Sestry učí prevenci. V nákupním centru ukazují, jak si vyšetřit prsa

  18:50aktualizováno  18:50
Rakovinou prsu trpí v Česku 72 tisíc žen a ročně si zhoubnou bulku nahmatá dalších 6 500. A třicet procent nemocných žen rakovina prsu zabije. Mimořádně důležitá je proto prevence. O tom, jak se správně doma vyšetřit, radí do 2. února odborníci v brněnské nákupní Galerii Vaňkovka.

Rakovinou prsu trpí v Česku přes sedmdesát tisíc žen (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Osmačtyřicet ze sta tisíc. Tolik žen z jižní Moravy ročně objeví rakovinu prsu. Větší poměr případů evidují už jen v Praze.

Podle primářky Kataríny Petrákové z Masarykova onkologického ústavu v Brně k nim přichází ročně asi 600 až 700 nových pacientek s rakovinou prsu. Ta je tak nejčastějším onkologickým onemocněním u žen. Odborníci to přičítají větší hormonální zátěži populace.

Jakkoli se výzkum nových léčebných prostředků rozvíjí, rakovina prsu pořád zabíjí asi třicet procent nemocných.

Bulku si může nahmatat i muž

"U věkové kategorie, kde se rakovina prsu vyskytuje nejčastěji, což jsou ženy nad 45 let, se velmi zlepšil záchyt zhoubných nádorů v časných fázích," uvedla onkoložka Petra Tesařová z pražské Všeobecné fakultní nemocnice, která se prevencí dlouhodobě zabývá.

Rakovina prsu přitom není hrozbou jen pro ženy. Bulku v prsu si nahmatá i jedno procento mužů. Kromě toho jsou to ve třetině případů právě partneři, kdo nádor v ženském prsu objeví.

K tématu nebezpečné nemoci a její prevence se snaží přivést i kampaň Ruce na prsa, která začala v úterý v nákupní Galerii Vaňkovka v centru Brna a trvá do 2. února.

Zdravotní sestry z onkologických oddělení tam zájemkyně i zájemce učí, jak správně provádět samovyšetření prsou. "Vyšetření by měla provádět každá žena zhruba od sedmnácti let, důležitá je hlavně pravidelnost," apeluje na prevenci zdravotní sestra Blanka Kubátová, která ve Vaňkovce instruuje.

Člověk musí překonat strach

Samovyšetřením si našla bulku v prsu i třicetiletá Martina. Na gynekologii ji přesvědčovali, že o nic nejde, ona ale na dalších vyšetřeních trvala a mamograf i biopsie nakonec potvrdily diagnózu - rakovina prsu.

"Nejhorší na tom celém je, že člověk neví, co ho čeká. Má strach, rozhodně je ale lepší jít dřív, než se z toho stane něco horšího," podotkla Martina.

Následovala operace, chemoterapie, biologická léčba. "Nejprve mi bylo nejvíc líto vlasů, ale už zhruba po týdnu od poslední chemoterapie začnou znovu růst, tak mě to uklidnilo," popisuje Martina.

Nemoc se nevyhýbá ani mladým ženám, které však nespadají do rizikové kategorie a bezplatné zdravotní prohlídky na mamografu se na ně nevztahují.

V prevenci Česko zaostává

Kampaň chce proto naučit ženy základní úkony, kterými mohou nebezpečí včas odhalit. "Jsou to pacientky, které onemocní daleko agresivnějším typem nádoru než starší ženy. Nález se také mnohem rychleji rozvíjí a mnohem víc je ovlivňuje na životě," popisuje rizika Tesařová.

V prevenci Česko obecně zaostává za zeměmi západní a severní Evropy, screening prsou tam ročně absolvuje až 90 procent cílové skupiny.

V Česku je to jen těsně nad 50 procent. "Ročně navštíví screeningové centrum Masarykova onkologického ústavu asi patnáct tisíc žen," uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. Onkoložka Petra Tesařová to přičítá malému zájmu starší generace o vlastní zdraví.

Podle Blanky Kubátové, která ve stánku kampaně o prevenci informuje, jsou ženy často paralyzovány strachem a existenci nádoru si odmítají přiznat.

I proto rozjelo ministerstvo zdravotnictví spolu s pojišťovnami akci na podporu vyšetření. Bude na ně lidem zasílat pozvánky.

Autoři:

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Doplácejte a my vám zavedeme bankomat, žádají od malých obcí banky

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Služby z maloměst rychle mizí. Bankomat, doktor, lékárna, pošta. Za tím vším musejí lidé jezdit kilometry daleko. Pokud...

Začala výluka hlavního nádraží v Brně. Dotkne se až 40 tisíc cestujících

Dolní nádraží v Brně železničáři upravili kvůli velké výluce

Brněnskému hlavnímu nádraží se od neděle může spíše říkat „vedlejší“. Zhruba na rok na něm totiž dramaticky omezí...

Dálnice D43 má vést přes Brno, ukázala studie Jihomoravského kraje

Řidiči nyní musejí v úseku Liberec–Turnov počítat ve špičce se zhruba...

Dálnice D43 má vést na sever od D1 k Moravské Třebové přes Brno ve stopě takzvané Hitlerovy dálnice. Vyplývá to z...

Najdete na iDNES.cz