003  v jeden den přiděleny hned dvě půdy v Mášově ulici. Jednu žádala pro sebe a druhou pro syna Michala.

Ani v jednom z půdních bytů ale nebydlí. Jeden nyní obývají prarodiče a druhý syn političky. Šidlová s manželem už více než deset let žije v bytě v Botanické ulici. Ten byl dříve obecní, Šidlovi ho odkoupili. Zhruba ve stejné době, kdy dostali přidělené dvě půdy.

Kromě původně obecního bytu a přidělených půd mají Šidlovi navíc rodinný dům v Sokolnicích u Brna, kde má manžel političky Miloslav kancelář.

Zastupitelka se včera odmítla o svých majetkových poměrech bavit. "Zasahujete do citlivých údajů. A jednoznačně všechno, na co se ptáte, mi má dát za vyučenou, abych přestala říkat pravdu," reagovala Šidlová na dotaz, proč žádala o dvě půdy, když vlastnila dům a zároveň žádala o odkup obecního bytu.

Při přidělení půdního prostoru je navíc běžnou podmínkou, že pokud žadatel bydlí v obecním bytě, musí ho po kolaudaci nového půdního bytu vrátit. "Takovou podmínku jsem rozhodně neměla," odpověděla jen Šidlová.

Radního Šifaldu za půdní byt sama kritizovala
Politička přitom nedávno hlasitě kritizovala přidělení půdního prostoru v domě v Údolní 13 krajskému radnímu Miloši Šifaldovi (ODS), a podala kvůli tomu dokonce trestní oznámení na neznámého pachatele za zneužití pravomoci veřejného činitele.

Nelíbilo se jí, že Šifalda skončil podle výběrové komise v pořadníku na druhém místě, radní v čele s ODS ho však posunuli na první a půdu mu přidělili.

Přidělení svých dvou půd podle dřívějších vyjádření za střet zájmů nepovažuje. Argumentuje tím, že si je nepřidělila sama. Podle odborníka z nevládní organizace Transparency International Martina Lachmanna se ale o střet zájmů jedná, protože radní věděli, komu byt přidělují.

To ostatně přiznal i tehdejší a zároveň současný člen rady, občanský demokrat Pavel Blažek, který má nyní s političkou spory. "Zachovali jsme se kolegiálně, na rozdíl od paní Šidlové. A nedělali jsme jí problémy, i když bylo evidentní, že se půda přiděluje člence rady a majetkové komise," připustil Blažek.

Šidlová odstoupila z kandidátky do kraje
Zákon o střetu zájmů jasně říká, že osoba politicky činná nesmí využít svoji politickou moc ve prospěch svůj nebo třetí osoby. A nesmí také docházet ke střetu mezi osobními zájmy a tím, co jsou politici z titulu své funkce povinni prosazovat nebo hájit.

Tomu se ale Šidlová obratně vyhnula. Političce stačilo na jednání rady či komise, jejíž byla členkou, prohlásit, že je podjatá, a hlasování se nezúčastnit. "Tím je úplně z obliga," podotkl Lachmann z Transparency International.

Zastupitelka se v minulých dnech rozhodla, že nebude kandidovat za KDU-ČSL do krajského zastupitelstva. Kandidátka sice ještě nebyla oficiálně podaná, pořadí už ale bylo jasné. A Šidlová měla být na 59., tedy zcela nevolitelném místě.

Politička nechtěla svoje odstoupení komentovat. "Vyjádřím se k tomu jen písemně," řekla. Podle lidovců za tím stojí právě to, že se dostala pouze na nevolitelné místo.

Její spolustraníci potvrdili, že nikdo z organizace Brna-středu nebyl s umístěním většinou na nevolitelných místech spokojený.

"Je to její rozhodnutí, pozadí neznám," uvedl jen hejtman, lídr lidovecké kandidátky a šéf jihomoravské KDU-ČSL Stanislav Juránek.

Ostatní lidovci rozhodnutí Šidlové nekandidovat uvítali. "Ve světle posledních událostí je to pro stranu dobře. Aféra by samozřejmě mohla lidovce jako celek poškodit," komentoval krok křesťanský demokrat z Brna, který si nepřál uvést jméno.