Místo nudné přednášky divadlo. Školáci se učí, jak nepropadnout alkoholu

  15:30aktualizováno  15:30
Tři puberťáci a tři barvy znázorňující jejich příběhy. Každý je jiný, přesto je něco pojí. Ocitli se na lidském dnu, hybatelem osudů je vždy alkohol. Žádné nudné přednášky o jeho škodlivosti, brněnské Centrum prevence Společnosti Podané ruce využívá divadelní formu, o program pro základní školy je letos velký zájem.

Momentka ze vzdělávacího programu "Na zdraví?" | foto: www.podaneruce.cz

„Jsem Andrea, je mi čtrnáct let a jsem hrozně zamilovaná do Davida. Udělala bych pro něj všechno,“ líčí dívka zprvu banální příběh červené barvy. Postupně začne krást, opíjet se a končí v polepšovně.

Scénky hrané pěticí vyškolených specialistů, zčásti doprovázené projekcí, která navodí napětí a vážnost situace v jinak běžné místnosti s několika židlemi, jsou součástí metody využívané v Centru prevence Společnosti Podané ruce.

Podané ruce

  • Obecně prospěšná společnost Podané ruce vznikla v Brně v roce 1991. Poskytuje služby v oblasti prevence a léčby návykového chování a duševního zdraví.
  • Centrum prevence se snaží, aby programy nebyly jednorázovými vstupy, ale měly charakter dlouhodobých, opakujících se aktivit.
  • Nyní centrum chystá nové projekty. Plánuje natočit dokumentární film na téma gambling a navázat na něj preventivní programy, chce se více věnovat selektivní prevenci šikany, drog, záškoláctví. Jeho cílem je zaměřit se na zážitkové lekce, které provádí přímo ve školách.

Cílem vzdělávacího programu „Na zdraví?“ je působit na chování a postoje mladých lidí a předejít nejen závislosti na alkoholu, ale hlavně se připravit na situace, kdy jsou nezletilí pod nátlakem, aby drogu požili.

„K alkoholu mladé lidi strhnou často spolužáci, blízcí nebo partner. Využíváme proto skutečné příběhy, které řeší nejohroženější skupina mladých lidí ve věku čtrnáct až patnáct let, což je sedmá nebo osmá třída na základce. Tehdy se totiž rozhodují, jestli začnou pít, nebo ne,“ vysvětlil vedoucí brněnského Centra prevence Jan Veselý, který program utváří podle zjištění z rozsáhlé studie na základních školách v Brně.

„Jdi na diskotéku, ale neopíjej se“

A právě třída osmáků ze základní školy na Slovanském náměstí se v týdnu sešla v Řečkovicích, kde centrum sídlí. Devatenáct čtrnáctiletých chlapců a dívek si po zhlédnutí hraných příběhů vybralo jeden, který mohli ovlivnit. „Chceme tu zamilovanou holku s tím opilcem,“ shodla se třída téměř jednohlasně.

Počáteční stud se mění v předhánění, kdo ztvární hlavní hrdinku Andreu a jak se bude příběh rozvíjet, aby měl dobrý konec. Na pomyslné jeviště přichází sice jen tři spolužačky, jejich konání ale řídí celá třída.

„Tak co má Andrea udělat jinak, když se chce zalíbit vrstevníkovi?“ táže se Veselý, který program moderuje. „Ať jde klidně zase na diskotéku, ale neopíjí se,“ kritizují spolužáci původní rozhodnutí vrstevnice.

„Měla by se odmilovat. Ten kluk jí za to nestojí, když ji akorát nutí chlastat,“ padne jiný návrh. Nakonec se shodnou, že Andrea pozve Davida do parku.

Momentka ze vzdělávacího programu

„Nejdůležitější je vybalancovat přístup dětí. Tak, aby si z toho nedělaly srandu a přistupovaly k nastalé situaci, jako by byla reálná. Ideální je mírná nadsázka,“ popsal hlavní úskalí Veselý.

Organizátoři sice nechávají účastníky programu, aby si příběh vyřešili podle svého nejlepšího uvážení, ale stále do něj zasahují. Herec hrající idola Davida si do parku přinese placatku s vodkou.

Tady se láme dosud jasně vyhraněný názor přítomných osmáků. Nejprve přísní abstinenti jsou najednou vůči alkoholu tolerantnější. „Jen ať si pije, aspoň bude mluvit pravdu a Andrea ho pozná. Přece se říká, že v alkoholu je pravda,“ obhajovali chování jednoho z herců osmáci.

„Myslíš si, že seš cool, když piješ?“

„Nesnažíme se mladé lidi vychovávat, ale naučit je řešit situace a rozhodovat se, pokud na ně někdo tlačí. Případně jen korigujeme, abychom se dobrali řešení,“ zdůvodnil průběh Veselý. Závěr osmáků ze Slovanského náměstí je ale jasný.

Alkohol v nezletilém věku je špatný a přemluvit se k němu nenechají. „Ty si myslíš, že seš cool, když tak piješ? Nedokážeš se snad bavit jinak?“ přísně vykřikovali na opilého herce.

„Líbilo se mi hlavně to, že šlo o příběhy, které znám z okolí,“ pochválila pořad studentka Eleni Pličková, která si zahrála kamarádku hlavní hrdinky.

Program „Na zdraví?“ se pořádá od roku 2011, kdy měl premiéru v ateliéru Skleník ve Vídeňské ulici v Brně. Tehdy se programu zúčastnilo 118 žáků základních škol.

Zájem od té doby prudce vzrostl. V loňském roce organizátoři sehráli divadlo pro 1 247 dětí, letos počítají s 1 500 žáky. Každý rok se program dál rozvíjí a vylepšuje. Od loňského roku jsou součástí pracovní sešity, letos se pracuje na podobě nové „filmové“ verze pro učitele, aby ji mohli využívat přímo ve vyučování.

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Další z rubriky

Vznikají nová strojírenská centra. Studenty čeká cestování za praxí

Ilustrační snímek

Lepší startovací pozici na pracovním trhu chce Jihomoravský kraj vytvořit studentům. Zakládá proto nová strojírenská...

VIDEO: Řidič nestihl dobrzdit, auta se rozletěla jako kuželky

Dopravní nehoda na hlavním tahu z Brna

Děsivě vypadající dopravní nehoda se odehrála ve čtvrtek večer ve Vídeňské ulici ve směru z centra Brna. Jedno z aut...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Najdete na iDNES.cz