Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Radnice na jihu Moravy šetří, objevují kouzlo holandské aukce

  10:48aktualizováno  10:48
Nová vedení radnic v obcích a městech na jihu Moravy hledají způsob, jak ušetřit co nejvíc peněz. Řada z nich se tak přiklání k takzvané holandské aukci, při které se cenová nabídka oproti klasické dražbě postupně snižuje.
Města a obce na jihu Moravy se začínají zajímat o takzvané holandské aukce, při kterých se cena postupně snižuje. Ilustrační foto

Města a obce na jihu Moravy se začínají zajímat o takzvané holandské aukce, při kterých se cena postupně snižuje. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Například mikulovský zastupitel Michal Solařík (ODS) na poslední předvánoční schůzi zastupitelů doporučil, aby Mikulov zvážil možnost nakupovat v aukcích nejen zboží, ale také služby.

V Brně zatím s nakupováním zboží v internetových aukcích zkušenosti nemají. Nápad se ale líbí. "Je to zajímavá myšlenka. Řeknu tajemníkovi, aby s tím nějak naložil," reagoval starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS).

Na Brně-jihu zase spoléhají na dlouhodobé zakázky. "Využíváme nejrůznější slevy díky tomu, že kancelářské potřeby odebíráme od stejných firem jako stálí zákazníci," popsal starosta Josef Haluza (ČSSD).

Masarykova univerzita sice přes internet nakupuje, ne však v aukcích. "Máme vlastní Dynamický nákupní systém. Vytvoříme zadání a na internetu se nám firmy jednoduše přihlašují. Je to rychlé a transparentní," vysvětlila mluvčí Tereza Fojtová.

Ušetřit se dají desítky procent nákladů, vyzdvihl Solařík

Radnice mohou dražbami ušetřit miliony korun. "Praktické zkušenosti z jiných organizací ukazují, že je tak možné ušetřit desítky procent nákladů. Firmy, které předkládají nabídky, totiž vidí on-line, jak jde cena dolů a chtě nechtě ji snižují," popisuje výhodu dražby Solařík.

"Kdybychom z padesátimilionového rozpočtu Mikulova ušetřili pouhých deset procent, získáme pět milionů korun na další investice," tvrdí. Mikulovský starosta Rostislav Koštial (ODS) se jeho nápadem už vážně zabývá.

"Nyní zjišťujeme, zda se to městu vyplatí. Ono i to nutné softwarové vybavení něco stojí. Přesto formu elektronických výběrových řízení na nákup zboží podporuji," uvedl starosta.

Nakupuje se zdravotnický materiál i kancelářské potřeby

Nápad zaujal také ředitele hodonínské Nemocnice TGM Antonína Tesaříka. "Nakupujeme tak nejen zdravotnický materiál či léky, ale i služby. Slevy se často pohybují mezi třiceti až šedesáti procenty," libuje si šéf nemocnice, která díky dražbám ušetřila miliony korun.

Navíc je tato forma nákupu podle ředitele nemocnice průhledná. "Je třeba mít se ale přece jen při takových dražbách malinko na pozoru. Nejnižší cena neznamená totiž vždy nejvyšší kvalitu," dodal.

Dobré zkušenosti s internetovými dražbami má také starosta Kyjova František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých). Radnice pod jeho vedením ušetřila jen loni díky takovýmto nákupům dvacet procent za kancelářské potřeby. "Dodavatelé jsou mnohdy nuceni jít takzvaně až na kost," pochvaluje si Lukl.

Zkrotit městskou kasu chtějí také blanenští politici. Tamní starosta s radními hledá všechny možné způsoby, jak ušetřit. Internetové dražby rozhodně neodmítá.

"Nás nutí ekonomická situace například k tomu, abychom vysoutěžili na příští rok nejlevnějšího dodavatele elektřiny. Centrální nákup zvažujeme i v oblasti kancelářských potřeb," zmínil starosta Blanska Lubomír Toufar (ČSSD), kde by se v příštích dvou letech daly najít rezervy.

Kromě aukcí využívají některé radnice, školy či nemocnice také centrální nákupy s využitím množstevních slev.

Autoři:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz