Zřícenina Nového hrádku nad údolím Dyje, pohled z rakouského břehu

Zřícenina Nového hrádku nad údolím Dyje, pohled z rakouského břehu | foto: Martin Janoška, iDNES.cz

Rakouská chemička už nebude znečišťovat Dyji

  • 2
Řeka Dyje teče v malém území i přes Rakousko a vrací se "domů" hnědočerveně zabarvená a znečištěná. To proto, že do ní v Rakousku ústí řeka Pulkava. Znečištěná. Chemický závod na výrobu kyseliny citronové v rakouském městě Pemhofen do ní vypouští odpadní vody.

Problém řeší vodohospodáři už od šedesátých let. Teprve nyní se zdá, že bude mít řešení. Kvůli letitému sporu vznikla totiž mezinárodní pracovní skupina Dyje a ta se letos dohodla na opatřeních, která povedou ke zlepšení kvality vody v Dyji.

"Výroba kyseliny citronové je velkou zátěží pro odpadní vody. Kvůli tomu podobné závody postupně skončily. Ten v Pemhofenu je už jediný v Evropě," řekla Hana Mlejnková z Výzkumného vodohospodářského ústavu v Brně.

Největší potíž podle ní není v tom, že se ve vodě objevují kyanidy a těžké kovy. "V poslední době se kvalita vody zlepšila a nedá se říci, že je ta řeka otrávená. Hodnoty těchto látek už dokonce ani nepřekračují naše limity. Je v ní ale pořád velké množství organických látek, které jsou i příčinou zabarvení řeky," uvedla.

Aby nevznikl mezinárodní problém, pracovní skupina stanovila pro Dyji pod ústím Pulkavy mírnější limity, než platí v Česku.

"I tak se kvalita vody postupně zlepšuje. Závod pozvolna mění technologii. Tento čtvrtek tam jedeme na další jednání, Rakušané nám chtějí sdělit, jak jsou daleko s plánovanými změnami," konstatovala Hana Mlejnková.

Pulkava ústí do Dyje v místech, kde na zhruba dva kilometry opouští Česko. Na jižní Moravu se Dyje vrací asi deset kilometrů před novomlýnskými nádržemi.