Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Před 2 500 lety ji obětovali, nyní má starověká žena znovu tvář

  9:18aktualizováno  9:18
Jeskyně Býčí skála, ležící severně od Brna, patřila k největším svatyním ve střední Evropě. Tehdejší společnost tam zřejmě v polovině šestého století před naším letopočtem rituálně obětovala asi třicetiletou ženu. Nyní vědci zrekonstruovali její tvář.

Tvář starověké ženy, kterou vědci dodnes nazývají princeznou, přenesli do trojrozměrné busty antropologové z Moravského zemského muzea. Od soboty ji vystaví v muzejním Pavilonu Anthropos v Pisárkách.

Fotogalerie

„Lidem se tak naskýtá zajímavý a unikátní pohled na ženu, která byla před dvěma a půl tisíci lety vybrána jako nejvyšší oběť,“ říká vedoucí Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea Petr Kostrhun.

Lebku, která patří k nejcennějším moravským nálezům, objevil v Býčí skále archeolog Jindřich Wankel v roce 1872. A zatímco tisíce unikátních nádob, šperků a předmětů prodal do vídeňského Přírodovědného muzea, tři nálezy si ponechal.

„Jedním z nich byla právě lebka princezny, které Wankel přikládal velkou vědeckou i emocionální hodnotu. Do našich muzejních sbírek se následně dostala prostřednictvím Wanklova vnuka, úspěšného archeologa a nálezce Věstonické venuše Karla Absolona,“ doplnil Kostrhun.

Podle něj je však velmi obtížné určit, jakou osobností žena opravdu byla. Dodnes se proto přesně neví, zda šlo princeznu, kněžku, či třeba členku místní elity. O jejím vysokém postavení nicméně svědčí zlaté šperky a diadémy, které Wankel v jeskyni rovněž objevil.

Tvarování trvalo celý rok

Z originální lebky se tak antropologové pokusili ženě co nejvěrněji navrátit její tvář. Na začátku náročné a pečlivé práce, která trvala takřka celý rok, bylo nutné lebku detailně zkoumat.

Býčí skála

  • Jeskyně Býčí skála na Blanensku, druhý největší jeskynní systém v Česku, měří na délku přes 13 kilometrů a sloužila jako významná jeskynní svatyně.
  • V roce 1869 zde byla nalezena bronzová soška býčka, později tam archeolog Jindřich Wankel objevil takzvaný Halštatský pohřeb, rozsáhlý nález prehistorických předmětů a 40 koster. Jednalo se hlavně o ostatky mladých žen s uťatou hlavou či končetinami.
  • Dodnes se odborníci neshodli na tom, co se tu kdysi odehrávalo. Podle některých patřila těla nalezených ke kupecké karavaně, jiní se domnívají, že šlo o rituální pohřeb důležitých osobností, s nímž byla spojena početná obětní skupina.

Odborníci tak pomocí ultrazvuku změřili měkké obličejové tkáně, rozměry lebky a také její základní morfologii, protože lidský obličej není symetrický, a tak bylo nutné zohlednit veškerá specifika rekonstruovaného obličeje. Při práci vycházeli také z počítačového trojrozměrného modelu.

„Následně jsme vytvořili kopii lebky, abychom výslednou podobu nemodelovali na originále, ten nám zároveň sloužil jako podklad a srovnání,“ popsala antropoložka Eva Vaníčková.

Po důkladné analýze lebky začali vědci na model nanášet vrstvy z umělé hmoty, které nahrazují svaly.

„Podle charakteru připojovacích míst jsme dokázali zrekonstruovat hlavně žvýkací svaly, které nejvíce formují tvar obličeje. Důležitý byl také spánkový sval,“ dodala Vaníčková.

Vrásky a záhyby kůže museli odhadnout

Výsledná podoba je tak podle odborníků velmi přesná a kopíruje základní rysy ženy, o jejímž osudu vědci už desítky let debatují.

Některé jemné detaily jsou však podle odborníků spíše spekulativní a vycházejí z jejich subjektivního pohledu. Jde například o vrásky nebo záhyby kůže. V případě účesu pak vědci zvolili nejpravděpodobnější variantu, která se v takzvané době halštatské nosila.

„Například drobná jizvička na čele busty však vychází z původního nálezu, protože žena v průběhu života utrpěla nějaké drobné zranění,“ doplnil sochař Ondřej Bílek, který se na unikátním projektu podílel.

Rekonstrukce princezniny tváře však není posledním podobným počinem, který Moravské zemské muzeum plánuje.

Ještě letos by měl Pavilon Anthropos vystavit obdobnou přeměnu kostry neandertálce, antropologové se také chystají na vymodelování tváře šamanky z Dolních Věstonic. Třicet tisíc let stará kostra je jedním z vůbec nejvýznamnějších českých a moravských nálezů z období paleolitu.

Autor:Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz