Kostel svatého Jakuba v Brně.

Kostel svatého Jakuba v Brně. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Farnost v Brně potřebuje miliony na opravu kostela, praskají mu zdi

  • 14
Brněnský kostel svatého Jakuba potřebuje nutně opravit. Praskají zdi, v havarijním stavu je vnitřní zařízení a v nevyhovujícím stavu je i elektroinstalace a narušena je i statika. Místní farnost proto chystá žádost o dotaci na opravu kostela. Oprava vyjde předběžně na 35 milionů.

Poslední opravou prošel kostel v šedesátých letech minulého století a nyní je vnitřní zařízení téměř v havarijním stavu. Farnost u svatého Jakuba v Brně připravuje žádost o dotaci na opravu kostela.

"Výzvu podáme v září, vyřízení by mělo trvat zhruba tři měsíce. Na přelomu tohoto roku bychom tedy měli mít jasno, zda dotaci dostaneme, nebo ne. Pokud ano, kostel by měl být opraven do roku 2015," upřesnil Martin Číhalík z brněnského Národního památkového ústavu v Brně. Peníze chce římskokatolická církev získat od zemí Evropského hospodářského prostoru a Norska.

Kostel sv. Jakuba Většího

V dějinách Brna hrál kostel svatého Jakuba Většího velice důležitou roli. Jeho vznik ve 13. století je spojen se vznikem institucionálního města, tedy středověkého města se vším všudy: s vlastní samosprávou a vlastními vnitřními pravidly. Ve 20. letech 13. století se kostel stal hlavním svatostánkem pro německy mluvící obyvatelstvo Brna.

Vzhledem k tomu, že kostel má titul národní kulturní památky a záštitu nad projektem převzal jihomoravský hejtman i brněnský primátor, jsou podle něj šance na dotaci vysoké. "Kostel je navíc v takovém stavu, že si peníze na opravu rozhodně zaslouží," uvedl Číhalík.

Rozpočet na rekonstrukci se pohybuje kolem 35 milionů korun. Peníze budou použity na celkovou opravu včetně restaurování klenby, oltáře, obrazů a soch. Původní podobu by měla dostat hrobka ochránce Brna Jeana-Louise Raduit de Souchese, který bránil město při obléhání Švédy ve třicetileté válce.

Ve věži kostela na monumentálních krovech navíc vznikne muzeum s klenotnicí. "Akce Noc kostelů nás každoročně přesvědčuje o tom, že o věž kostela je mezi lidmi stále veliký zájem a že právě to by mohl být prostor, který jim v budoucnu zpřístupníme," uvedl děkan Václav Slouk.

Nejnáročnější budou restaurátorské práce na obrazech a sochách a stavební práce na krovech. Ty by měly ulehčit narušeným zdem budovy. "Prasklin na zdech kostela je víc, největší starosti nám dělá místo nad jedním z oken na jižní straně, ze kterého nedávno vypadl kus těsnění," vysvětlil Slouk.

Způsobila praskliny kostnice?

Další praskliny jsou kolem západního okna u vchodu do kostela. "Statici je kompletně měří a sledují. V poslední době je tam vidět určitý posun, ale odborníci se příliš nevzrušují," objasnil Slouk.

Některé z prasklin podle něj mohou mít příčinu v nově otevřené kostnici (více čtěte zde). "Firma, která kostnici budovala, slíbila, že tři nově vzniklé praskliny nějak zajistí," dodal Slouk. Statice podle jeho slov nesvědčí ani kolem projíždějící tramvaje.

Na co v rozpočtu nezbyly peníze, je oprava varhan. Vyšla by asi na pět milionů, proto ji farnost musela předem vypustit. Projekt má i vzdělávací funkci - při restaurování budou kostel navštěvovat studenti semináře dějin umění. Výsledkem by měl být metodický návod na obnovu interiéru kostelů.