V rosickém zpravodaji otiskli inzerát na tamní hernu. Vedení měsíčníku si za to vysloužilo ostrou kritiku (ilustrační snímek).

V rosickém zpravodaji otiskli inzerát na tamní hernu. Vedení měsíčníku si za to vysloužilo ostrou kritiku (ilustrační snímek). | foto: Karel Pešek, MF DNES

Radniční zpravodaj láká lidi v Rosicích k návštěvě herny

  • 4
Obyvatele Rosic u Brna v dubnovém čísle radničního zpravodaje Rosa láká reklama, aby zkusili štěstí v místní herně. Půlstránkový inzerát s obrázkem automatu a rulety je ovšem v přímém rozporu s tím, že se většina obcí snaží hazard na svém území potírat.

"Je to nemorální chování radnice, když prostřednictvím zpravodaje láká lidi, aby hráli automaty. Je to jako otisknout reklamu na pervitin, závislost na automatech je stejně silná," uvedl Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, které se zabývá bojem proti hernám.

Měsíčník vydává Kulturní informační centrum, příspěvková organizace města. Náklady na zpravodaj, který obyvatelé Rosic dostávají domů zadarmo, hradí město ze tří čtvrtin a zbytek pokryjí příjmy z inzerce.

Zákon jsme neporušili, hájí inzerát šéf zpravodaje

"Je těžké odmítnout inzerenta, pokud není jeho podnikání zakázáno," vysvětluje šéfredaktor Rosy a místostarosta Rosic Lukáš Volánek. A hájí se i tím, že otisknutím inzerátu zákon neporušili.

Podnikání v hazardu, reklama na něj, a to ani v médiu placeném z veřejných peněz, sice zákon opravdu neporušuje, výhrady k nim ale má i Ústavní soud.

"Ve svém nedávném nálezu uvedl, že herny nelze z morálních důvodů považovat za normální podnikání. Městský zpravodaj neměl vydat inzerát na hernu, přece nemusí brát každou reklamu," tvrdí Hollan.

Podle Volánka by však o tom, jestli inzerát uveřejnit, nebo ne, nemělo rozhodovat vedení redakce. "Co už je za hranou, by se mělo posoudit někde výš. Přál bych si zákon zakazující hrací automaty na území celého státu. Dokud však neexistuje, musí obce žít v kompromisu s těmito podniky," vysvětluje Volánek.

Dnes však díky rozhodnutí Ústavního soudu mají obce právo rozhodovat o hazardu na svém území. Na rozdíl od některých jiných obcí však Rosice nemají vyhlášku, která by omezovala umístění heren. Jen nařizují hernám odvádět každé tři měsíce z provozu výherního hracího přístroje pět tisíc korun.

Reklamu na hazard v jiných městech nepodporují

Zatímco v Rosicích se neodvažují posoudit, co je morálně nevhodné, v dalších městech na Brněnsku považují odmítnutí kontroverzního inzerátu za samozřejmost. "Jedna firma chtěla v našem zpravodaji inzerovat rychlé půjčky. My ale neumíme posoudit, zda jde o seriózní firmu, a v tomto oboru je mnoho lichvářů. Proto podobnou inzerci nepřijímáme," uvedl šéfredaktor Ivančického zpravodaje Vít Karas.

A tvrdí, že by nikdy inzerát na hernu neotiskl. "Naopak bychom rádi veřejnost před hernami varovali. Známe lidi, kteří se dostali do neštěstí kvůli těmto hrátkám," dodal Karas.

Podobný názor nemají jen v Ivančicích. "Jsem si jistá, že by redakční rada neschválila uveřejnění inzerátu na hazard. Nechceme nic takového podporovat," řekla šéfredaktorka Šlapanického zpravodaje Jitka Nevrklová.

Inzerát na hernu se v rosickém zpravodaji objevil poprvé, jelikož ve městě vznikla nová herna, která si jej podala. V minulosti se žádná ze dvou dalších místních heren ani nepokoušela dát do zpravodaje reklamu. "Bohužel se podnik v inzerátu profiluje jako herna, i když jde hlavně o restauraci. Z morálního hlediska je zveřejnění inzerátu diskutabilní," přiznal Volánek.