Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Radnice v Brně chtějí získat dotace na úpravu sídlišť

  19:33aktualizováno  19:33
Většina brněnských městských částí, kde mají panelová sídliště, chce od státu získat peníze na jejich regeneraci. Plánují stavět dětská hřiště, sportoviště a parkovací místa. Úředníci nyní dokončují plány, které brzy pošlou s žádostí o peníze na ministerstvo pro místní rozvoj.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

"Zkušenosti z minulých let ukazují, že když dotaci získají z Brna dvě městské části, bude to úspěch," řekl místostarosta Brna-Řečkovic Marek Viskot.

O dotaci podle náměstka primátora Olivera Pospíšila žádají kromě Řečkovic také Bohunice, Kohoutovice, Komín a Nový Lískovec. Většinou chtějí získat necelého 3,5 milionu korun s tím, že dalších asi 1,5 milionu korun by doplatili ze svého.

Například v Řečkovicích chtějí za dotační peníze postavit nové dětské hřiště, zřídit výběh pro psy a vysadit více stromů a keřů. Na sídlišti v Bohunicích, kde je katastrofální nedostatek parkovacích míst, plánují zase místo podélného parkování ve dvou ulicích zřídit kolmá stání. Počet míst by se tak zdvojnásobil. "Rádi bychom se také zbavili nefunkčního mobiliáře ve špatném technickém stavu, již nepoužívaných sušáků na prádlo a pískovišť, která nejsou využívaná a dnes jsou spíš na obtíž," řekl starosta Robert Kotzian.

Brněnské městské části také hledají cesty, jak sídliště zlidštit za evropské dotace. Podle Pospíšila je to však složitější; z dotačních titulů majících v názvu slovo "sídliště" prý Brno bude spíš žádat peníze na úpravy zástavby blíž centru. "Chceme se zaměřit na oblast, která je stižená sociálním vyloučením spojeným především s otázkou romského etnika," řekl Pospíšil.

Z evropských titulů tak čtvrti chtějí alespoň upravit zeleň. V Novém Lískovci by rádi obnovili tamní lesopark, v němž chtějí vytvořit stezky pro běžce a sportovce včetně cvičebních prvků. Bohuničtí zase žádají o příspěvek na výsadbu asi 1400 stromů. "Jedná se o obnovu zeleně asi ve čtvrtině městské části," řekl Kotzian. V sídliště v lese se však Bohunice nepromění. Vysazovat stromy mezi hustou zástavbou je podle Kotziana problematické. Pod řadou zdánlivě volných prostranství prý vedou sítě, takže stromy by tam nerostly, nebo by hrozilo, že vedení poškodí.

Autor:Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě, domluvit mu musela manželka

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě v Masné ulici v Brně. Strážníci nuceni...

Svérázně se rozhodl bojovat s nařízeným odtahem svého vozu rakouský řidič v Brně. Před hlídkou strážníků do svého už...

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Najdete na iDNES.cz