Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Recidivista umlátil bytného, dostal trest třináct a půl roku

  13:34aktualizováno  14:32
Za brutální napadení, po němž oběť zemřela, poslal tříčlenný senát v čele se soudcem Milošem Ždárským viníka na 13,5 roku do vězení se zvýšenou ostrahou. Desetkrát trestaný Dušan Zelenák si tento verdikt vyslechl u Krajského soudu v Brně za to, že letos v dubnu napadl a těžce zranil devětapadesátiletého domácího Vladimíra Rubeckého.

Dušan Zelenák u Krajského soudu v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Šestatřicetiletý Zelenák u Rubeckého v Lednici bydlel společně se svou družkou Vendulou a malým synem. Kvůli špatným podmínkám v domácnosti, která byla odpojená od elektřiny, a také kvůli problémům mezi partnery sociální odbor další dítě Zelenákovi odebral.

Zelenák měl finanční potíže, podle družky se opíjel a napadal ji. Loni 12. dubna pak recidivista zaútočil i na svého bytného.

"Opakovaně ho hodil do bazénu, bytného bil dlaněmi i pěstí do hlavy, házel na zem, kopal do něho a bil ho dřevěnou deskou. V útoku pokračoval s přestávkami několik hodin. Poškozenému způsobil oděrky a podlitiny, mnohočetný otřes mozku, otok mozku i plic, zlomeninu žeber a stehenní kosti a další zranění, na jejichž následky nakonec napadený zemřel," uvedla státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Když Zelenák svého domácího napadl, byl pod vlivem alkoholu. Podle znalců však dobře věděl, co dělá. Těžce zraněného muže přesto nechal ležet bez pomoci v nevytápěné koupelně. Zraněný tam byl až do druhého dne do rána, kdy ho našla Zelenákova družka. Podle znalců v té době ještě žil.

"Šance, že by muž po ošetření zranění přežil, byla reálná." potvrdil Jan Krajsa. Zelenák ovšem lékaře nezavolal, zraněného po útoku, který se stal v noci ze soboty na neděli, přenesl do ložnice a i tam ho nechal bez pomoci.

Agresor navíc zakázal své družce, aby cokoliv řešila nebo aby napadení ohlásila. Lékař Rubeckého viděl teprve až v pondělí odpoledne, to už však jen konstatoval, že muž zemřel.

"Chtěl bych se omluvit celé rodině pozůstalých. Je mi to opravdu strašně líto. Nechtěl jsem to, nemělo se to stát," kál se v závěrečné řeči Zelenák. Soud ale neobměkčil.

"Úmysl zabít poškozeného zde nebyl prokázán, obžalovaný na tom ale nevydělal. Poškozenému způsobil těžkou újmu na zdraví a zavinil jeho smrt. Tento čin je honorován stejnou sazbou - deset až patnáct let. Trest v horní polovině sazby jsme Zelenákovi vyměřili pro přitěžující okolnosti, které zde převážily," vysvětlil předseda senátu Žďárský.

A poukázal na to, že Zelenák sice nejprve s policií spolupracoval a ke všemu se přiznal, u soudu ale dnes nejbrutálnější části útoku popřel.

Výši trestu ovlivnilo i to, že zraněnému ani poté, co se sám vyspal a vystřízlivěl, nezavolal sanitku. Soud vzal v úvahu také předchozí odsouzení, byť šlo o méně závažné trestné činy, jako je řízení pod vlivem alkoholu, neplacení výživného a krádeže.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz