Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ředitel gymnázia chyboval, teď je zpět ve funkci. Kraj lepšího nenašel

  7:17aktualizováno  7:17
Krajští radní jmenovali znovu do funkce ředitele znojemského gymnázia GPOA Leoše Gretze. A to přesto, že škola pod jeho vedením podle zjištění inspektorátu porušovala zákoník práce a poškodila tak několik učitelů. Ti chystají žalobu.

Znojemské gymnázium GPOA. | foto: Markéta Dušková, 5plus2.cz

Inspektorát práce zjistil na znojemském gymnáziu známém pod zkratkou GPOA porušení zákonů, kvůli kterým někteří učitelé přicházeli o peníze. Ti teď chystají žalobu a někteří dali výpověď. Jejich kritika se obrací na ředitele školy Leoše Gretze, kterého viní ze šikany.

Že věci nejsou v pořádku, uznal i kraj jako zřizovatel školy a vyhlásil na místo ředitele konkurz. Jenže v něm o prázdninách Gretz v konkurenci dvou dalších uchazečů funkci uhájil, bude v ní i v novém školním roce.

„S účinností od 1. srpna jsem byl radními kraje znovu jmenován do funkce. Předcházel tomu konkurz, kde jsem se umístil na prvním místě,“ potvrdil sám Leoš Gretz.

U krajské konkurzní komise tedy prošel i přesto, že její členové měli k dispozici všechny podklady o závěrech šetření inspektorátu práce. „Pozitiva uchazeče převážila nad negativy,“ konstatovala radní pro školství a předsedkyně konkurzní komise Jana Pejchalová (ANO).

Z pohledu kraje tak byl ředitel za chyby ve vedení školy dostatečně „potrestán“ tím, že musel svou funkci po šesti letech obhajovat ve výběrovém řízení.

„Vyhlášení konkurzu a odvolání ředitele bylo přijatým opatřením personální povahy zřizovatele, který tím reagoval na aktuální zjištění inspektorátu práce a považuje je za odpovídající míře závažnosti zjištění,“ prohlásila Pejchalová.

Šéf školských odborů pro Znojmo bude situaci řešit v Praze

Rozhodnutí kraje roztrpčilo šéfa školských odborů pro Znojmo a Vyškov Vladislava Krčála, který na GPOA učí tělocvik. Zastupuje osm zaměstnanců školy, kteří tvrdí, že kvůli dvojím smlouvám nedostávali všechny peníze, na které měli nárok, a někteří z nich tak mohli přicházet až o třetinu platu.

„Příští týden jedu do Prahy na odborový svaz, kde dostanu dodatečně vyčíslené škody, a máme také schůzku s právníkem. V září podají tři kantorky žaloby přes odborový svaz. Ještě to není přesně vyčísleno, ale půjde minimálně o náhrady v celkové výši 120 tisíc korun čistého. Ze znovujmenování ředitele je mi smutno, ztratil jsem poslední iluze o korektnosti a slušnosti,“ uvedl Krčál.

Pro ředitele jsou žaloby novinka. „Do dnešního dne žádný ze zaměstnanců nevznesl vůči škole žádné nároky, o kterých se zmiňujete. Žádné takové informace tedy nemáme,“ okomentoval to Gretz.

Dvě kantorky už také daly výpověď. Ani nečekaly, jak dopadne konkurz na ředitele.

„Tak vysoký orgán konstatuje tak velké pochybení, a přesto je ředitel znovu zvolen. A na nás je ještě pohlíženo jako na lháře, kteří chtějí něco víc než ostatní. Učím teprve čtyři roky a už jsem znechucená tak, že už do středního školství nechci patřit,“ říká jedna z nich, Eliška Boorová, která od září nastupuje do základní školy – protože nespadá pod kraj.

Vedení školy si stěžuje proti závěrům inspektorátu

Gretz výpovědi nekomentoval. „Nejsme oprávněni sdělovat jakékoli osobní údaje týkající se zaměstnanců školy,“ vysvětlil.

Sám má velké zastání v podobě odborové organizace GPOA Znojmo. „Absolutní většina neochvějně stojí za vedením školy. Jediná šikana, která zde probíhá, je ze strany těch několika zaměstnanců,“ uvedla již dříve za výbor odborářů z gymnázia Jana Ondrušová.

Vedení školy se nechce smířit ani se závěry inspektorátu práce, že k porušení zákoníku došlo. Ředitel proti dubnovému protokolu o kontrole podal námitky i stížnost. Na jejich výsledek přitom podle slov mluvčí Moniky Brindzákové čeká i vedení kraje.

„Domníváme se, že za určitých okolností by mohly přinést ještě nové skutečnosti, které budou významné pro celkové posouzení věci, a to i zřizovatelem ve vztahu k řediteli příspěvkové organizace,“ uvedla Brindzáková.

Podle inspektorátu jsou závěry kontroly konečné

Podle inspektorátu se však na závěrech kontroly už nic měnit nebude. Námitkám ani stížnosti nevyhověl.

„Nejsou předběžné, kontrola je ukončena, protokol je vyřízením námitek ‚vypořádán‘, tedy jeho obsah je konečný,“ potvrdil mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač.

Ředitel Gretz stále věří, že není dobojováno. „Inspektorát v Brně naši stížnost proti protokolu o kontrole skutečně zamítl, nadřízený inspektorát v Opavě se však zatím zabýval pouze naším podáním proti zveřejňování obsahu protokolu. Momentálně se tedy zabývá naší stížností proti protokolu,“ tvrdí Gretz.

To je ale v přímém rozporu s tím, co říká Kolibač. Podle něj ani nadřízený Státní úřad inspekce práce neshledal, že by bylo nutné závěry kontroly došetřovat.

Ředitel Gretz požádal dokonce i o přešetření způsobu vyřízení stížnosti proti protokolu. Při jakémkoliv výsledku se ale závěry inspektorátu stejně nezmění. „Vyřízením námitek je podle kontrolního řádu kontrola ukončena,“ dodal Kolibač.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz