Jak v lunaparku. Robotické rameno má také pomáhat v průmyslové výrobě. Na...

Jak v lunaparku. Robotické rameno má také pomáhat v průmyslové výrobě. Na veletrhu ale slouží jako lákavá atrakce. Návštěvníky může přiblížit až ke stavu beztíže. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Roboti obsadili Brno. Mají hmat, hrají basket, obdivoval je i Zeman

  • 1
Dokážete si představit průmysl, který by fungoval i bez přičinění člověka? Po návštěvě Strojírenského veletrhu, který v Brně na výstavišti začal v pondělí, už nemusí taková představa vypadat jako úplné sci-fi. Hlavním tématem je letos automatizace, a veletrh tak obsadili nejpokročilejší roboti.

Na brněnském výstavišti se představuje přes 1 600 vystavovatelů (více najdete zde). A stroje nejsou jen k vidění. Co dokážou roboti, poznají návštěvníci v robotickém parku v pavilonu Z na vlastní kůži. Například na robotickou paži Robocoaster se tam stojí fronta.

To, že je název podobný anglickému rollercoaster, což v překladu znamená horská dráha, není náhoda.

Opravdu je to takový kolotoč pro dva lidi. Kdo se na něj odhodlá, zažije akční jízdu plnou divokých otáček, odvážných přemetů a dobrodružných kyvadlových pohybů vedoucích až ke stavu beztíže. Většina jízdy se odehrává hlavou dolů.

„Je to naprosto parádní. Vůbec to není tak šílené, jak to vypadá. Dokonce mám pocit, že mi to pomohlo na bolavá záda. Je to lepší než Kosmodisk,“ směje se dívka, která právě divokou jízdu absolvovala. „Atrakce“ trvá přibližně dvě minuty. Zájemci si mohou vybrat z pěti úrovní: lehká, zábavná, rychlá, turbo a extrémní.

Robot návštěvníkům sice slouží k pobavení, především však ukazuje své schopnosti následně využitelné v průmyslu. „Roboti v robotickém parku demonstrují své dovednosti na činnostech, které jsou pro technicky neznalého člověka pochopitelné a zábavné,“ vysvětluje mluvčí veletrhu Jiří Erlebach.

V podobném duchu tak fungují také roboti hrající kostky. Ti mají v sobě nainstalovanou kameru, díky níž dokážou vyhledat a uchopit daný předmět. V tomto případě kostky.

Úplnou novinkou je pak robot s hmatovým cítěním. Tato schopnost vychází z momentových senzorů, které má nainstalované v každé své ose. „Robot předmět chytí a cítí, že jej drží. A pokud je potřeba ho někam zastrčit nebo zasunout, dokáže přesně poznat, jak s ním má nakládat,“ popisuje Radek Velebil, obchodní zástupce německé společnosti Kuka Roboter.

Podle něj je hmatový robot novým trendem, kterým se bude robotika v následujících letech ubírat.

Na veletrh dorazil i Sobotka se Zemanem

Pavilon P zase nabízí souboj s robotem ve střelbě na koš. Přestože se robot mnohdy netrefí a časová prodleva mezi jednotlivými hody je poměrně velká, porazit ho není vůbec jednoduché. Za deset minut tohoto basketu redaktorka s fotografkou MF DNES nezískaly ani jeden bod, jejich robotický protivník jich naházel asi třicet.

Doprovodný veletrh Plastex zase předvádí postrach všech dýdžejů. Robota, který sám zvládne mixovat hudbu. Další zajímavostí je čím dál tím dokonalejší technologie 3D tisku. Tiskárny pomocí speciální jehly a nanášení vrstev dokážou vytvořit plastický předmět.

Politici. Zahajovací den Strojírenského veletrhu v Brně si nenechala ujít ani...
Politici. Zahajovací den Strojírenského veletrhu v Brně si nenechala ujít ani...

Pozvání na první den Strojírenského veletrhu přijali i politici. Přijel například premiér Bohuslav Sobotka, ministr školství Marcel Chládek nebo ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Prezident Miloš Zeman svou účast na veletrzích zahájil odpolední svačinou v jednom z pavilonů. Podávala se tlačenka, víno, slivovice a popelníček.

Poté se rozhovořil na téma nedostatečné výkonnosti ekonomické diplomacie, podpoře vědeckovýzkumné základny a technického školství. A neopomněl zkritizovat evropské sankce vůči Rusku. „Odporují samotnému principu ekonomické diplomacie,“ řekl.