Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Náměstí přijde na stovky milionů korun. Mikulov váhá, jak má vypadat

  8:05aktualizováno  8:05
Přestavba historického náměstí v Mikulově vyjde na stovky milionů korun. Na podobě projektu, který má zásadně změnit tvář města, se ovšem mikulovští zastupitelé shodnout nedokázali.

Mikulov si nechal vypracovat čtyři studie, teď zastupitelé s potvrzením výběru vedení města váhají. | foto: Kuba & Pilař architekti

Soustava kašen a vodních prvků, které propojují celé území centrálního náměstí. Žulové dláždění proložené bloky z bílého vápence. K tomu lampy na fasádách domů i osvětlení umístěné přímo do dlažby, nová stromořadí, divadelní amfiteátr.

Také nová budova, která vytvoří bránu při vstupu do prostoru, nebo tržiště vzhledem připomínající vinné sklepy. Takový je návrh architektonického studia Kuba & Pilař architekti na podobu náměstí, který upřednostňuje vedení mikulovské radnice.

Fotogalerie

Zda se klíčový prostor ve městě podle něj nakonec skutečně promění, měli v minulém týdnu rozhodnout mikulovští zastupitelé. Ale stále váhají. „Mikulov znamená co krok, to historie. A to architekti bohužel nepodpořili. Jsou tu citlivější návrhy,“ míní například zastupitel Vojtěch Jedlička (KSČM). Jiným vadí nedostatek zeleně, přílišné množství bariér i kamene, který v létě ještě více než obvykle rozpálí střed města.

Původně si Mikulov nechal vypracovat hned čtyři studie od různých architektů. Vedení města však pro další zpracování doporučilo právě tu od oceňované architektonické kanceláře Kuba & Pilař architekti.

„Opřeli jsme se o názor odborníků. Jak ze Společnosti Petra Parléře, která je platformou městských architektů, tak profesorů z Fakulty architektury Slovenské technické univerzity,“ vysvětlil starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS), proč město nakonec upřednostnilo brněnské architekty.

Spěchají, chtějí peníze z dotací

Podle jejich studie by se následně měla vypisovat výběrová řízení na projektové dokumentace jednotlivých etap revitalizace náměstí.

Na schválení se přitom v Mikulově spěchá. „Budou se objevovat výzvy z Evropské unie, ze kterých by bylo možné projekt financovat. Kdo nebude mít připravené projekty, nedostane šanci o peníze žádat,“ poznamenal Koštial.

Opozice ovšem kritizuje způsob, jakým byla preferovaná studie vybrána. „Nerad bych vysvětloval policii, proč jsme schválili něco, co neproběhlo podle zákona o veřejných zakázkách, který řeší i soutěž o návrh,“ zapochyboval zastupitel Tomáš Hlavenka (TOP 09). Podle něj nejsou známé ani celkové náklady budoucí stavby. Je víceméně jisté jen to, že revitalizace přijde na stovky milionů korun.

Lidem z řad veřejnosti zase vadí skutečnost, že se město pouští do megalomanského projektu, ale neřeší veřejný prostor v Mikulově koncepčně. „Mám pocit, že tento zápas hrajeme od druhé či třetí třetiny. Měli bychom se vrátit do okamžiku, než začala běžet časomíra,“ glosovala na zasedání zastupitelstva provozovatelka zdejší galerie Vladimíra Závodná fakt, že město se chce pouštět do přestavby náměstí, aniž by řešilo, jak to ovlivní další lokality. „Chybí urbanistický plán rozvoje města. Jeho vedení nezohledňuje souvztažnosti mezi jednotlivými místy. Mikulov se rozpadne na jednotlivé lokace, které jsou nesoudržné,“ tvrdí.

Kromě náměstí se totiž jedná také o dalších dvou velkých investicích. Konkrétně o koupi a opravě opuštěného historického domu v centru. Jen jeho kupní cena má dosáhnout 22 milionů korun. Další miliony budou potřeba na rekonstrukci. „Chceme do něj umístit Turistické informační centrum, veřejné toalety, klubovny nebo sál pro akce zdejších spolků. Je zde naznačená také pasáž,“ popsal plány mikulovský starosta.

Nová galerie podle studentek

Národní dům by tak po modernizaci měl dvorním traktem propojit náměstí s plánovaným parkem a bývalou hasičskou zbrojnicí. Ta se má změnit v galerii s díly Mikulovského výtvarného sympozia Dílna a také knihovnu.

Její budoucí podoba se má opírat o práce studentek bratislavské Fakulty architektury Slovenské technické univerzity. Ty tvořily návrh přestavby zbrojnice jako úkol do školy, aniž by tušily, že se někdy může uskutečnit. Ani to se kritikům příliš nelíbí. Jde totiž o investici v odhadované hodnotě 75 milionů korun.

Odborníci by upřednostnili, kdyby na tak zásadní projekt byla uspořádána veřejná architektonická soutěž. „Projekt knihovny a galerie je pro to ideální, dělá se to tak běžně ve městech v České republice i v zahraničí. Soutěž stojí asi dvě procenta nákladů stavby, za což město může dostat řadu odborných názorů. A zároveň také stanovit strop pro cenu,“ vysvětlil mikulovský architekt Ivo Hrdlička.

Soutěž by ovšem zabrala mnoho měsíců. A radnice také v tomto případě spěchá. „Máme kvalitní studii, kterou můžeme dát rozpracovat v režimu veřejných zakázek. Architektonická soutěž by vše zbytečně zdržela. My se naopak snažíme celý proces urychlit. Chceme stihnout březnovou výzvu z programu Interreg,“ potvrdil Koštial. Program přeshraniční spolupráce se Slovenskem by totiž mohl financovat opravy památek, a tou hasičská zbrojnice je.

O všech projektech budou muset zastupitelé rozhodovat znovu. Vyžádali si totiž delší čas k posouzení i detailnější informace.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Zloděj na benzinkách prořezává autům pneumatiky, při výměně řidiče okrádá

Zloděj prořízl autu pneumatiku, aby jej mohl vykrást

Policisté na jižní Moravě pátrají po neznámém zloději, který prořezává pneumatiky autům na benzinkách. Pak je sleduje a...

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

Najdete na iDNES.cz