Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Radní Zlatuška kritizuje některé zakázky současného vedení Brna

  7:12aktualizováno  9:00
Člen úzkého vedení města Brna, radní Jiří Zlatuška, se pustil do svých koaličních partnerů. Po zveřejnění nahrávky, ve které se senátor Vlastimil Sehnal (ODS) a šéf stavební firmy Přemysl Veselý baví o přidělování veřejných zakázek za úplatek v době vlády ODS, začal kritizovat některé investice, za které ručí současné vedení města Brna v čele s ČSSD.

Jiří Zlatuška | foto: Radek Miča

Nahrávka, která měla jen pár týdnů před krajskými a senátními volbami ublížit hlavně ODS, tak paradoxně vyvolala krizi ve čtyřkoalici na brněnské radnici.

. Poslechněte si, jak se domlouvala korupce v brněnské ODS

"Některé výroky pana Zlatušky jsou neuvážené. Určitě se ho zeptám, jaké má pro svá tvrzení indicie a z čeho vychází. A poprosím ho, aby více vážil slova, pokud je nemá podložená," uvedl brněnský primátor Roman Onderka.

Ostatní koaliční partneři jsou zdrženlivější. "Před každými volbami jsou ti, kteří mají obhajovat mandáty, trochu nervózní. Kandidáti se snaží vymezit a padají ostrá slova, která se pak vysvětlí," uvedl náměstek primátora Martin Ander (SZ).

"Je to trošku bizarní. Pan Zlatuška s námi přece v radě sedí, všechny materiály, které se týkají investic, má před sebou. Stejně tak výsledky výběrových řízení. A vždycky má možnost do věcí zasáhnout," reagoval první náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

Na chod radnice ale Zlatuškovy výroky nemají podle dalšího náměstka Olivera Pospíšila (ČSSD) vliv. "Jsme v horké fázi předvolební kampaně, vyjádření bývají ostřejší. Všechno musí fungovat a nemůžeme se zastavit jen proto, že se bude volit do kraje a Senátu," konstatoval Pospíšil.

Brněnskou ODS naopak problém stmelil: včera vedení strany oznámilo, že návrh na hloubkový audit zadávání veřejných zakázek na radnici za posledních šest let podpoří.

S návrhem přišel před dvěma dny Zlatuška. Občanští demokraté jsou dokonce ochotni na něj přispět z vlastních kapes, pokud by uvolnění peněz neschválilo zastupitelstvo. Audit ale vyjde řádově na miliony korun

Koalice podle prvních prohlášení nemá problém peníze na audit vyčlenit, ale musí mít jistotu, že kontrola "k něčemu bude“. "Nějaké pochybnosti může zprůhlednit, ale bude to drahé. Je to dobré slovo do pranice a dá se o tom uvažovat," uvedl Rychnovský.

"Je otázkou, co audit přinese a jestli je smysluplný. Hospodaření města je auditováno ze zákona pravidelně," sdělil své obavy náměstek Pospíšil. Dodal ale, že by návrh na zastupitelstvu podpořil.

Rozkol vyvolala stavba pavilonu
Rozkol na radnici vyvolala Zlatuškova kritika stavby pavilonu za téměř miliardu korun. Na stavbě se totiž podílí firma Veselý, jejíž majitel mluví na zveřejněné nahrávce, a také firma Strabag.

"Je divné, že firma Strabag je ve finanční krizi a přitom dává peníze do sportu. Náhodou v době, kdy se navýší investice," konstatoval Zlatuška.

Souhlas s navýšením po něm podle něj chtěl Egbert Zündorf, předseda představenstva Komety Group a člen představenstva Veletrhů Brno. "Zarazilo mě, jak rychle po mně pan Zündorf chtěl souhlas s navýšením. To nebylo standardní, měl jsem pocit nátlaku," tvrdí Zlatuška.

Vedení výstaviště to odmítá. "Narychlo to dostal jen pan Zlatuška, protože se neúčastní jednání představenstva ani nevyžaduje dokumenty. Proto to s ním pan Zündorf řešil narychlo, mělo o tom rozhodnout příští představenstvo," odůvodnil to mluvčí David Pokorný.

. Audit peníze v igelitkách neodhalí

analýza

Radní Jiří Zlatuška navrhl, aby se na brněnské radnici provedl hloubkový audit přidělování stavebních zakázek. Kvůli zveřejněné nahrávce, ze které vyplývá, že v době vlády ODS v Brně brali politici za přidělování lukrativních stavebních zakázek úplatky. A kvůli jeho podezření, že "korupční prostředí nezmizelo". Občanští demokraté se toho hned druhý den chytli. Návrh podpoří.

Nic jiného jim ani nezbývá. Nahrávku hovoru senátora Vlastimila Sehnala a podnikatele Přemysla Veselého sice zpochybňují, argumenty mají ale chabé. Zvlášť když sám Veselý nepřímo potvrdil, že rozhovor proběhl. "Je to rozumná obranná strategie," myslí si o tahu ODS politolog Lubomír Kopeček.

Otázkou ale je, kde na audit vezmou politici peníze. Kontrola hospodaření za posledních šest let totiž vyjde na miliony korun. Jenže žádná politická strana se asi nepostaví proti návrhu. Nikdo přece neodmítne boj proti korupci. Bývalé vedení města, tedy občanští demokraté, na které padá největší stín podezření, i současná čtyřkoalice chtějí dokázat, že mají svědomí i ruce čisté.

A tak město pravděpodobně vyčlení několik milionů korun a najme, samozřejmě za zcela průhledných a přísných výběrových podmínek, auditorskou firmu. Jenže...

"Pokud se tehdy opravdu provize platily formou sponzorských příspěvků politickým stranám nebo sportovním klubům, audit to nebude mít šanci jakkoliv dokázat. Protože prokázat vazbu sponzoringu ke konkrétní zakázce je téměř nemožné. Jestliže bylo podmínkou přidělení zakázky zaplatit něco někam jinam, jsem docela skeptický," uvedl David Ondráčka z Transparency International. Auditoři totiž nebudou mít přístup do účetnictví soukromých stavebních firem ani sportovních klubů. Prokázat nějaké pochybení by podle Ondráčky auditoři mohli, jen kdyby se zaměřili přímo na zadávací podmínky výběrových řízení nebo podrobně zkoumali důvody zvyšování cen zakázek.

Pokud ale systém přidělování zakázek fungoval tak, jak tvrdí muži na nahrávce, tedy že úplatek si někdo převzal "v igelitce", ani ten nejlepší auditor na to nepřijde. Ani za miliony korun z rozpočtu města.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Najdete na iDNES.cz