Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Náměstí přijde na stovky milionů korun. Mikulov váhá, jak má vypadat

  8:05aktualizováno  8:05
Přestavba historického náměstí v Mikulově vyjde na stovky milionů korun. Na podobě projektu, který má zásadně změnit tvář města, se ovšem mikulovští zastupitelé shodnout nedokázali.

Mikulov si nechal vypracovat čtyři studie, teď zastupitelé s potvrzením výběru vedení města váhají. | foto: Kuba & Pilař architekti

Soustava kašen a vodních prvků, které propojují celé území centrálního náměstí. Žulové dláždění proložené bloky z bílého vápence. K tomu lampy na fasádách domů i osvětlení umístěné přímo do dlažby, nová stromořadí, divadelní amfiteátr.

Také nová budova, která vytvoří bránu při vstupu do prostoru, nebo tržiště vzhledem připomínající vinné sklepy. Takový je návrh architektonického studia Kuba & Pilař architekti na podobu náměstí, který upřednostňuje vedení mikulovské radnice.

Fotogalerie

Zda se klíčový prostor ve městě podle něj nakonec skutečně promění, měli v minulém týdnu rozhodnout mikulovští zastupitelé. Ale stále váhají. „Mikulov znamená co krok, to historie. A to architekti bohužel nepodpořili. Jsou tu citlivější návrhy,“ míní například zastupitel Vojtěch Jedlička (KSČM). Jiným vadí nedostatek zeleně, přílišné množství bariér i kamene, který v létě ještě více než obvykle rozpálí střed města.

Původně si Mikulov nechal vypracovat hned čtyři studie od různých architektů. Vedení města však pro další zpracování doporučilo právě tu od oceňované architektonické kanceláře Kuba & Pilař architekti.

„Opřeli jsme se o názor odborníků. Jak ze Společnosti Petra Parléře, která je platformou městských architektů, tak profesorů z Fakulty architektury Slovenské technické univerzity,“ vysvětlil starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS), proč město nakonec upřednostnilo brněnské architekty.

Spěchají, chtějí peníze z dotací

Podle jejich studie by se následně měla vypisovat výběrová řízení na projektové dokumentace jednotlivých etap revitalizace náměstí.

Na schválení se přitom v Mikulově spěchá. „Budou se objevovat výzvy z Evropské unie, ze kterých by bylo možné projekt financovat. Kdo nebude mít připravené projekty, nedostane šanci o peníze žádat,“ poznamenal Koštial.

Opozice ovšem kritizuje způsob, jakým byla preferovaná studie vybrána. „Nerad bych vysvětloval policii, proč jsme schválili něco, co neproběhlo podle zákona o veřejných zakázkách, který řeší i soutěž o návrh,“ zapochyboval zastupitel Tomáš Hlavenka (TOP 09). Podle něj nejsou známé ani celkové náklady budoucí stavby. Je víceméně jisté jen to, že revitalizace přijde na stovky milionů korun.

Lidem z řad veřejnosti zase vadí skutečnost, že se město pouští do megalomanského projektu, ale neřeší veřejný prostor v Mikulově koncepčně. „Mám pocit, že tento zápas hrajeme od druhé či třetí třetiny. Měli bychom se vrátit do okamžiku, než začala běžet časomíra,“ glosovala na zasedání zastupitelstva provozovatelka zdejší galerie Vladimíra Závodná fakt, že město se chce pouštět do přestavby náměstí, aniž by řešilo, jak to ovlivní další lokality. „Chybí urbanistický plán rozvoje města. Jeho vedení nezohledňuje souvztažnosti mezi jednotlivými místy. Mikulov se rozpadne na jednotlivé lokace, které jsou nesoudržné,“ tvrdí.

Kromě náměstí se totiž jedná také o dalších dvou velkých investicích. Konkrétně o koupi a opravě opuštěného historického domu v centru. Jen jeho kupní cena má dosáhnout 22 milionů korun. Další miliony budou potřeba na rekonstrukci. „Chceme do něj umístit Turistické informační centrum, veřejné toalety, klubovny nebo sál pro akce zdejších spolků. Je zde naznačená také pasáž,“ popsal plány mikulovský starosta.

Nová galerie podle studentek

Národní dům by tak po modernizaci měl dvorním traktem propojit náměstí s plánovaným parkem a bývalou hasičskou zbrojnicí. Ta se má změnit v galerii s díly Mikulovského výtvarného sympozia Dílna a také knihovnu.

Její budoucí podoba se má opírat o práce studentek bratislavské Fakulty architektury Slovenské technické univerzity. Ty tvořily návrh přestavby zbrojnice jako úkol do školy, aniž by tušily, že se někdy může uskutečnit. Ani to se kritikům příliš nelíbí. Jde totiž o investici v odhadované hodnotě 75 milionů korun.

Odborníci by upřednostnili, kdyby na tak zásadní projekt byla uspořádána veřejná architektonická soutěž. „Projekt knihovny a galerie je pro to ideální, dělá se to tak běžně ve městech v České republice i v zahraničí. Soutěž stojí asi dvě procenta nákladů stavby, za což město může dostat řadu odborných názorů. A zároveň také stanovit strop pro cenu,“ vysvětlil mikulovský architekt Ivo Hrdlička.

Soutěž by ovšem zabrala mnoho měsíců. A radnice také v tomto případě spěchá. „Máme kvalitní studii, kterou můžeme dát rozpracovat v režimu veřejných zakázek. Architektonická soutěž by vše zbytečně zdržela. My se naopak snažíme celý proces urychlit. Chceme stihnout březnovou výzvu z programu Interreg,“ potvrdil Koštial. Program přeshraniční spolupráce se Slovenskem by totiž mohl financovat opravy památek, a tou hasičská zbrojnice je.

O všech projektech budou muset zastupitelé rozhodovat znovu. Vyžádali si totiž delší čas k posouzení i detailnější informace.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Tři děti z vyhořelého domu pohřbili, rodina už v Oleksovicích nebydlí

Dům v Oleksovicích na Znojemsku, ve kterém v pondělí ráno při požáru zemřely...

Bez médií a nezvaných účastníků v úterý pozůstalí pohřbili tři děti, které minulé pondělí zemřely při požáru rodinného...

Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

VIDEO: Auto v Brně při nehodě vykolejilo tramvaj, zřejmě jelo na červenou

Do tramvaje v Brně ve středu večer na křižovatce narazilo auto, jeho řidič...

Vážné zranění utrpěl řidič osobního auta, který ve středu večer v Brně narazil z boku do tramvaje. Podle zjištění...

Najdete na iDNES.cz