Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Radní Šifalda chce stavět půdní byt. Budou se ostatní lidé stěhovat?

  22:17aktualizováno  22:17
Hodinovou slovní přestřelku vyvolal poslední bod na jednání zastupitelstva městské části Brno-střed. O slovo požádala z publika Věra Špatková, která žije v domě na Údolní 13. Přímo nad jejím bytem by si měl začít stavět půdní vestavbu krajský radní Miloš Šifalda (ODS). Přestože je dům památkově chráněný.

Dům v Údolní ulici. | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

"Tato kauza trvá už přes dva roky. Pokud by měla vestavba vzniknout, předpokládá to zpevnění základů domu i stropů pod půdou. To vše bude muset zaplatit majitel domu," upozornila Špatková zastupitele.

Citovala také z dopisu brněnského magistrátu. V tom stojí, že podle odborníků jsou stropy pod půdou napadené dřevokaznými houbami a hmyzem. A že stav stropů tedy bude zapotřebí řešit bez ohledu na to, zda půdní vestavba vznikne nebo ne.

"My jsme však oslovili soudního znalce, který provedl rozsáhlý průzkum a závěry magistrátu popřel. Stav stropů odpovídá stáří domu, žádné masivní napadení houbami nebo hmyzem v něm nezjistil," doplnila Špatková.

Zastupitelé, vedoucí stavebního odboru i tajemník radnice se pak pustili do polemiky. Lze na památkově chráněném domě vybudovat přestavbu? Kdo bude platit zajištění domu? A jak vůbec Špatkovi získali svůj posudek?

"Pokud vím, ta půda je zamčená, váš znalec se tam nemohl dostat a jeho posudek tedy nemůže být kompletní. Samozřejmě vás nechci obviňovat, že jste se na půdu vloupali," obrátil se na Špatkovou tajemník Radovan Novotný.

Místostarosta Libor Šťástka (ODS) zase upozornil, že městská část se má starat o možnosti bydlení svých obyvatel. "Půdní vestavby mezi tyto možnosti nepochybně patří. Neexistuje žádné pravidlo, že by se nesměly stavět v památkově chráněných domech," řekl Šťástka.

Po hodině se debatující shodli na tom, že na zastupitelstvu tuto záležitost nemohou vyřešit. Tajemník Novotný pozval manžele Špatkovy na schůzku i se zástupci stavebního odboru, aby mohli celou věc prodiskutovat.

"Chtěla jsem jen zastupitelstvo informovat. Záležitost jsme předali právnímu zástupci, který do konce týdne podnikne odpovídající právní kroky. Rozhodně se nechceme z bytu stěhovat jen proto, že chce úřad nechat zbourat stropy kvůli účelovému posudku," podotkla Věra Špatková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz