Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řeky na jihu Moravy vysychají, vody je málo i pod zemí

  10:59aktualizováno  10:59
V Dyji nad Vranovskou přehradou, ale i v Moravě ve Strážnici teče stále méně vody a některé menší říčky nebo potoky na jihu Moravy již mají suché řečiště.A sucho začíná být podle hydrologů i v podzemí.

Ilustrační foto | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Koncem srpna a v září je obvyklé, že průtoky klesají a jsou nejnižší za celý rok. Rozhodně by však lidé měli být nyní opatrnější, i menší množství znečištěné vody by mohlo mít nyní vážné důsledky,“ uvedla Eva Soukalová, vedoucí oddělení hydrologie brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Stav Dyje v Janově už vodohospodáři několik dnů vyhodnocují jako sucho. To neznamená, že by koryto vyschlo, stále jím protéká voda, je jí už ovšem žalostně málo.

Morava ve Strážnici se již blíží také k hodnotě "sucho“, například v Hodoníně však s plavbou lodí problémy nemají. Naopak si pochvalují, že je hladina letos nebývale vyrovnaná.

"Poslední roky jsme v tomto období a někdy i v srpnu měli už vážné problémy. V jednom místě vede přes řeku ropovod, který je zaházený kamením, a nad ním je jen asi 1,10 metru vody. Když hladina klesla, ropovod jsme někdy nemohli přeplout a provoz lodí jsme museli přerušit," popsal provozovatel hodonínského přístaviště František Ondruš.

Odborníci ovšem varují, že se situace v řekách bude patrně ještě zhoršovat. Meteorologové zatím výraznější srážky nepředpovídají, naopak by měly pokračovat vysoké teploty, a tím pádem se nádrže a řeky budou ještě více prohřívat. A to nesvědčí ani rybám.

"Menší srážky se na stavu řek nijak neprojeví, očekáváme, že průtoky řek budou v dalších dnech ještě klesat," podotkla Eva Soukalová.

Vody je však málo už i v půdě a v podzemí. "Průměrné měsíční srážky nejsou sice výrazně nižší, ale voda v krajině chybí kvůli tomu, jak prší. Po dlouhém období sucha nestačí déšť vsáknout a velká část vody z krajiny rychle odteče. Hodně si na to stěžují hlavně pěstitelé z Hustopečska," řekl předseda Unie ovocnářů Čech a Moravy Josef Viktorin.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz