Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rezignuj, vyzvalo ANO vlastního radního Brna. Má na starosti firmy za miliardy

  14:06aktualizováno  14:32
Mimořádné předsednictvo brněnského ANO v pondělí večer vyzvalo Tomáše Kratochvíla, aby rezignoval na post radního Brna. Kratochvíl má přitom na starosti vznik holdingu městských firem, které mají dohromady obrat téměř 10 miliard korun. Jeho zavedení mělo magistrátu šetřit peníze.

Tomáš Kratochvíl | foto: Archiv ANO

Po roce vládnutí zřejmě brněnský magistrát čeká první zásadní změna v koalici ANO, Žít Brno, lidovců a zelených. Podle informací MF DNES na vypjatém jednání předsednictva brněnského ANO spolustraníci drtivou většinou vyzvali radního Tomáše Kratochvíla, aby z funkce odstoupil.

Na úterní zasedání rady tak Kratochvíl šel jako politik, který nemá důvěru vlastní strany.

„Doporučili jsme Tomáše Kratochvíla odvolat z postu radního pro správu městských účastí, protože nedostatečně prosazuje cíle hnutí ANO, tedy například boj proti klientelismu,“ potvrdila dosavadní místopředsedkyně brněnského ANO Marie Škárková.

Zda Kratochvíl z postu opravdu odstoupí, není jasné. Pokud by tak neučinil, muselo by ho většinou hlasů odvolat brněnské zastupitelstvo. To nejbližší se koná 10. listopadu.

„Ne úplně jsme se s kolegy shodli na rychlosti kroků k holdingu. Respektuji výsledek demokratického hlasování svých kolegů. Mám nyní dlouhodobě plánovanou dovolenou. Jakmile se zahraničí vrátím, oznámím více,“ konstatoval pouze Kratochvíl.

Kratochvíl má na starosti městské firmy s obratem 10 miliard

Kratochvíl má přitom na magistrátu na starosti uskutečnění klíčového předvolebního slibu ANO, tedy nahrazení politiků v městských firmách odborníky a zavedení takzvaného holdingu, který by městské firmy sdružil a umožnil by městu spořit například společnými nákupy. Podle Škárkové ale plán radní ANO uskutečňoval příliš pomalu. Tento důvod potvrdil i Janíček.

Po roce od voleb Kratochvíl místo holdingu radě předložil návrh na vznik nového „holdingového“ magistrátního odboru, takže firmy by dostali na starost úředníci. Bod byl ovšem z programu úterní rady nakonec na poslední chvíli stažen.

Kratochvíl tak mohl narazit například u primátora Vokřála, který byl na jednání brněnského předsednictva ANO v pondělí také přítomen, ač nemá v brněnské ani krajské buňce hnutí žádnou funkci.

„Pokud to mám komentovat za sebe, vzedmula se kolem toho vlna větší, než je nezbytně nutné. Já jsem z holdingu přišel, znám jeho výhody a nevýhody, takže jsem jeho zastáncem,“ glosoval to ještě minulý týden Vokřál, který působil jako manažer nadnárodní odpadní firmy .A.S.A.

„Vyměňovali jsme si názory na to, jak by měl být holding do budoucna organizován. Po věcné stránce jsme si to vyříkali jasně. Teď nás čekají jednání s koaličními partnery, protože na to nejsme sami,“ konstatoval Vokřál v pondělí odpoledne.

Přestalo existovat brněnské vedení ANO

Kratochvíl přitom až do včerejška byl paradoxně i předseda brněnské buňky hnutí. Ani to už ale neplatí. Protože rezignovaly dvě jeho místopředsedkyně (Marie Škárková a Karin Karasová), přestalo podle stanov existovat celé brněnské vedení strany. „Už jsme nadále nemohly s Tomášem Kratochvílem spolupracovat,“ uvedla Škárková.

Funkci dočasně převzal krajský předseda a další radní Janíček. Nové vedení by se mělo volit na sněmu, který je svolaný zhruba za měsíc.

Mimořádné předsednictvo brněnského ANO se přitom původně sešlo kvůli úplně jiné věci. Jediným bodem programu bylo angažmá syna šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka v městské firmě Teplárny Brno. To jako možný klientelismus kritizovali někteří odborníci. Pro rezignaci Jiřího Faltýnka se ale brněnské předsednictvo nevyslovilo. Navzdory tomu, že si to přeje šéf hnutí Andrej Babiš (Více čtěte zde), rozhodlo naopak.

„Jsem velice rád, protože předsednictvo mi vyjádřilo stoprocentní podporu. Vážím si toho, ale přesto se budu ještě sám dále rozhodovat, zda v představenstvu Tepláren zůstanu,“ konstatoval Faltýnek mladší. Už dříve MF DNES řekl, že si nechá čas na rozmyšlenou do konce roku. Výzva předsednictva k rezignaci Kratochvíla podle něj s jeho záležitostí „absolutně nesouvisí“.

„Shodli jsme se jednohlasně na tom, že Jiří Faltýnek je odborník a jeho jediným deficitem je jméno. Proto jsme ho podpořili,“ dodal Janíček.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz