Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rakvický farář mění kostel za lásku a rodinu

  10:31aktualizováno  10:31
Rakvický farář je dalším z jihomoravských kněží, kteří dají před službou církvi přednost ženě a "obyčejnému" rodinnému životu. Nejde o neobvyklý případ, průměrně každé tři roky opustí církev v kraji jeden kněží.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když rakvický farář Vít Rozkydal v neděli oblékne mešní roucho a jde sloužit mši, upírají se na něj desítky zvědavých pohledů. Kněz se totiž nechal před pár týdny slyšet, že opustí duchovní službu a založí rodinu. Po krátké době jde na jižní Moravě už o druhého kněze, který se rozhodl vyměnit kolárek za snubní prsten.

"Už se k tomu vyjadřovat nechci. To, co se o mně psalo, jsou cácoviny," říká svérázně rakvický kněz Vít Rozkydal, kterého sonda do jeho osobního života zveřejněná nedávno v novinách bez jeho vědomí a vyjádření namíchla i citlivě zasáhla. "Jsem z toho trošičku špatný," přiznává. V jediném rozhovoru, který poskytl, navíc anonymně, břeclavskému týdeníku Moravský jih, však svůj úmysl opustit řady kněží nezastíral.

Samoty už si kněz zažil dost
"Za těch deset, patnáct let, které jsem věnoval kněžské službě, jsem zažil samoty již dost. Nikdy jsem nebyl typ člověka, který by příliš vyhledával samotu, spíš naopak," prozradil týdeníku. "Člověk nyní potřebuje kněze, jen když ve vesnici nebo v rodině dojde k nějaké události, jako je svatba, narození dítěte nebo úmrtí. Jinak již kněz v životě moderního člověka nemá příliš místo," uvedl. Potvrdil také, že chce založit rodinu a věnovat se vinařství.

Oficiálně však farář dosud o uvolnění z kněžské služby nepožádal. Podle mluvčí brněnského biskupství Martiny Jandlové je stále v Rakvicích ustanoven farářem.

"Možná svou situaci rozvažuje, oficiálně s námi ale nic neřešil," potvrdila mluvčí biskupství s tím, že zprávy o odchodu kněze jsou zatím založeny pouze na dohadech kolujících v obci. Kněz se zatím stále stará o věřící v Rakvicích, Zaječí, Milovicích a obci Přítluky.

Podle starostky Zaječí Jany Hasilíkové stále plní své povinnosti. "Nedávno byl přítomen na svěcení nové kapličky nad obcí. Pokud vím, nic se nezměnilo. Jako farář normálně funguje dál," potvrzuje.

Věřící fámám příliš nevěří
Sami věřící z farnosti nevědí, zda odchodu svého kněze skutečně věřit. Po obci se povídá, že kněz už si pronajal dům a žije s nějakou ženou. "Lidé nadělají řečí. Nic z toho nemusí být pravda," míní mladá žena z Rakvic, která však do kostela pravidelně nechodí.

"Po pravdě si teď ale nedovedu představit, že bych se šla do kostela vyzpovídat," přiznává. Odchody kněží z duchovní služby nejsou úplnou výjimkou. Od roku 1990 požádal o uvolnění ze služby v průměru jeden kněz každé tři roky. Brněnská diecéze má přitom dnes zhruba čtyři sta kněží.

Svatbu kněze povoluje papež
"Kněží mají možnost požádat o rozvázání pracovního poměru. Občas se to stává. Někdo si potřebuje rozmyslet svou budoucnost, jiný je třeba unavený, proto požádá o uvolnění," vysvětluje Jandlová.

Říká se tomu "sabatický rok". Rok, kdy se kněz vzdá výkonu duchovní služby a věnuje se sobě.

Důvodem toho, že se někdo rozhodne kolárek odložit, ovšem nemusí být jen touha po ženitbě. "Třeba se necítí na to vykonávat službu duchovního. Může mít zdravotní problémy nebo se potřebuje starat o někoho z rodiny," vysvětluje Martina Jandlová.

Důvod musí ve své žádosti o vyvázání ze služby vždy uvést. Pokud ovšem chce kněz zprostit všech kněžských závazků a oženit se, musí o povolení žádat až ve Vatikánu. Proces vyvázání je pak poměrně složitý.

Kněz opustil i Vnorovy na Hodonínsku
O svého kněze přišli před pár měsíci i věřící z Vnorov na Hodonínsku. Zdejší farář Martin Žilka prostě zmizel. O tom, zda to bylo kvůli ženě, místní dodnes jen spekulují.

"Dnes už máme nového faráře Josefa Jelínka. Převzal kompletně celou farnost," potvrdil starosta Vnorov Antonín Gazárek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz