Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Náměstí přijde na stovky milionů korun. Mikulov váhá, jak má vypadat

  8:05aktualizováno  8:05
Přestavba historického náměstí v Mikulově vyjde na stovky milionů korun. Na podobě projektu, který má zásadně změnit tvář města, se ovšem mikulovští zastupitelé shodnout nedokázali.

Mikulov si nechal vypracovat čtyři studie, teď zastupitelé s potvrzením výběru vedení města váhají. | foto: Kuba & Pilař architekti

Soustava kašen a vodních prvků, které propojují celé území centrálního náměstí. Žulové dláždění proložené bloky z bílého vápence. K tomu lampy na fasádách domů i osvětlení umístěné přímo do dlažby, nová stromořadí, divadelní amfiteátr.

Také nová budova, která vytvoří bránu při vstupu do prostoru, nebo tržiště vzhledem připomínající vinné sklepy. Takový je návrh architektonického studia Kuba & Pilař architekti na podobu náměstí, který upřednostňuje vedení mikulovské radnice.

Fotogalerie

Zda se klíčový prostor ve městě podle něj nakonec skutečně promění, měli v minulém týdnu rozhodnout mikulovští zastupitelé. Ale stále váhají. „Mikulov znamená co krok, to historie. A to architekti bohužel nepodpořili. Jsou tu citlivější návrhy,“ míní například zastupitel Vojtěch Jedlička (KSČM). Jiným vadí nedostatek zeleně, přílišné množství bariér i kamene, který v létě ještě více než obvykle rozpálí střed města.

Původně si Mikulov nechal vypracovat hned čtyři studie od různých architektů. Vedení města však pro další zpracování doporučilo právě tu od oceňované architektonické kanceláře Kuba & Pilař architekti.

„Opřeli jsme se o názor odborníků. Jak ze Společnosti Petra Parléře, která je platformou městských architektů, tak profesorů z Fakulty architektury Slovenské technické univerzity,“ vysvětlil starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS), proč město nakonec upřednostnilo brněnské architekty.

Spěchají, chtějí peníze z dotací

Podle jejich studie by se následně měla vypisovat výběrová řízení na projektové dokumentace jednotlivých etap revitalizace náměstí.

Na schválení se přitom v Mikulově spěchá. „Budou se objevovat výzvy z Evropské unie, ze kterých by bylo možné projekt financovat. Kdo nebude mít připravené projekty, nedostane šanci o peníze žádat,“ poznamenal Koštial.

Opozice ovšem kritizuje způsob, jakým byla preferovaná studie vybrána. „Nerad bych vysvětloval policii, proč jsme schválili něco, co neproběhlo podle zákona o veřejných zakázkách, který řeší i soutěž o návrh,“ zapochyboval zastupitel Tomáš Hlavenka (TOP 09). Podle něj nejsou známé ani celkové náklady budoucí stavby. Je víceméně jisté jen to, že revitalizace přijde na stovky milionů korun.

Lidem z řad veřejnosti zase vadí skutečnost, že se město pouští do megalomanského projektu, ale neřeší veřejný prostor v Mikulově koncepčně. „Mám pocit, že tento zápas hrajeme od druhé či třetí třetiny. Měli bychom se vrátit do okamžiku, než začala běžet časomíra,“ glosovala na zasedání zastupitelstva provozovatelka zdejší galerie Vladimíra Závodná fakt, že město se chce pouštět do přestavby náměstí, aniž by řešilo, jak to ovlivní další lokality. „Chybí urbanistický plán rozvoje města. Jeho vedení nezohledňuje souvztažnosti mezi jednotlivými místy. Mikulov se rozpadne na jednotlivé lokace, které jsou nesoudržné,“ tvrdí.

Kromě náměstí se totiž jedná také o dalších dvou velkých investicích. Konkrétně o koupi a opravě opuštěného historického domu v centru. Jen jeho kupní cena má dosáhnout 22 milionů korun. Další miliony budou potřeba na rekonstrukci. „Chceme do něj umístit Turistické informační centrum, veřejné toalety, klubovny nebo sál pro akce zdejších spolků. Je zde naznačená také pasáž,“ popsal plány mikulovský starosta.

