Nový šéf vědeckého centra CEITEC Markus Dettenhofer.

Nový šéf vědeckého centra CEITEC Markus Dettenhofer. | foto: CEITEC

Do Brna přivedu vědce světového formátu, slibuje šéf centra CEITEC

  • 4
Jako jeden z mála Američanů bude Markus Dettenhofer zastávat vysokou pozici v českém výzkumu. Po Tomáši Hrudovi se stal novým výkonným ředitelem Středoevropského technologického institutu (CEITEC) v Brně, na kterém spolupracují univerzity i Akademie věd.

Absolvent mikrobiologie a imunologie na univerzitách v Berkley a Harvardu je v Brně teprve tři týdny. A zatím je nadšený. "Neměl jsem problémy ani na úřadech, před kterými mě někteří varovali," usmívá se Američan, který uspěl mezi řadou kandidátů v mezinárodním výběrovém řízení.

Jaké jsou vaše první dojmy z Brna?
Brno je skvělé město. Jedna z věcí, která se mi tu líbí, je ta spousta studentů. Mladí lidé mají hodně energie a taky nápadů. A to je dohromady skvělé zázemí pro výzkum, který potřebuje nejen kvalitní infrastrukturu a vybavení, ale hlavně nadšené lidi.

Jaké jsou vaše plány pro CEITEC?
Moje dlouhodobá vize je CEITEC, který roste a je součástí města a regionu. Měl by být prestižní institucí, která dává práci lidem v regionu a zároveň sem přivádí špičkové vědecké kapacity. Věda a výzkum už se nedělají v malých týmech o několika lidech, ale napříč univerzitami a státy. Potenciál v Brně je, jen je potřeba složit jednotlivé dílky puzzle do sebe.

Jak toho ale docílit?
Důležité je prohloubit spolupráci s mezinárodními výzkumnými organizacemi a začlenit CEITEC do sítě celosvětově uznávaných vědeckých center. Budu také usilovat o větší regionální spolupráci mezi akademickou sférou a průmyslem.

Proč jste se rozhodl pro práci v Brně?
CEITEC je skvělý projekt, to je bez diskuse. Jeho cíle jsou velmi komplexní a ambiciózní, to se mi líbí. Mám rád tento druh výzev.

Přemýšlel jste o tom dlouho, než jste se rozhodl zúčastnit výběrového řízení?
Ano. (smích) Protože vím, že to nebude nic snadného.

Co na to říkala vaše rodina?
No, myslím, že mohu říct, že moje rodina mě podporuje. Brzy sem za mnou přijedou.

Je Brno hodně odlišné od vašeho domovského města?
Ano. Naposledy jsem žil v Bostonu v Massachusetts. Zejména tamní oblast Cambridge, kde sídlí světoznámé univerzity, je založená na znalostní ekonomice. Pracují tam lidé, kteří neustále přemýšlejí, jak co zlepšit. Je to velmi strhující a já chci tuto atmosféru přenést do Brna.