VIDEO: Studenti postavili most ze špejlí. Unesl 26 kilogramů

  • 1
Studenti brněnské průmyslovky se utkali v klání, které není právě typické. Stavěli mosty ze špejlí. Soutěž se na škole stává již tradicí a studenti si při ní musí vystačit pouze s provázkem, lepicí páskou, lepidlem a dvoustovkou špejlí.

Ve třídách brněnské Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici panuje ticho, na které tu běžně nejsou zvyklí. Čtyři hodiny uběhly jako nic, soutěž je u konce. Studenti třetích a čtvrtých ročníků mají posledních pár minut na dostavění svého modelu mostu.

Padesátka týmů po třech až čtyřech lidech skládá mosty mezi lavice vzdálené tři čtvrtě metru od sebe.

„Hodnotí se i vzhled modelu. Po mostu musí projet autíčko, které je široké a vysoké pět centimetrů,“ připomíná pravidla Jan Hobža, organizátor soutěže a jeden ze tří členů poroty.

Vítěze určí poměr hmotnosti mostu s jeho nosností. Vyhrává tedy nejlehčí konstrukce, která udrží nejvíce kilogramů. Studenti berou soutěž svědomitě, má pro ně smysl.

„Všichni si vyzkouší, jak je obtížné něco takového postavit. Spolužáci, kteří půjdou na dopravní obor, navíc využijí zkušenosti ze soutěže i do budoucna,“ tvrdí přihlížející druhák Šimon Šrom.

S tím souhlasí také organizátor akce. „Studenti se jednak pobaví, ale také si vyzkouší svůj cit pro statiku. Své teoretické znalosti z předmětů, jako je třeba stavební mechanika, mohou nyní využít i v praxi,“ přitakává Hobža.

Po obědě začíná vyhlašování vítěze. Žáci třetích ročníků jsou napjatí – čekají, jestli překonají rekord z minulého roku. Čtvrťáci se výsledky dozvědí až ráno. Při zátěžové zkoušce pořadatelé věší na most nádrž, kterou postupně plní vodou, dokud se stavba ze špejlí nezbortí na zem.

„Dneska asi nevyhrajeme. Minule to bylo jednodušší, nebyla tak velká konkurence. Letos jsme stavěli na krásu,“ směje se Alexander Pycun, člen vítězného týmu z loňska, jehož most tehdy unesl 23 kilogramů. „Neměl kam uhnout, nemohl se zlomit,“ přidává jednoduchý recept na úspěch Pycun.

Inspirace? Ne, stačí logika

Počet neotestovaných výtvorů se pomalu snižuje. A brzy padá také rekord školy. Nejlépe postavený most unese téměř 26 kilogramů, což je 170krát více než jeho vlastní váha. Zlato díky tomu získává Miroslav Klein se svým čtyřčlenným týmem – všichni přebírají diplomy a poukazy na nákup knihy.

„Nad soutěží jsem přemýšlel už doma. Nepotřeboval jsem se však inspirovat žádným modelem, vše je o logice,“ tvrdí Klein.

Inspiraci však studenti povolenou měli. „Žákům jsem doporučil, aby se podívali na fotky mostů z minulých ročníků. Na internetu jsou i různá videa, jak při stavbě postupovat,“ tvrdí Hobža.

Brněnská průmyslovka převzala nápad se soutěží ve stavění mostů od jiných škol. Akci pořádá už třetím rokem. Tentokrát se jí zúčastnilo osm tříd třetích a čtvrtých ročníků. Loni soutěžilo zhruba čtyřicet týmů, letos o deset více.

Minulý rok se stavěly hlavně obloukové mosty, ale neměly moc úspěch, proto studenti letos změnili taktiku. Pokoušeli se spíše o příhradové mosty.

„Obloukový je časově náročnější. Změnili jsme postup a zjistili jsme, jak most lépe pojit. Základem ale je, aby byla stavba pevná,“ vysvětluje soutěžící Valerie Vážná.