Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rektora a politologa Fialu zvou do politiky, on však školu neopustí

  9:39aktualizováno  9:39
O rektory Masarykovy univerzity v Brně se politici zajímají. Před sedmi lety do politiky vstoupil Jiří Zlatuška, který se stal senátorem a pak i brněnským radním. V srpnu končí v čele univerzity Petr Fiala, jehož politické strany lákají na své kandidátky.

Do funkce rektora MU v Brně byl Petr Fiala zvolen v roce 2004. | foto: Monika Tomášková, Barbora Tachecí,  MF DNES

Úspěšný rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala však do politiky nechce a nejspíš zůstane dál ve vedení školy jako prorektor. Protože už byl rektorem dvakrát po sobě, musí se s tímto postem 31. srpna rozloučit.

"S nabídkami ze strany politických subjektů od středu doprava jsem se setkal několikrát. Teď ale nemám úmysl vstoupit aktivně do politiky. A ani nepředpokládám, že by k tomu v nejbližší době došlo," řekl Fiala.

Petr Fiala

Rektor Masarykovy univerzity se narodil v roce 1964 v Brně a na filozofické fakultě vystudoval češtinu a dějepis, kde získal z obou oborů doktorát. Pracoval jako redaktor Lidové demokracie a nakladatelství Atlantis. Po roce 1989 Fiala spoluzakládal katedru politologie na Masarykově univerzitě, kterou v letech 1993 až 2002 vedl. V roce 1996 se stal docentem a o šest let později profesorem. Od roku 2002 působil na nové katedře mezinárodních vztahů a evropských studií. Stal se děkanem Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Před sedmi lety byl zvolen nejmladším rektorem v zemi. Ve funkci končí 31. srpna.

Jako politolog se o politiku a veřejný prostor vždycky zajímal, nikdy ovšem pomyslnou hranici nepřekročil. "Pro mě politika není to, co by mi dodávalo prestiž, peníze či něco, co bych neměl. Naopak. Pro mě by vstup do politiky znamenal zhoršení mé pozice. Důvodem, proč o tom někdy uvažuji, je jakýsi pocit odpovědnosti za to, co se v této zemi odehrává," dodal.

Masarykova univerzita na prvním místě

Fialovou prioritou je dál působit na Masarykově univerzitě, věnovat se jejímu rozvoji a zároveň politologii. Třeba jako prorektor.

"Dostal jsem nabídku, abych dál působil ve vedení univerzity, což velmi vážně zvažuji. Můj vztah k ní je velmi úzký a hodně mi záleží na tom, co s univerzitou je," podotkl.

Akademici jako Fiala jsou často v hledáčcích různých politických stran, většinou těch více doprava. Fialovi nabízela angažmá třeba ODS. "Je to mimořádná postava nejen regionálního, ale i celostátního života," vysvětlil šéf brněnských občanských demokratů Pavel Blažek, proč rektora lákali.

Úspěšné osobnosti jako jsou profesoři, lékaři, sportovci či umělci mohou přitáhnout stranám politické body. "Mohou tak získat podporu i těch voličů, kteří by jinak volili někoho jiného," poznamenal politolog Lubomír Kopeček.

Podle něho tuto metodu zkouší nejvíce ČSSD a TOP 09. "Nejčastější je to v případě voleb do Senátu, kde je velká personalizace," dodal Kopeček.

"Je ale otázkou, nakolik jsou dnes úspěšní lidé ochotní vstoupit do politiky. Musí totiž počítat s tím, že na sebe berou jisté stigma," připomenul Kopeček, že veřejnost vnímá politiky negativně. Jako odstrašující příklad může posloužit publicista Radek John.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Najdete na iDNES.cz