IT společnost Red Hat otevřela 21. června v brněnském v technologickém parku svou už čtvrtou budovu. | foto: ČTK

O „ajťáky“ je boj, firmy si zřejmě začnou zaměstnance přeplácet

  • 7
Brněnská pobočka IT firmy Red Hat se rozrostla o další budovu a nabírá nové zaměstnance. Na vyčerpaném pracovním trhu ale není kde brát odborníky. Absolventů univerzit je totiž málo.

V pořadí čtvrté budově společnosti, která se zaměřuje na vývoj a testování softwaru pro počítače, vzniklo místo pro 400 pracovníků.

„Hodně se sem přestěhovali lidé z našich starších budov. Teď jsou tady kanceláře zaplněné zhruba z poloviny. Neustále ale nové zaměstnance nabíráme, ročně je to kolem stovky lidí,“ uvedl ředitel brněnského vývojového centra Red Hat Radovan Musil.

V nové moderní budově mají zaměstnanci kromě klasických pracovních stolů k dispozici také řadu místností, kde můžou relaxovat, posilovat, neformálně se setkávat a přitom probírat i pracovní věci.

„Hodně místností máme také uzpůsobených k telekonferencím. V Brně totiž neexistuje jeden tým, který na něčem pracuje, ale každý zaměstnanec je součástí nějakého globálního týmu,“ vysvětlil Musil.

Mzda u nastupujících absolventů překračuje 30 tisíc

Rekordně nízká nezaměstnanost a boj o každého uchazeče však může firmě bránit v dalším rozvoji. Jen brněnský úřad práce dnes eviduje 101 volných pracovních míst v oboru IT, přičemž nezaměstnaných lidí v tomto oboru, které úřad registruje, je zhruba šedesát.

Zde už se tak překlopil klasický poměr jednoho pracovního místa na několik uchazečů v poměr jednoho uchazeče na několik pracovních míst. „Lidé s tímto vzděláním tak v naší evidenci ani dlouho nejsou,“ potvrdil Jiří Fukan z brněnské pobočky úřadu práce.

Red Hat i proto dlouhodobě úzce spolupracuje s vysokými školami a mnoho absolventů například Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického tam nachází po studiu práci.

„Bereme jich opravdu hodně, což je vidět i na průměrném věku zaměstnanců, který je kolem 30 let,“ sdělil ředitel brněnského Red Hatu.

Ani společně s Fakultou informatiky Masarykovy univerzity ale podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka nedokážou uspokojit poptávku, která na trhu práce dnes je. Kromě firmy Red Hat totiž sídlí v Brně další IT firmy, například IBM nebo AVG.

„Volná místa budou muset začít plnit z dalších regionů, nebo i ze zahraničí. Další možností je, že si začnou zaměstnance mezi sebou přeplácet,“ míní Tomáš Menčík. Už teď přitom patří obory IT v Česku k těm nejlépe placeným. Mzda u nastupujících absolventů se pohybuje i vysoko přes třicet tisíc.

Informatika je i pro holky, hlásí kampaň

Ředitel brněnského Red Hatu i přesto nevylučuje do budoucna další rozšiřování. „Není důvod, abychom nerostli,“ prohlásil.

Podle Tomáše Menčíka je to ovlivněno i tím, že v poměru k ostatním státům, kde Red Hat působí, zde má stále nízké náklady. „Brno patří mezi levnější pobočky, než jsou ty ve Spojených státech nebo Austrálii,“ dodal.

Problém mají IT firmy i s tím, že v této oblasti působí málo žen, které do svých řad chtějí i proto, aby do pracovních týmů přinesly další způsoby řešení úkolů, k jakým čistě mužský kolektiv nedojde. Ženy ale nemají na vysátém trhu vůbec kde brát. Už přímo na školách jich je málo.

Počet studentek informatiky sice v absolutních číslech roste, procentuálně ale zůstává poměr stále podobný, protože je celkově o studium IT stále větší zájem. Například na Fakultě informačních technologií brněnského VUT je zhruba osm procent studentek, což je nejméně ze všech jeho fakult.

Toto nízké procento se snaží zvýšit i letos spuštěnou kampaní Holky na techniku patří, kdy se pokouší bourat stereotypy, že technické obory včetně informatiky jsou pro muže, a pokud ženy baví fyzika nebo matematika, mají se věnovat učitelství (psali jsme zde).