Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ředitelé škol na jižní Moravě musí v konkurzech obhajovat svůj post

  17:30aktualizováno  17:30
Ve školách na jižní Moravě se schyluje k řadě konkurzů na místo šéfů. Nový zákon totiž stanovuje ředitelům šestileté funkční období. Dosud ho neměli nijak časově omezené, a proto je velká většina ředitelů ve funkci déle. Pokud nechtějí skončit, musí do července projít výběrovým řízením.
Nový zákon stanovuje ředitelům škol pouze šestileté funkční období. Ilustrační snímek

Nový zákon stanovuje ředitelům škol pouze šestileté funkční období. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Například Josef Drobilič vede břeclavské gymnázium jedenadvacet let. Na konci července mu ovšem funkční období skončí. Stejně jako sto padesáti dalším ředitelům středních a základních uměleckých škol, ke kterým se dost možná brzy přidají i jejich kolegové ze základních škol.

"Princip je to dobrý, jen jsem zvědavý, jak se takovou monstrakci podaří provést," hodnotí břeclavský ředitel změnu, která i jeho donutí zpracovat projekt, jenž následně posoudí komise.

Nevadí mu, že musí obhajovat své místo, ale stejně jako zřizovatele, kterým je u středních škol kraj, ho trápí administrativa okolo. "Je otázka, zda výhody převáží to úsilí," přemítá.

Na to nemáme lidi, varuje inspekce

Ředitel břeclavského gymnázia je jedním ze sto padesáti, kterých se výběrové řízení do konce července týká.

"Bude to náročné. Například v každé konkurzní komisi musí být zástupce školní inspekce. A ta už nám říkala, že tolik lidí nemá," vysvětlil náměstek hejtmana pro školství Stanislav Juránek (KDU-ČSL).

Ten také jako senátor návrh zákona připomínkoval. Vadily mu nejasné podmínky, které umožňují dvojí výklad.

I proto třeba nyní není jasné, kolika ředitelů se budou konkurzy týkat. Zejména u základních škol. Některé obce, které je zřizují, totiž teprve budou rozhodovat, jak se změnou zákona naloží.

Někde zvažují, že vypíší výběrové řízení pouze na některá z ředitelských míst, která jsou déle než šest let obsazená. Anebo všechny automaticky prodlouží.

"O tom, jak naložíme s konkurzy, rozhodne rada příští týden," řekla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. Ve Vyškově mají déle než šest let ředitele čtyři základní či mateřské školy.

Kraj se podle náměstka Juránka vydal cestou všech konkurzů na středních či uměleckých školách, které zřizuje, kvůli transparentnosti. "Těžko bychom vysvětlovali, proč po jednom řediteli chceme, ať si místo vysoutěží, a po jiném ne," řekl Juránek.

S několika výhradami se nová změna zamlouvá i odborům. "Každý manažer musí jednou za čas předložit výsledky své práce, což nyní ve školství nebylo. Někteří ředitelé si teď byli jisti svým postavením a svou mocí, což bylo mnohdy na úkor zaměstnanců," tlumočí názor jihomoravských školských odborářů jejich šéf Petr Holánek.

Všichni však předpokládají, že velká většina těch současných svá místa obhájí. Usilovat o to bude i břeclavský Drobilič. "Určitě chci dodělat to, co jsem začal. Například zavedení našeho školního vzdělávacího programu, za který z velké části zodpovídám já," vysvětlil ředitel s tím, že zatím neví o tom, že by se někdo z jeho kolegů chtěl o post ucházet také.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz