Vizualizace ukazuje, jak bude vypadat Moravské náměstí v Brně.

Vizualizace ukazuje, jak bude vypadat Moravské náměstí v Brně. | foto: consequence forma, vizualizace Moare

Rekonstrukce Moravského náměstí má jasnou podobu. Bude centrem setkávání

  • 11
Posedět u stolku v kavárně, poslechnout si koncert nebo se podívat na divadelní představení. A v zimě si uprostřed parku, kde proudí davy lidí, třeba zabruslit. Tak má už za několik let vypadat Moravské náměstí v Brně – místo, které je dnes spíše než centrem setkávání pouze spojnicemi jednotlivých ulic, jež ho obklopují.

A právě proto se jej radnice městské části Brno-střed rozhodla oživit, aby se zde lidé sdružovali podobně jako nyní na Jakubském náměstí nebo centrálním náměstí Svobody. „Přestože je Moravské náměstí největším v Brně, lidé tudy dnes jen rychle procházejí, protože se zde necítí komfortně. Naším záměrem je z něj udělat moderní, živé, kulturní a rekreační místo pro Brňany,“ vysvětlil Martin Landa (Žít Brno), starosta městské části.

Její vedení nedávno představilo vítězný architektonický návrh, který vybrali odborníci. A ten počítá s radikální proměnou parku. Už nebude jen křižovatkou několika pěších cest, ale po náměstí povede pod stromy okružní trasa, jež poslouží jako odpočinková zóna. Dnešní průchodnost napříč náměstím plánují architekti zachovat.

Střed parku, kde nyní stojí kašna, se mnohonásobně zvětší. „Oválná plocha by měla sloužit všem možným aktivitám ve všech ročních obdobích. V létě zde budou děti dovádět mezi vodotrysky, lze tu pořádat výstavy nebo divadelní představení, v noci zde mohou být filmové projekce, koncerty a sportovní přenosy. V zimě počítáme s tradičními adventními trhy či kluzištěm,“ vyjmenoval autor návrhu Martin Sládek z ateliéru Consequence forma.

Konkrétní využití je však stále otevřené, říká radní Doležel

Náměstí oživí také terasa s kavárnou a restaurací, která bude stát na severní straně s výhledem na celý park a kostel svatého Tomáše. Vedle ní vyroste dětské hřiště.

Přeměnu vítá i městský architekt Michal Sedláček. „Z hlediska každodenního života v Brně je pro město zásadní úkol zkvalitňování veřejného prostoru. A Moravské náměstí v současné podobě prostě nefunguje,“ prohlásil Sedláček.

Návrh architektů nyní dává vedení městské části jasné možnosti, jakým způsobem se při budoucí rekonstrukci prostoru ubírat. „Konkrétní využití je však stále otevřené,“ podotkl radní Brna-střed Michal Doležel (Žít Brno).

Sice tedy zatím není zcela jasné, jestli se zde po opravě budou například promítat filmy, už nyní je však jisté, že oproti současnosti náměstí výrazně ožije.

Německý dům: prázdné místo, nebo pamětní deska

A ještě jednu zásadní záležitost zbývá dořešit – zda se v parku najde místo na připomínku Německého domu, který na Moravském náměstí stál v letech 1891 až 1945. Právě tento požadavek radnice vyvolal velkou diskusi už při zadávání architektonické soutěže.

Kvůli možné vzpomínce na budovu, která ve 30. letech přestala sloužit kultuře, ale naopak se stala útočištěm nacistů, sepisovali lidé petici. „Jakékoliv připomínání Německého domu je připomínáním tohoto jeho nacistického období,“ prohlásil letos v září Aleš Růčka za brněnské komunisty, kteří sepsání petice iniciovali. Doležel se vášně snažil mírnit. Prý nejde o obdiv nacismu, ale vzpomínku na to, že v Brně do konce 2. světové války žila početná komunita německých obyvatel. Současný návrh ale s žádným památníkem nepočítá. „V místě, kde budova stála, architekti navrhují setkávací plochu. Symbolicky tak vyjadřuje jakousi prázdnotu po Německém domě,“ vysvětlil Doležel.

Netají se však tím, že radní s připomínkou, třeba ve formě pamětní desky, stále počítají. „Je to otázka finální podoby náměstí. Ostatně vítězný návrh není bez připomínek. Budeme jednat i o dalších detailech. Základní prvky, ať už tvarování cest, nebo terasa s kavárnou a restaurací, ale zůstanou,“ dodal.

Mimo jiné se řeší i to, aby rekonstrukci nemuselo ustoupit mnoho vzrostlých stromů. Architekti se podle svých slov snažili co nejvíce těch současných v parku zachovat, některé z nich – většinou ty menší nebo keře – ale chtějí dát pryč.

Na vítězný návrh v příštím roce naváže vypracování kompletní projektové dokumentace. „Před zahájením rekonstrukce se pak uskuteční archeologický průzkum,“ upřesnil Doležel. V roce 2018 by měla začít samotná úprava parku, která si odhadem vyžádá asi 25 milionů korun. Finální cena ale bude známá až po vypracování projektu.