Vizualizace opraveného Domu potravin na Zelném trhu.

Vizualizace opraveného Domu potravin na Zelném trhu. | foto: Michal Palaščák

Tržnice na Zelňáku otevře o rok později. Kvůli chybějícímu projektu

  • 4
Už dva roky je obchodní dům na brněnském Zelném trhu prázdný. Mají v něm být kavárny a tržnice s lokálními produkty od malopěstitelů. Rekonstrukci naplánovalo dřívější vedení radnice Brno-střed. Zdržela se kvůli tomu, že nebyl hotový projekt.

Podle místostarosty Brna-střed Jiřího Švachuly (ANO) se obnova třípatrové budovy za 40 milionů korun zdržela kvůli tomu, že předchozí vedení radnice nevybralo zhotovitele projektu. Ten byl dokončen teprve letos v březnu s tím, že opravy pak potrvají sedm měsíců. Začít mohou, až radnice získá stavební povolení, což by se mělo stát tento měsíc.

„Zkušební provoz bychom chtěli v příštím roce určitě spustit,“ uvedl Švachula. Tržnice se proto veřejnosti otevře až příští rok na podzim.

Radnice se stále soudí s bývalým nájemcem

Bývalý starosta největší brněnské městské části Libor Šťástka (ODS) ale tvrdí, že za skluz v rekonstrukci může nové vedení radnice, které tím přichází o nejméně 160 tisíc korun měsíčně na nájmu. „Ve schváleném záměru provedlo řadu změn, které znemožnily otevření tržnice v letošním roce,“ uvedl Šťástka.

Vizualizace rekonstrukce

Radnice se přitom stále soudí s bývalým nájemcem budovy, firmou Sculpto. Ta dostala výpověď před více než rokem a půl a od té doby je dům prázdný. Sculpto dluží radnici na nájemném 4,8 milionu korun.

„Jednání stále probíhají, ale předpokládám, že je to pro ně předem prohraný spor. Byla to zbytečná předčasná výpověď ze strany bývalého vedení radnic. Ušlá částka na nájmu, který dále mohlo Sculpto platit, bude vysoká,“ popsal radní Svatopluk Bartík (Žít Brno).

Bývalé vedení radnice sice dalo výpověď firmě Sculpto, ale jen pár měsíců před volbami tržnici znovu pronajalo za korunu ročně firmě 4E Production. Tu vlastní Pavel Bartošek, bývalý manažer brněnské ODS. Poté, co bude tržnice v provozu, mu nájemné stoupne na 400 tisíc korun ročně.

Dřívější nájemce, který platil stejnou částku, ale měsíčně, tak podle radního Bartíka mohl v tržnici zůstat až do konce letošního roku.

Lokální prodejci budou na Zelňáku celý rok

Podle původních záměrů mělo být v tržnici kromě kavárny, bistra a veřejného WC jedno patro k dispozici malým obchodníkům se sezonními produkty. V horních patrech pak byl v plánu interaktivní model Brna, kanceláře úředníků a byty.

Nové vedení se ale rozhodlo, že malým trhovcům dá k dispozici dvě patra a v nejvyšším bude restaurace s terasou.

Z kryté tržnice by se zároveň díky atriu měla stát průchozí pasáž, která propojí Zelný trh se Starobrněnskou ulicí a nádvořím Staré radnice. Budova by se tak měla přiblížit své původní podobě z roku 1949.

Autorem návrhu je renomovaný brněnský architekt Michal Palaščák. „Obeslali jsme asi šest architektonických kanceláří a pan Palaščák nabídl nejnižší cenu,“ popsal místostarosta Švachula, který si spolupráci s architektem pochvaluje pro jeho pečlivost a spolehlivost.

Architekt dal sponzorský dar ODS

Palaščák přitom pro předchozí radnici, kde vládla koalice ODS a ČSSD, navrhoval parkovací dům v Kopečné ulici. Jak MF DNES zjistila, v roce 2012, kdy se začaly garáže za 65 milionů korun stavět, dal Palaščák ODS sponzorský dar 50 tisíc korun. Stejně jako jeho kolega z architektonické kanceláře AGP Roman Gale, který na projektu spolupracoval.

Palaščák tvrdí, že jeho sponzorský dar s přidělením veřejné zakázky nijak nesouvisí. „Projekt jsem získal v roce 2007. Sponzorský dar jsem ODS dal až v roce 2012,“ řekl MF DNES.

,