Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rakvický farář mění kostel za lásku a rodinu

  • 2
Rakvický farář je dalším z jihomoravských kněží, kteří dají před službou církvi přednost ženě a "obyčejnému" rodinnému životu. Nejde o neobvyklý případ, průměrně každé tři roky opustí církev v kraji jeden kněží.

Když rakvický farář Vít Rozkydal v neděli oblékne mešní roucho a jde sloužit mši, upírají se na něj desítky zvědavých pohledů. Kněz se totiž nechal před pár týdny slyšet, že opustí duchovní službu a založí rodinu. Po krátké době jde na jižní Moravě už o druhého kněze, který se rozhodl vyměnit kolárek za snubní prsten.

"Už se k tomu vyjadřovat nechci. To, co se o mně psalo, jsou cácoviny," říká svérázně rakvický kněz Vít Rozkydal, kterého sonda do jeho osobního života zveřejněná nedávno v novinách bez jeho vědomí a vyjádření namíchla i citlivě zasáhla. "Jsem z toho trošičku špatný," přiznává. V jediném rozhovoru, který poskytl, navíc anonymně, břeclavskému týdeníku Moravský jih, však svůj úmysl opustit řady kněží nezastíral.

Samoty už si kněz zažil dost
"Za těch deset, patnáct let, které jsem věnoval kněžské službě, jsem zažil samoty již dost. Nikdy jsem nebyl typ člověka, který by příliš vyhledával samotu, spíš naopak," prozradil týdeníku. "Člověk nyní potřebuje kněze, jen když ve vesnici nebo v rodině dojde k nějaké události, jako je svatba, narození dítěte nebo úmrtí. Jinak již kněz v životě moderního člověka nemá příliš místo," uvedl. Potvrdil také, že chce založit rodinu a věnovat se vinařství.

Oficiálně však farář dosud o uvolnění z kněžské služby nepožádal. Podle mluvčí brněnského biskupství Martiny Jandlové je stále v Rakvicích ustanoven farářem.

"Možná svou situaci rozvažuje, oficiálně s námi ale nic neřešil," potvrdila mluvčí biskupství s tím, že zprávy o odchodu kněze jsou zatím založeny pouze na dohadech kolujících v obci. Kněz se zatím stále stará o věřící v Rakvicích, Zaječí, Milovicích a obci Přítluky.

Podle starostky Zaječí Jany Hasilíkové stále plní své povinnosti. "Nedávno byl přítomen na svěcení nové kapličky nad obcí. Pokud vím, nic se nezměnilo. Jako farář normálně funguje dál," potvrzuje.

Věřící fámám příliš nevěří
Sami věřící z farnosti nevědí, zda odchodu svého kněze skutečně věřit. Po obci se povídá, že kněz už si pronajal dům a žije s nějakou ženou. "Lidé nadělají řečí. Nic z toho nemusí být pravda," míní mladá žena z Rakvic, která však do kostela pravidelně nechodí.

"Po pravdě si teď ale nedovedu představit, že bych se šla do kostela vyzpovídat," přiznává. Odchody kněží z duchovní služby nejsou úplnou výjimkou. Od roku 1990 požádal o uvolnění ze služby v průměru jeden kněz každé tři roky. Brněnská diecéze má přitom dnes zhruba čtyři sta kněží.

Svatbu kněze povoluje papež
"Kněží mají možnost požádat o rozvázání pracovního poměru. Občas se to stává. Někdo si potřebuje rozmyslet svou budoucnost, jiný je třeba unavený, proto požádá o uvolnění," vysvětluje Jandlová.

Říká se tomu "sabatický rok". Rok, kdy se kněz vzdá výkonu duchovní služby a věnuje se sobě.

Důvodem toho, že se někdo rozhodne kolárek odložit, ovšem nemusí být jen touha po ženitbě. "Třeba se necítí na to vykonávat službu duchovního. Může mít zdravotní problémy nebo se potřebuje starat o někoho z rodiny," vysvětluje Martina Jandlová.

Důvod musí ve své žádosti o vyvázání ze služby vždy uvést. Pokud ovšem chce kněz zprostit všech kněžských závazků a oženit se, musí o povolení žádat až ve Vatikánu. Proces vyvázání je pak poměrně složitý.

Kněz opustil i Vnorovy na Hodonínsku
O svého kněze přišli před pár měsíci i věřící z Vnorov na Hodonínsku. Zdejší farář Martin Žilka prostě zmizel. O tom, zda to bylo kvůli ženě, místní dodnes jen spekulují.

"Dnes už máme nového faráře Josefa Jelínka. Převzal kompletně celou farnost," potvrdil starosta Vnorov Antonín Gazárek.