O krok blíž. Brno je po pondělním usnesení vlády o něco blíže velkému distribučnímu skladu. O jeho osudu může hodně napovědět příští týden jednání tamních zastupitelů. Ilustrační snímek

O krok blíž. Brno je po pondělním usnesení vlády o něco blíže velkému distribučnímu skladu. O jeho osudu může hodně napovědět příští týden jednání tamních zastupitelů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vláda odstranila Amazonu poslední překážku, libují si brněnští politici

  • 6
Teprve když Amazon po sérii průtahů ze strany politiků Brno odmítl, rozhodli se mu zdejší zastupitelé prodat pozemky. V pondělí se mimořádným usnesením přidala i vláda. Její krok Zelení a ODS kritizují. Podle zastánců z řad brněnských zastupitelů se však odstranila poslední překážka obří investice.

"Vláda odsouhlasila návrh, který umožňuje ve prospěch investice Amazonu zmírnit podmínky dosavadní regulace zástavby průmyslové zóny. Vláda učinila maximum. Nyní je věc v rukou zastupitelstva Brna a definitivní rozhodnutí na firmě Amazon," sdělil v pondělí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) (více čtěte zde).

Přitom brněnští zastupitelé třikrát za poslední čtyři měsíce výstavbu obřího distribučního centra za 2,7 miliardy korun odmítli (o posledním zamítnutí jsme psali zde). Internetový prodejce pak oznámil, že místo pro stavbu skladu, kde by zaměstnal až 1 500 lidí, zkusí najít jinde. Až pak s nezbytným prodejem pozemků zastupitelstvo souhlasilo.

A v pondělí mimořádně schválila usnesení na podporu Amazonu i vláda. Zda to odmítavý názor americké firmy ještě může změnit, není jasné. Její představitelé události nekomentují.

Byli jsme extrémně opatrní. Teď vláda odstranila poslední překážku

Pozornost tak bude zatím upřena na brněnské politiky. Týden před zasedáním brněnského zastupitelstva Sobotkův kabinet totiž odstranil nejnovější překážku, kterou "objevili" tamní politici teprve po měsících plánování, jednání s Amazonem a hlasování (více o problematickém územním plánu najdete zde).

Na Černovické terase, kde má hala stát, totiž před čtrnácti lety vláda premiéra Miloše Zemana stavbu skladů zakázala. Právě to, že v průmyslové zóně projekt podobný Amazonu nebude stát, bylo jednou z podmínek tehdejšího převedení státních pozemků na město.

"Měli jsme za to, že podmínka byla vázána na desetileté období, které už uplynulo, a tudíž k ní není třeba přihlížet. Ale odpůrci Amazonu vytvořili prostředí, ve kterém úředníci magistrátu začali být extrémně opatrní. Proto je nynější usnesení vlády, které podmínku definitivně odvolává, klíčové pro pokračování projektu. Jinak hrozily například potíže se stavebním povolením," popsal náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Koaliční ODS v čele s Liborem Šťástkou začala v březnu po dlouhých jednáních upozorňovat na nesoulad Amazonu s územním plánem. Po vládním usnesení teď podle Pospíšila už nic nebrání tomu, aby zastupitelé příští úterý mohli schválit změnu územního plánu, která sklady povolí.

Premiér má máslo na hlavě, říkají Zelení

Ne všichni jsou ale z premiérovy intervence nadšení. Usnesení vlády z roku 2000 totiž obsahuje i pověření tehdejšího Zemanova ministra financí Sobotky, aby zajistil postavení dálničního sjezdu z dálnice D1, který by ulehčil dopravě kolem průmyslové zóny. To se nestalo doteď.

"Premiér má spíš máslo na hlavě. Původně zakázaný sklad sice nyní jeho vláda povolila, ale dopravu, kterou přinese, nezmírní. Po letech sice nyní Sobotka zajistil uzavření smlouvy Brna a Ředitelství silnic a dálnic, ta ale neobsahuje žádné záruky v případě, že závazek postavit sjezd do roku 2017 ŘSD nedodrží," popsal šéf opoziční Strany zelených Martin Ander.

Prodej městských pozemků developerovi Amazonu CTP Invest prošel na dubnovém zasedání nejtěsnější možnou většinou (o výsledku hlasování čtěte zde).

Primátor Roman Onderka (ČSSD) věří, že příští týden zastupitelé odsouhlasí i potřebnou změnu územního plánu. Jeho koaliční partner, strana ODS, která záměr původně s výhradami podporovala a s Amazonem o podmínkách komplikovaně jednala, se definitivně vymezila proti.

"Populistický boj přenecháme jiným. Čas ukáže, že udělat z Brna jedno z hlavních skladišť ve střední Evropě není dobré," dodal Šťástka.