Nová galerie podle studentek

Národní dům by tak po modernizaci měl dvorním traktem propojit náměstí s plánovaným parkem a bývalou hasičskou zbrojnicí. Ta se má změnit v galerii s díly Mikulovského výtvarného sympozia Dílna a také knihovnu.

Její budoucí podoba se má opírat o práce studentek bratislavské Fakulty architektury Slovenské technické univerzity. Ty tvořily návrh přestavby zbrojnice jako úkol do školy, aniž by tušily, že se někdy může uskutečnit. Ani to se kritikům příliš nelíbí. Jde totiž o investici v odhadované hodnotě 75 milionů korun.

Odborníci by upřednostnili, kdyby na tak zásadní projekt byla uspořádána veřejná architektonická soutěž. „Projekt knihovny a galerie je pro to ideální, dělá se to tak běžně ve městech v České republice i v zahraničí. Soutěž stojí asi dvě procenta nákladů stavby, za což město může dostat řadu odborných názorů. A zároveň také stanovit strop pro cenu,“ vysvětlil mikulovský architekt Ivo Hrdlička.

Soutěž by ovšem zabrala mnoho měsíců. A radnice také v tomto případě spěchá. „Máme kvalitní studii, kterou můžeme dát rozpracovat v režimu veřejných zakázek. Architektonická soutěž by vše zbytečně zdržela. My se naopak snažíme celý proces urychlit. Chceme stihnout březnovou výzvu z programu Interreg,“ potvrdil Koštial. Program přeshraniční spolupráce se Slovenskem by totiž mohl financovat opravy památek, a tou hasičská zbrojnice je.

O všech projektech budou muset zastupitelé rozhodovat znovu. Vyžádali si totiž delší čas k posouzení i detailnější informace.Nejčtenější

Tohle už bude běžné, říká muž, který do koncertu na náměstí pustil sirénu

Jiří Novák dlouhodobě bojuje proti hluku na náměstí Svobody.

Kvůli hlučným akcím na náměstí Svobody válčí Jiří Novák s Brnem roky. A úspěšně. Soudy se přiklonily na jeho stranu,...

Jsme připraveni přijmout zachráněné migranty, píše hnutí Žít Brno do Itálie

Migranti čekají na vylodění z lodi italské pobřežní stráže Diciotti.

Hnutí Žít Brno zareagovalo na výzvu italského premiéra Giuseppe Conteho a nabídlo, že by město mohlo přijmout několik...Děti zaútočily tyčemi na muže, který spal v autě. Rozbily mu hlavu

Opilec při nehodě hlavou rozbil čelní sklo vozu, nic vážnějšího se mu však

Jeden patnáctiletý a dva třináctiletí násilníci napadli v blízkosti centra Brna staršího muže, který spal v autě....

VIDEO: Brněnský bojovník proti hluku spustil při koncertu na náměstí alarm

Koncert na náměstí Svobody narušil alarm

Přestupková komise v Brně se bude zabývat narušením koncertu amerického kytaristy Billa Frisella na brněnském náměstí...

Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil emotivní start do nové...

Další z rubriky

Budoucím vojákům nahlédne do hlav brněnský software, ověří i impulzivnost

Čeští vojáci v Litvě

Uchazeče o službu v armádě otestuje brněnský systém. Psychologické diagnostiky možných budoucích vojáků zajistí...

VIDEO: Muž popadl ženu do náruče a táhl ji pryč, v křoví ji chtěl znásilnit

Muž se pokusil znásilnit mladou ženu

Brněnští policisté od nedělního rána pátrají po muži, který se v Líšni zřejmě pokusil znásilnit mladou ženu. Poté, co...

Kukuřice nahoru, řepka dolů. Zemědělci z Brněnska radí, jak na erozi

Kukuřičné pole nad Oslavany protínají pásy jiné barvy. Jde o takzvané přerušení...

Sucho a následné přívalové deště. To jsou dva největší problémy, které dlouhodobě trápí zemědělce. Jak v takových...

Najdete na iDNES.cz