Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rajhradský klášter se rozrostl o další křídlo a zdejší památník vystavuje vzácné tisky

  13:58aktualizováno  13:58
Rajhradský Památník písemnictví na Moravě se rozšířil. Zopakovat si návštěvu benediktinského kláštera se tedy nyní rozhodně vyplatí. Veřejnost v něm najde dosud nepřístupné křídlo komplexu, který byl postaven podle návrhu slavného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla.

Opravené vstupní schodiště Památníku písemnictví v Rajhradu | foto: Radek Miča, MAFRA

Převážná část nově zpřístupněného severního křídla bude zařazena do prohlídkové trasy Památníku písemnictví na Moravě.

Navzdory tomu, že se severní křídlo otevře až jako druhá expozice v pořadí, časově i fyzicky bude dosavadní stálé výstavě předcházet.

"Nástupní část s reprezentačním schodištěm byla až dosud veřejnosti zcela uzavřena. Vrátí se na něj velká plátna, která jej kdysi zdobila a byla uložena v depozitáři kláštera. Teprve za tímto monumentálním schodištěm začíná samotná expozice," popsal Vojen Drlík, ředitel Památníku písemnictví na Moravě.

Opravené vstupní schodiště Památníku písemnictví v RajhraduStálá

Výstava památníku tak podle něho získá konečně encyklopedický charakter. Nová část připomene celou bohatou historii moravského písemnictví od příchodu Cyrila a Metoděje přes středověk, Jana Amose Komenského, období baroka až po osvícenství.

"Teprve potom vejdou návštěvníci do expozice již existující, která obsahuje devatenácté a dvacáté století," vysvětlil Drlík.

Staré rukopisy se vrátí na své místo
Díky rozšíření prostor památníku, který si už tři křídla klášterního komplexu pronajímá, se může na své původní místo vrátit i nejvzácnější část slavné klášterní knihovny - staré rukopisy.

"Naštěstí po zrušení klášterů v padesátých letech přešly do majetku státu, a tedy do péče odborných knihoven. Tisky z rajhradské klášterní knihovny vzorně spravovala Moravská zemská knihovna. Jen díky tomu je lidé mohou opět spatřit," upozornil ředitel.

Některé vzácné knihy a rukopisy nezůstanou očím veřejnosti skryty, ale budou po nějakou dobu vystaveny. Obdivování vzácných rukopisů umožní trezorová místnost, do níž lidé nahlédnou přes sklo. Vždy tu bude vystaven jeden z písemných pokladů památníku.

"Nejznámější jsou rukopisy královny Elišky Rejčky ze Starého Brna, jsou překrásně iluminované. Žádné staré rukopisy a tisky však nemůžeme vystavovat příliš dlouho. V trezorové místnosti je sice stabilní teplota a vlhkost, ale dokumentům může uškodit i příliš silné a dlouhodobé nasvícení," vysvětlil Vojen Drlík.

Kromě rozšíření stálé expozice však otevření dalšího křídla kláštera umožní i pořádání kratších výstav. V malé dvoraně v severním křídle zatím lidé uvidí malou výstavu o samotném Památníku písemnictví na Moravě, časem ji vystřídají další.

Rekonstrukce severního křídla trvala přibližně rok
Opravu zaplatily norské fondy a předplacené nájemné. Samotné práce na severním křídle kláštera trvaly přibližně rok. Vzhledem k tomu, že prostory po zrušení kláštera sloužily jako kasárna i sklady, vnitřní prostory byly zcela zdevastované.

"Vše bylo rozbité napadrť, poschodí nebylo normálně přístupné. Rekonstrukcí prošlo tedy celé poschodí, byla vyměněna střešní krytina a obnoveno historické schodiště," popsala práce správkyně kláštera Jitka Frišová.

Podmínkou těchto úprav však bylo dřívější statické zajištění celé budovy. "Celá budova totiž stojí na dubových skořepinách. Po regulaci toku řeky Svratky však dubové piloty vyschly a klášter se začal bortit. V sedmdesátých letech bylo staticky zabezpečeno severní a východní křídlo, horní části budov až v devadesátých letech," popsala Frišová.

Zpřístupnění již třetího křídla celé klášterní kvadratury přišlo na 12,5 milionu korun. Převážnou část se podařilo získat z takzvaných norských fondů Evropské unie, další část doplnilo předplacené nájemné Památníku písemnictví na několik let dopředu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz