Ředitel české pobočky firmy Tatra Ronald Adams poté, co brněnský městský soud

Ředitel české pobočky firmy Tatra Ronald Adams poté, co brněnský městský soud zamítl stížnost o jeho vazební stíhání. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Šéf Tatry podá stížnost na policisty, ve vedru ho vozili po lékařích

  • 230
Generální ředitel automobilky Tatra Ronald Adams, jehož v pondělí zatkla brněnská policie, podá stížnost na šikanu. Muž, který se léčí s rakovinou, cestoval v třicetistupňových vedrech celý den od lékaře k lékaři. Policisté totiž sháněli potvrzení, že je schopen vazby.

"Celé je to absurdní záležitost a jsem si jist, že mí právní zástupci podají stížnost," rozčiluje se generální ředitel kopřivnické automobilky Ronald Adams.

Vrcholného manažera policisté v pondělí obvinili, že nabídl bývalému náměstkovi ministra obrany Martinu Bartákovi úplatek za zajištění armádní zakázky pro Tatru. Kauza je zvláštní už tím, že sám Barták byl už dříve obviněn z úplatkářství. A jedním ze svědků proti němu je právě Adams.

Jednašedesátiletému šéfovi Tatry se nelíbí postup brněnských policistů poté, co jej zadrželi. Podle jeho slov jej celý parný den drželi v policejním autě a jezdili s ním od ordinace k ordinaci, aby získali lékařské razítko nutné pro pobyt v cele.

Jedenáctihodinový maraton od lékaře k lékaři

Ronald Adams totiž podstoupil před půl rokem operaci a nadále se léčí s rakovinou. Zatímco prohlídky u zdravých zadržených většinou probíhají spíš orientačně, u nemocných lidí vydávají potvrzení specializovaní lékaři.

"Pokud má někdo zdravotní komplikace, které vyžadují odbornější péči, tak jej většinou ještě prohlédne expert. Například když jde o člověka, který má potíže se srdcem, tak jede ještě na kardiologii, abychom měli potvrzeno, že je schopen pobytu v policejní cele. Pokud by nám razítko lékař nedal, tak tam obviněného nemůžeme umístit," popsala mluvčí krajského policejního ředitelství Petra Vedrová.

Brněnští policisté mají dohodu s Úrazovou nemocnicí, kam mohou se zadrženým i v nočních hodinách, protože je tam pohotovost pro dospělé. Tam byl přivezen na prohlídku také Adams.

"Celé to začalo v deset jedenáct dopoledne," vzpomíná manažer obviněný z korupce. Od té doby navštívil Úrazovou nemocnici, Polikliniku Zahradníkova, Masarykův onkologický ústav a bohunickou nemocnici.

Rodina neměla žádné zprávy

Policisté, kteří Adamse doprovázeli, podle něj neustále telefonovali nadřízeným, kteří zřejmě tlačili na to, aby lékaři vazbu posvětili.

"Neměla jsem ani tušení, že je manžel v nesnázích. Neměl u sebe mobil. Měla jsem strašný strach, co se s ním děje," řekla MF DNES Adamsova žena Edita. Ráno totiž její manžel odešel na policii podat vysvětlení jako svědek. S tím, že ho policie zadrží a bude chtít zavřít do vazby, nikdo nepočítal.

"V deset v noci našli doktora, který řekl, že vlastně nemá žádné výhrady k tomu, abych byl umístěn do vazby," prohlásil Adams, kterého paradoxně následující den dopoledne pustil brněnský městský soud na svobodu. Podle soudce nebyl žádný důvod k tomu, aby muž skončil v cele.

Policisté ale odmítají, že by pochybili. Razítko o zdravotním stavu prý musí vydat příslušný specialista na dané onemocnění. Postupovali prý tedy přesně podle předpisů.