Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Recidivista umlátil bytného, dostal trest třináct a půl roku

  13:34aktualizováno  14:32
Za brutální napadení, po němž oběť zemřela, poslal tříčlenný senát v čele se soudcem Milošem Ždárským viníka na 13,5 roku do vězení se zvýšenou ostrahou. Desetkrát trestaný Dušan Zelenák si tento verdikt vyslechl u Krajského soudu v Brně za to, že letos v dubnu napadl a těžce zranil devětapadesátiletého domácího Vladimíra Rubeckého.

Dušan Zelenák u Krajského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Šestatřicetiletý Zelenák u Rubeckého v Lednici bydlel společně se svou družkou Vendulou a malým synem. Kvůli špatným podmínkám v domácnosti, která byla odpojená od elektřiny, a také kvůli problémům mezi partnery sociální odbor další dítě Zelenákovi odebral.

Zelenák měl finanční potíže, podle družky se opíjel a napadal ji. Loni 12. dubna pak recidivista zaútočil i na svého bytného.

"Opakovaně ho hodil do bazénu, bytného bil dlaněmi i pěstí do hlavy, házel na zem, kopal do něho a bil ho dřevěnou deskou. V útoku pokračoval s přestávkami několik hodin. Poškozenému způsobil oděrky a podlitiny, mnohočetný otřes mozku, otok mozku i plic, zlomeninu žeber a stehenní kosti a další zranění, na jejichž následky nakonec napadený zemřel," uvedla státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Když Zelenák svého domácího napadl, byl pod vlivem alkoholu. Podle znalců však dobře věděl, co dělá. Těžce zraněného muže přesto nechal ležet bez pomoci v nevytápěné koupelně. Zraněný tam byl až do druhého dne do rána, kdy ho našla Zelenákova družka. Podle znalců v té době ještě žil.

"Šance, že by muž po ošetření zranění přežil, byla reálná." potvrdil Jan Krajsa. Zelenák ovšem lékaře nezavolal, zraněného po útoku, který se stal v noci ze soboty na neděli, přenesl do ložnice a i tam ho nechal bez pomoci.

Agresor navíc zakázal své družce, aby cokoliv řešila nebo aby napadení ohlásila. Lékař Rubeckého viděl teprve až v pondělí odpoledne, to už však jen konstatoval, že muž zemřel.

"Chtěl bych se omluvit celé rodině pozůstalých. Je mi to opravdu strašně líto. Nechtěl jsem to, nemělo se to stát," kál se v závěrečné řeči Zelenák. Soud ale neobměkčil.

"Úmysl zabít poškozeného zde nebyl prokázán, obžalovaný na tom ale nevydělal. Poškozenému způsobil těžkou újmu na zdraví a zavinil jeho smrt. Tento čin je honorován stejnou sazbou - deset až patnáct let. Trest v horní polovině sazby jsme Zelenákovi vyměřili pro přitěžující okolnosti, které zde převážily," vysvětlil předseda senátu Žďárský.

A poukázal na to, že Zelenák sice nejprve s policií spolupracoval a ke všemu se přiznal, u soudu ale dnes nejbrutálnější části útoku popřel.

Výši trestu ovlivnilo i to, že zraněnému ani poté, co se sám vyspal a vystřízlivěl, nezavolal sanitku. Soud vzal v úvahu také předchozí odsouzení, byť šlo o méně závažné trestné činy, jako je řízení pod vlivem alkoholu, neplacení výživného a krádeže.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Moravské Chorvaty nezákonně vyhnali komunisté, omluva dodnes nepřišla

Lenka Kopřivová je spoluautorkou knihy Barvy chorvatské Moravy. Každoročně se...

Expertka na moravské Chorvaty Lenka Kopřivová oživuje historii národa, který komunisté nesnášeli. „Chorvati byli...

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz