Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Návštěvníci kraje lámou rekordy. Vytížené silnice jim ale nestačí

  17:57aktualizováno  17:57
Na jih Moravy letos přijel rekordní počet návštěvníků. Lichotivá čísla ze statistik jsou ale vykoupená dopravními problémy. Turisté představují nápor, který silnice nezvládají. Lidem auta vadí.

Lednický zámek je u turistů velmi oblíbený. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ze všech tuzemských památek byl letos jako již tradičně největší zájem o zámek Lednice. „K poslednímu říjnu tam i s Janohradem napočítali téměř 398 tisíc návštěvníků a v listopadu dokonce přivítali turistu s rekordním pořadovým číslem 400 tisíc,“ okomentovala sezonu mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá. Ještě mnohem víc lidí projde zámeckým parkem.

Téměř každá čárka připsaná do statistik návštěvnosti je ale vykoupená napjatými nervy lidí ze sousedního Podivína. Právě přes něj vede nejkratší cesta do Lednice z dálnice spojující Brno a Bratislavu. Pod okny obyvatel Podivína tak v sezoně prosviští tisíce aut denně.

Nadměrný provoz z dálnice zesiluje v letních měsících a obzvláště o víkendech. S tím je spojen hluk projíždějících aut a také prašnost v ulicích. Na toto si stěžovali lidé z Podivína na setkání, které vyvolali právě kvůli tomu, že situaci už považovali za neúnosnou. V zoufalství navrhovali i zřízení závor nebo blokádu silnice vlastními těly.

Jiné řešení totiž zatím městu nenabídla policie ani krajští úředníci. „Pro ně totiž situace tak závažná není. Obyvatelé dotčených ulic se na to ale dívají jinak,“ posteskl si starosta Podivína Stanislav Machovský. Jediné doporučení, které město podle něj dostalo, směřovalo k důslednějšímu sledování pohybu aut. Nicméně investice do sčítacího zařízení, které dokáže hustotu dopravy zaznamenat, je vysoká.

Podivínu tak podle starosty pomůže jedině obchvat, který je dlouhodobě součástí tamního územního plánu. Ve městě už vznikla pracovní skupina, která má začít připravovat podklady pro stavbu. „Když ale vidím, jaká je situace v Břeclavi, nevím, nakolik je to reálné,“ podotkl Machovský s narážkou na fakt, že sousední město čeká na obchvat už několik desetiletí.

Načas pomůže uzavírka

Městu se aspoň částečně uleví příští rok. Kraj začne silnici z Podivína na Lednici opravovat, dělníci ji proto uzavřou. „Ovšem půjde jen o dočasnou úlevu. Dokud bude zájem turistů o Lednicko-valtický areál narůstat, obávám se, že se situace hned tak nespraví,“ míní starosta.

S tím, aby v dopravě ukočírovali davy turistů, mají potíže i v Pasohlávkách. Už v době, kdy návštěvníci mířili pouze do největšího tuzemského autokempu Merkur, byla hodně napjatá situace na silnici z Brna na Vídeň, z níž se do kempu odbočuje. A to ještě u stejné odbočky nestál nový akvapark.

„Teď je tam opravdu velký pohyb. Frekventovanou silnici přejíždějí i cyklisté mířící ke střední novomlýnské nádrži. A je potřeba s tím něco dělat. Nehledě na fakt, že na nás tlačí také policie, abychom situaci řešili,“ uvedla starostka Pasohlávek Martina Dominová.

Mnohdy složité manévry řidičů usnadní nový jízdní pruh směrem na Mikulov a semafory. „Předpokládáme, že křižovatku dokončíme v roce 2017,“ řekla před nedávnem mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová. Pasohlávečtí tak mají před sebou ještě minimálně sezonu v provizoriu. A na řešení netrpělivě čekají.

Podle starostky Dominové se projekt zasekl právě u ŘSD, na němž vázne územní rozhodnutí. Teprve po jeho vydání začnou silničáři projektovat křižovatku a obec zase spojnici od ní po akvapark. Silnici plánuje rozšířit a ze současného parkoviště ukrojit kus pro chodníky a cyklostezku, aby pohyb turistů co nejvíc usměrnila. „Bez územního rozhodnutí se dál nepohneme,“ posteskla si Dominová.

Trable při parkování

Zmatky v dopravě dělají i návštěvníci Znojma. Město je už tak přetížené, dlouhodobě mu totiž chybí obchvat a denně jím projede až 25 tisíc aut. A provoz tam komplikují také turisté, kteří marně hledají parkovací místa. Přímo v centru města je totiž jedno z největších lákadel – znojemské podzemí. Unikátní systém podzemních chodeb a sklepů je dlouhý téměř 27 kilometrů a má až čtyři patra. Vchod do něj vede přes Slepičí trh a nejblíže se dá parkovat na Horním náměstí, kde je ale jen velmi málo míst, navíc většina na parkovací kartu. Návštěvníci se tak nakonec často spolehnou až na parkoviště u městských lázní.

Autoři: ,



Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...



Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Chovatel nesoucí žrádlo jako první vyfotil a natočil brněnská lvíčata

První snímky ani měsíčních lvíčat v brněnské zoo pořídil chovatel nesoucí...

Brněnská zoo zveřejnila první detailní snímky a záběry ani ne měsíčních lvíčat. Pořídil je během pár vteřin chovatel,...

Zloděj na benzinkách prořezává autům pneumatiky, při výměně řidiče okrádá

Zloděj prořízl autu pneumatiku, aby jej mohl vykrást

Policisté na jižní Moravě pátrají po neznámém zloději, který prořezává pneumatiky autům na benzinkách. Pak je sleduje a...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Najdete na iDNES.cz