(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Rakouští a moravští vinaři soupeří o americké filmaře

  • 0
Jižní Morava přitahuje hollywoodské filmaře. Kromě levné pracovní síly a služeb je sem lákají i památky či vinohrady. Obcím, které se ve filmu objeví, zase spolupráce přináší reklamu a větší zájem turistů. Štáb z Ameriky si jako místo pro natáčení naposled vyhlédl Velké Pavlovice.

Před pár dny navštívil ředitele společnosti Vinium Velké Pavlovice Karla Lyčku filmový štáb z Hollywoodu. Filmaři se zajímali o zdejší vinice i nedávno opravené historické sklepy. A pak řediteli vinařské společnosti na stůl položili nabídku. "Rádi by tady natáčeli některé scény k celovečernímu filmu," potvrdil Lyčka.

Jméno režiséra či název filmu nechtěl blíže říci, je zavázán mlčenlivostí. "Přijet by mělo i hvězdné obsazení. Půjde o herce z první dvacítky Hollywoodu," prozradil jen. "Uzavřeli jsme dohodu, že více prozrazovat nebudu. Štáb má ještě vyhlédnuté jedno místo v Rakousku. Předběžně jsme však domluveni," dodal.

Natáčet by se podle Lyčky mělo na přelomu září a října, kdy se budou na jihu Moravy sklízet hrozny. Právě scény z vinohradů jsou pro Američany hlavním lákadlem. Lyčka ještě doplnil, že v regionu má zájem natáčet hned "několik amerických producentů". A to nejen hrané filmy, ale i třeba dokumenty.

Kde se točilo

Westernové město Boskovice - Westernstory (ČR), 2011

Velké Bílovice - Bobule (ČR), 2007

Hustopeče, Starovice - 2Bobule (ČR), 2009, Svatba na bitevním poli (ČR), 2007

Hrad Pernštejn - Bathory (SK, ČR, HU, UK), 2008,  Wanted (USA, DE), 2008, Van Helsing (USA, ČR), 2004,  V erbu lvice (ČR), 1994

Přijatelné ceny a ochotní lidé

Čím je jižní Morava pro hollywoodské štáby přitažlivá? "Kromě vinařské tradice je láká velmi pestrá krajina, přijatelné ceny a ochota místních lidí spolupracovat," vysvětluje Lyčka.

Jsou ale i další důvody. Česká republika využívá výjimku Evropské unie a jako dvanáctá členská země může ze svého rozpočtu dotovat zahraniční štáby v akci. "Z uznatelných nákladů utracených v České republice vrací ministerstvo kultury filmařům dvacet procent," vysvětlila mluvčí ministerstva Andrea Ulagová.

Ministerstvo tak přímo podporuje příliv zahraničních štábů do České republiky, což se odráží i v zájmu o jih Moravy. "Zájem hollywoodských studií o natáčení v České republice je obrovský. I nyní je veliká poptávka amerických produkcí po tom, zda bude republika i do budoucna podporovat filmový průmysl," uvedl ministr kultury Jiří Besser.

Pověsti kraje pomohl též dubnový článek v prestižních The New York Times. Doporučoval výlet na jih Moravy za místními vinaři a opěvoval nízké ceny a vřelost místních (více čtěte zde).

Natáčení je atrakce, na které se dá i vydělat

Na jižní Moravě dosud točili především čeští tvůrci. Ani těch ale není málo a obyvatelé se shodují, že i české filmy mohou obcím pomoci.

Ačkoliv tu domácí štáby neutratí takové peníze jako ty zahraniční a ani honoráře pro komparz nedosahují závratných výšin. Ale například Westernovému městečku v Boskovicích udělá zřejmě pěknou reklamu komedie Westernstory, která se zde natáčela nedávno a teď míří do kin.

V Hustopečích a sousedních Starovicích vznikala zase komedie Svatba na bitevním poli, kterou režíroval Dušan Klein. "Po dobu natáčení nikdo na štáb nenadával. Byla to atrakce, na které místní lidé ještě vydělali," vzpomíná starosta Starovic Antonín Kadlec.

Přilepšili si lidé, kteří štábu na chvíli pronajali svůj dům. Kdo chtěl, mohl si také zahrát malou roli ve filmu, vydělali majitelé hotelů i restaurací. "Někdo také štábu pomáhal. Každá ruka navíc se hodila," přibližuje místostarosta Hustopečí Libor Sadílek.

Stejné zkušenosti mají i obyvatelé Velkých Bílovic, kde se točily obě komedie Bobule. "Vydělali především ti, kdo štábu pronajali své sklepy. Na druhou stranu z přítomnosti filmařů těží obec dodnes. Turisté si nás snadněji pamatují," přiznává starostka Velkých Pavlovic Marie Vlková. Navíc do míst, kde se oblíbený film točil, lákají turisty nyní i cestovní kanceláře.