Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rekonstrukce Husovy ulice: tramvajové koleje vedou zatím jen k hotelu

  19:47aktualizováno  19:47
Po Husově ulici by už mohly jezdit tramvaje. Ale daleko by nedojely. Dělníci totiž položili koleje zatím jen k hotelu International. Čtrnáctiměsíční rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen v centru Brna se tak přehoupla do druhé třetiny.

Husovou ulicí už zase vedou tramvajové koleje | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Úleva čeká řidiče parkující před hotelem International a ty, kteří míří do budovy krajského obchodního soudu ležícího na úpatí svahu pod Špilberkem. "Tato strana už bude pomalu jevit známky návratu k nové opravené Husově ulici," konstatoval brněnský primátor Roman Onderka.

Zatímco na straně u Červeného kostela se ulice začíná opět podobat vytížené třídě, na druhé straně u Šilingrova náměstí stále šlapou lidé v hromadách bláta. Přestože se zdálo, že by dělníci mohli být v předstihu, nakonec tak tak stíhají harmonogram.
 
"Při pokládání vodovodního potrubí přes Šilingrovo náměstí bylo nutné vyřešit mnoho neočekávaných problémů. Neplánovaně například dělníci narazili na několik starých litinových vodovodních vedení," přiblížil mluvčí brněnské radnice Pavel Žára s tím, že vodovody, které nahradí provizorní vedení v Pekařské ulici, mají být přesto hotovy podle plánu, tedy ještě letos.

Na Pekařskou jako do nedobytného hradu

V Pekařské nyní dělníky zaměstnává kanalizační síť. Kvůli ní se budou muset místní obchodníci obejít bez aut, která se do rozkopané ulice nedostanou ani po provizorních silnicích. Dobrá zpráva pro prodejce je, že se tak stane až po Vánocích. "Protože by výkopové práce silně omezily průchod ulicí a přístup do jednotlivých objektů, rozhodli se stavbaři po dohodě s obchodníky v Pekařské tyto práce pozastavit a odložit je až na povánoční období," vysvětlil Žára.

Jakmile bude kanalizace dokončena, začnou dělníci se stavbou tramvajové trati a nakonec Pekařskou vyasfaltují. Obchodníci na to čekají s nadějí, že se jim vrátí původní zákazníci. Po začátku stavby jim totiž klesly tržby na zlomek těch obvyklých. Mezi podnikateli dokonce začala kolovat petice, která žádala vedení brněnské radnice o náhradu škod.

Politici to ale odmítli. "Až bude ulice opravená a krásná, tak nám taky nikdo nebude platit za to, že mají zákazníků víc než před rekonstrukcí," konstatoval před časem náměstek primátora Ladislav Macek.

Celá rekonstrukce Husovy ulice a okolí přinesla nejrozsáhlejší uzavírku důležité dopravní tepny v centru Brna za poslední roky. Kvůli ní se například dopravní odborníci rozhodli vyhradit v ulicích Úvoz a Údolní pruh pro autobusy, aby vozy hromadné dopravy nestály v kolonách aut, která Husovu objíždějí. Podle řidičů i místních tím však ještě zahustili  už tak neúnosnou dopravu.

Podle úředníků ovšem tyto pruhy nezmizí ani na konci příštích prázdnin, kdy má být Husova definitivně dokončena.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz