Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) - Pohled z paluby raketoplánu Discovery, září 2009

Rekordman v pobytu ve vesmíru spolu s kolegy míří do Brna

  • 3
Třiapadesátiletý ruský kosmonaut Sergei Avdeev dvanácttisíckrát oblétl planetu Zemi. Procestoval tak kosmem 515 milionů kilometrů, strávil tam 747 dní. Je tak druhým nejdéle pobývajícím člověkem ve vesmíru. Do Brna přijíždí v doprovodu dalších astronautů.

Jednatřicetiletá Yi So-yeon je zase úplně prvním jihokorejským kosmonautem. Tedy kosmonautkou. A hned při své první cestě na lodi Sojuz TMA-12, loni k Mezinárodní vesmírné stanici, zažila vesmírný kolaps. Kvůli závadě posádka zažila přetížení desetkrát větší, než je za Zemi.

rojení kosmonautů

7. října, 15:00 - 17:00

Kde potřebujete místenky:
Hvězdárna Mikuláše Koperníka
Dietrichsteinský palác
Knihovna Jiřího Mahena

Bez místenky:
Podnikatelská fakulta VUT
Moravské zemské muzeum
Přírodovědecká fakulta MU
Univerzity obrany

Kabina musela přistát v balistickém módu, což znamená sestup atmosférou, kdy na dráhu působí jen aerodynamický odpor, asi 475 kilometrů západně od plánované oblasti. "Je to extrémní zátěž na organismus, něco jako náraz v autě. Měsíc nebo dva se z toho musela léčit," říká Jiří Dušek, ředitel brněnské hvězdárny.

A desítky, možná stovky podobných napínavých příběhů z vesmíru si ve středu mohou poslechnout Brňané. Hvězdárna Mikuláše Koperníka totiž pořádá "Rojení kosmonautů".

Využívá tak příležitosti Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů, který se teď koná v Praze. Do Brna přijede šestnáct astronautů z Ruska, Polska, Spojených států, ze Slovenska či Bulharska.

Od 15:00 do 17:00 se s nimi lidé mohou potkat na různých místech v Brně. Vstup na diskuze, spojené s autogramiádami, je volný. Jen do některých míst potřebujete vstupenku.

Středa v Brně však bude pro milovníky vesmíru výjimečná z více důvodů. Kromě kosmonautů bude totiž položený základní kámen nové brněnské hvězdárny, takzvaného Přírodovědného exploratoria.

To se má začít stavět příští rok v březnu. "Chceme proměnit hvězdárnu z klasické, ryze astronomické instituce v multivizuální centrum, ve kterém se bude prolínat věda, umění a vzdělávání. Chceme popularizovat nejen astronomii, ale také fyziku, geologii nebo chemii," vysvětlil ředitel Jiří Dušek hlavní ideu projektu.