Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Registr aut je po téměř pětihodinovém výpadku v provozu

  12:02aktualizováno  14:46
Pracoviště registru vozidel v brněnské Kounicově ulici bylo kvůli technické poruše skoro pět hodin mimo provoz. Zavřené přepážky a davy lidí, kteří přišli odhlásit auto na poslední chvíli, způsobily, že lidé čekali od časného rána, až dojdou na řadu. V půl druhé se povedlo poruchu odstranit.

Brněnský registr vozidel v Kounicově ulici | foto: Radek Miča, MAFRA

Systém je řízený z Prahy a ani tam nefungoval. - čtěte Registry vozidel hlásí výpadek, počítače nefungují

"Jela jsem kolem už ráno a viděla jsem z tramvaje asi čtyři sta lidí, kteří stáli ve frontě až ke vchodu Moravské zemské knihovny," uvedla MF DNES dívka, která projížděla kolem.

Na místě ještě kolem poledne ve frontě čekal i Jan Kůpa, který přišel přihlásit nové auto.

"Všechno už jsem měl vyřízené, ale právě když se mi paní za přepážkou chystala vytisknout potřebné dokumenty, program spadl," uvedl. Na úřadě byl asi od 9:30.

Napotřetí snad auto odhlásí

Většina lidí však na místě čekala mnohem déle. Jindra Staňková přišla své auto odhlásit dokonce potřetí. V předchozích dnech na ni totiž nevyšla řada. "Dnes jsem tu od tři čtvrtě na osm," řekla Staňková se zoufalým výrazem.

Pokud se na někoho nedostane řada, neměl by svůj pořadový lístek vyhazovat. Úředníci totiž slibují, že se budou snažit dnes vydané lístky s pořadovými čísly v příštích dnech upřednostnit.

Za fronty mohou i ti, kteří přišli na poslední chvíli

Dlouhé fronty se na registru začaly tvořit až tento týden. "Lidé totiž nechávají všechno na  poslední chvíli," podotkl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Ještě na jaře zvládli úředníci vyřídit nejméně 400 žádostí denně. "Ale od dubna máme program, který pracuje pomaleji a je složitější, takže stihneme vyřešit maximálně 350 žádostí za den," uvedl vedoucí odboru dopravněsprávních činností Ladislav Prudil.

Záleží také na tom, jaké požadavky lidé mají. Pokud jsou všechny podklady v pořádku, přihlášení trvá asi dvacet minut. Vystavení duplikátu technického průkazu však může zabrat až tři čtvrtě hodiny. Právě kvůli duplikátu je na úřadě Lubomír Kostroň už podruhé.

"Přišel jsem opravit chybu v duplikátu technického průkazu. Dnes jsem tu od tři čtvrtě na sedm a mám pořadové číslo 132. Minulý týden jsem přišel ve stejnou dobu a byl jsem osmnáctý v pořadí," řekl Kostroň.

Aby se lidé vyhnuli frontám, mohou se objednat po internetu. "Trvá to ale aspoň tři týdny," posteskla si Ivona Hroníková. Přes internet se bezmála před měsícem objednala na půl dvanáctou. Kvůli poruše registru však čeká i ona.

Přihlásí se, ale nepřijdou. Úředníci pak zbytečně čekají

Přihlašování přes internet zavedl úřad teprve nedávno. "Chtěli jsme lidem vyjít vstříc,"  vysvětlil Prudil. Podle něj lidé sice tuto službu využívají, ale na druhou stranu i zneužívají.

"Spousta lidí se přihlásí přes internet, ale pak třeba nepřijdou a ani se neodhlásí. My nemůžeme vědět, jestli jim zrovna ujel vlak, nebo nepřijdou vůbec. Proto čekáme," řekl Prudil. K odhlášení přitom stačí několik kliknutí myší. "Kvůli tomu můžeme denně vyřídit třeba i o padesát žádostí méně," zdůraznil Prudil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jedenadvacet jednotek hasičů zasahuje u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz