Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rekonstrukce Husovy ulice: tramvajové koleje vedou zatím jen k hotelu

  19:47aktualizováno  19:47
Po Husově ulici by už mohly jezdit tramvaje. Ale daleko by nedojely. Dělníci totiž položili koleje zatím jen k hotelu International. Čtrnáctiměsíční rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen v centru Brna se tak přehoupla do druhé třetiny.

Husovou ulicí už zase vedou tramvajové koleje | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Úleva čeká řidiče parkující před hotelem International a ty, kteří míří do budovy krajského obchodního soudu ležícího na úpatí svahu pod Špilberkem. "Tato strana už bude pomalu jevit známky návratu k nové opravené Husově ulici," konstatoval brněnský primátor Roman Onderka.

Zatímco na straně u Červeného kostela se ulice začíná opět podobat vytížené třídě, na druhé straně u Šilingrova náměstí stále šlapou lidé v hromadách bláta. Přestože se zdálo, že by dělníci mohli být v předstihu, nakonec tak tak stíhají harmonogram.
 
"Při pokládání vodovodního potrubí přes Šilingrovo náměstí bylo nutné vyřešit mnoho neočekávaných problémů. Neplánovaně například dělníci narazili na několik starých litinových vodovodních vedení," přiblížil mluvčí brněnské radnice Pavel Žára s tím, že vodovody, které nahradí provizorní vedení v Pekařské ulici, mají být přesto hotovy podle plánu, tedy ještě letos.

Na Pekařskou jako do nedobytného hradu

V Pekařské nyní dělníky zaměstnává kanalizační síť. Kvůli ní se budou muset místní obchodníci obejít bez aut, která se do rozkopané ulice nedostanou ani po provizorních silnicích. Dobrá zpráva pro prodejce je, že se tak stane až po Vánocích. "Protože by výkopové práce silně omezily průchod ulicí a přístup do jednotlivých objektů, rozhodli se stavbaři po dohodě s obchodníky v Pekařské tyto práce pozastavit a odložit je až na povánoční období," vysvětlil Žára.

Jakmile bude kanalizace dokončena, začnou dělníci se stavbou tramvajové trati a nakonec Pekařskou vyasfaltují. Obchodníci na to čekají s nadějí, že se jim vrátí původní zákazníci. Po začátku stavby jim totiž klesly tržby na zlomek těch obvyklých. Mezi podnikateli dokonce začala kolovat petice, která žádala vedení brněnské radnice o náhradu škod.

Politici to ale odmítli. "Až bude ulice opravená a krásná, tak nám taky nikdo nebude platit za to, že mají zákazníků víc než před rekonstrukcí," konstatoval před časem náměstek primátora Ladislav Macek.

Celá rekonstrukce Husovy ulice a okolí přinesla nejrozsáhlejší uzavírku důležité dopravní tepny v centru Brna za poslední roky. Kvůli ní se například dopravní odborníci rozhodli vyhradit v ulicích Úvoz a Údolní pruh pro autobusy, aby vozy hromadné dopravy nestály v kolonách aut, která Husovu objíždějí. Podle řidičů i místních tím však ještě zahustili  už tak neúnosnou dopravu.

Podle úředníků ovšem tyto pruhy nezmizí ani na konci příštích prázdnin, kdy má být Husova definitivně dokončena.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Omezení pro auta u brněnského nádraží se odsouvá, musí se znovu schválit

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Auta, tramvaje a do toho tisíce lidí každý den proudí prostorem před brněnským hlavním nádražím. Od letošního ledna už...

Romy tu nechceme, bouří se lidé z okolí léčebny. Politici mluví o ghettu

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Začátkem příštího týdne se do areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci v Brně začne stěhovat...

Unikátní sklepy na Znojemsku praskají, zkáza hrozí vínu i lidem

Unikátní Modré sklepy praskají

V Novém Šaldorfu na Znojemsku se hýbou a praskají unikátní Modré sklepy. Vinaři říkají, že kvůli okolní výstavbě, a to...

Najdete na iDNES.cz